Superskupina The Beatmen z Bratislavy na 2CD Big Beat Line!

The Beatmen – zoskupenie štyroch spevákov a hudobníkov z Bratislavy, spievajúcich hlavne anglicky, pôsobilo len tri roky - v rokoch 1964 - 1966. Za pomerne krátke obdobie skupina značne ovplyvnila československú populárnu hudbu. Bola považovaná za najlepšiu československú beatovú skupinu svojej doby. Šesť skladieb z dielne The Beatmen aktuálne vychádza na 2CD Big Beat Line.
 


 

Pod vedením Petra Tuchschera bola kapela zložená z osemnásťročného poslucháča III. ročníka elektrotechnickej priemyslovky Deža Ursinyho, sedemnásťročného študenta II. ročníka konzervatória (hlavný nástroj trombón, vedľajší nástroj klavír) Mariána Bednára, osemnásťročného absolventa dvanásťročenky a predavača v kníhkupectve Petra Petra a sedemnásťročného učňa v závode na spracovanie ropy Miroslava Bedrika.

Rok 1966 bol pre skupinu posledným: okrem Deža Ursíniho a Petra Petra, členovia kapely emigrovali do SRN a čoskoro prišiel koniec skupiny, ktorá chcela nahradiť Beatles…

 

Jiří Černý v roku 1965 napísal v časopise Mladý svet pod titulkom ,,LEPŠÍ NEŽ OLYMPIC? “ okrem iného i toto:

 

,,V Prahe vystupovali v prvých májových dňoch v PKOJF, v divadle S & H a v Rokoku a boli bigbeatovou senzáciou v tom najlepšom slova zmysle. Predviedli dokonalejší a presnejší výkon, než ktorákoľvek česká skupina vrátane Olympicu; najmä v pesničkách Beatles sú hlasovo lepší. Bratislavčania predovšetkým nestrácajú na pódiu ani sekundu: skladba strieda skladbu a medzi tým je len pár informatívnych slov bubeníka, autora anglických textov a speváka Petra Petra. Výkon, za ktorým očakávate veľa práce. Všetci väčšinu skladieb spievajú spoločne. Spievali s nadšením a s čistou intonáciou. Vysokým, avšak príjemným falzetovým hlasom vyniká basgitarista a aranžér Marián Bednár, výrazným elánom sprievodný gitarista a autor množstva skladieb  Miroslav Bedrik, mimochodom jediný samouk, gitarista ,,z ulice“; inak majú všetci hudobné vzdelanie. Polovica repertoáru je z autorskej dielne sólového gitaristu Ursinyho a Bedrika, ostatné skladby sú prevzaté od skupín ako Beatles, Hollies, Merseybeats atď. U obecenstva mali najväčší úspech práve dve vlastné skladby.

K profesionálnemu hudobnému prejavu všetkých chlapcov pripočítame ešte skromné a sympatické vystupovanie. Je toho skrátka veľa, čo môže Bratislave pražské gitarové hnutie závidieť.

  

Na 2CD BIG BEAT LINE 1965 - 1968 je skupina The Beatmen zastúpená šiestimi piesňami (dva supraphonské single dopĺňajú záznamy z bratislavského rozhlasu):

 

Break It;

Let´s Make a Summer;

Safely Arrived;

The Enchanted Lie;

Walkin´Home;

Schôdzka

 

 

  

PS: V týchto dňoch vyšla vo vydavateľstve Indies Happy Trails na CD aj roky stratená koncertná nahrávka skupiny The Beatmen z roku 1965 s názvom "The Beatmen Are Goin´On". Článok o nej prinášame v prvom tohtoročnom čísle Nového Populáru, ktoré vyjde v marci.