SENNHEISER URBANITE XL

Ctihodná a rešpektovaná značka Sennheiser má vo svojom portfóliu slúchadiel nepreberné množstvo modelov. Pre beatfreakerov teraz prináša typ Urbanite, ktorého XL verziu som testoval.

Prestížny nemecký výrobca nasadzuje svoje Urbanite do priameho boja proti štýlovým Beats. Tie si získali enormné množstvo zákazníkov a stúpencov, ktorí si na ne ešte len sporia, alebo sa uchýlili ku kúpe fejkov. Za cenu okolo 230 eur predstavujú precízne spracované a nemenej štýlove supra-aurálne Urbanite XL solídnu alternatívu pre tých, ktorí nechcú ísť v prúde a viac než o imidž im ide o kvalitu zvuku samotného.Dizajn
Elegantné slúchadlá pôsobia od prvého nasadenia veľmi komfortne. Majú svoju osobnosť a nezameniteľný štýl. Z pätice farebných variantov som testoval čierny s žiarivo bielymi aplikáciami a prvkami z brúseného hliníka a nerezovej ocele. Uzavretá koncepcia je pre street dizajn charakteristická a aj mušle týchto Sennheiserov izolujú od hluku ulice príkladne. Široký, na styku s hlavou príjemne mäkký mostík je zvrchu čierny a zospodu biely, čo by mohlo u rastamanov s nie tak často umývanými dredmi pôsobiť časom problémy. Vymeniteľné plyšové náušníky sú takisto mäkké a na dotyk príjemné. Do ľavej mušle sa ako talianske linguine plochý kábel s integrovaným ovládaním mikrofónu (Apple iOS, Android) zasúva pomocou malého konektora, na opačnej strane je  stereo minijack adaptovateľný na väčšie terminály pomocou redukcie. Ovládať sa dá hlasitosť, start/stop/pause, prijímanie a ukončovanie hovorov ako aj posúvanie či preskakovanie skladieb. Súčasťou výbavy je aj štýlové vrecúško, ďalší kábel však nenájdete. Impedancia 18 Ohmov a frekvenčný rozsah 16 Hz až 22 Khz pri dynamike 118 dB a skreslení menej ako 0,5% charakterizujú tieto 260 gramové slúchadlá s 1,2 m dlhým káblom a integrovaným mikrofónom s guľovou charakteristikou.

Sound
Darmo, je to plnokrvný príslušník rodiny Sennheiser. Kultivovaný dobre kontúrovaný zvuk má tučnú porciu basov, ktoré však nedunia a ani náhodou nie sú rozmazané. Výborné podanie vokálov na korpulentnom basovom fundamente sekunduje razantným bicím a perkusiám. Všetko má patričnú proporcionalitu a naturálnosť – synťáky znejú pravdivo chemicky, živé nástroje živo. Dokonca pri posluchu akustického jazzu v odsamplovaných vzorkách  chilloutových a acidových vecičiek možno bez preháňania hovoriť o hrejivej drevitosti a to už je čo povedať. Mimoriadnou žánrovou univerzálnosťou, ktorá v každom smere prekračuje rámec očakávanej prednesovej charakteristiky, si tak tieto slúchadlá rozširujú rady potenciálnych zákazníkov a lovia v oveľa širších vodách, než jednostranne orientovaná konkurencia.

Resumé
Mal som možnosť počúvať na striedačku hneď niekoľko slúchadiel v podobnej cenovej kategórii a Sennheisery Urbanite XL to na celej čiare vyhrali svojou univerzálnosťou, muzikálnosťou a zároveň bohatosťou svojho prednesu. Akiste nie sú vizuálne najkozmickejšie ani najkrajšie. Ale sound nepustí. Ak si chcete prepašovať do parku, na ulicu či na hrádzu kus muziky poctivo koketujúcej s highendom za neveľa peňazí – voilá – riešenie je tu!

Andrej Turok

 

ElviaPro * www.sennheiser.sk * Cena: 239 €

Článok patrí k časopisu: