SVET PODĽA GABRIELA * Festival transrodovej kultúry

gabriel_svabensky

 

V klube A4 na Karpatskej 2 v Bratislave sa 9. marca od 17:00 hodiny uskutoční nultý ročník festivalu transrodovej kultúry, venovaný pamiatke tragicky zosnulého Gabriela Švábenského, ktorý 5. 3. 2018 spáchal samovraždu. Zámerom festivalu je rozšíriť povedomie o trans komunite na Slovensku a vyvolať verejný diskurz formou debát, divadelných predstavení a koncertov. Hlavným motívom je upozorniť na kritickú situáciu transrodových ľudí a priblížiť ich životy väčšinovému publiku.

 

Gabrielov príbeh sa začal písať v júni roku 1998. Trval len necelých 20 rokov, no bol to obdivuhodný a nesmierne statočný človek, ktorý mohol byť pre mnohých príkladom. Gabriel bol transrodovým človekom, narodil sa ako dievča a aj napriek úsiliu a podpore všetkých blízkych, ktorí ho milovali, rozhodol sa začiatkom marca 2018 dobrovoľne ukončiť svoj život. Týmto festivalom chceme rozšíriť povedomie o problémoch, ktorým títo ľudia musia čeliť vo svojich životoch.

 

Festival otvorí diskusia na tému „Transrodoví ľudia na Slovensku“. Pozvanie do diskusie prijali Zara Kromková, trans žena, ktorá prešla tranzíciou a v súčasnosti pôsobí v OZ TransFúzia a v komunitnom a poradenskom centre PRIZMA v Košiciach a psychiater Michal Patarák. Moderátorom diskusie, ako aj celého večera bude spisovateľ a publicista Michal Havran. Program bude pokračovať divadelným predstavením „Mono“ bratislavského súboru Skrat. Predstavenie je sériou troch monodrám, v ktorých sa dozviete ako sa pripraviť na stretnutie s človekom, ktorý vás serie, o ženskom tele uzavretom v rodinnom živote ako aj o hercovi, ktorý uvažuje o tom čím by chcel byť. V réžii Ľuba Burgra účinkujú Lucia Fričová, Ľubo Burgr a Milan Chalmovský. Vyvrcholením večera bude koncert unikátneho zoskupenia známych muzikantov, ktorí sa dali dokopy len na túto výnimočnú príležitosť. Pod pracovným názvom „Medley“  budú hrať Jano Kuric z kapely Vidiek, Martin „Fefe“ Žúži z Hexu, Palo Murín, Marian Jaslovský a fenomenálna mladá bubeníčka Ema Kakarová. Hosťami zoskupenia budú Kamil Mikulčík a Belinda Rašnerová, Gabrielova blízka priateľka, basgitaristka kapely Secret Session. Belinda spolu s Gabrielom skomponovali niekoľko skladieb, jedna z nich zaznie na koncerte v Belindinom podaní. Večer uzavrú DJ setmi B-complex a DJ Reverend. Súčasťou festivalu bude výstava fotografií "Sami sebou" fotografky Doroty Holubovej, inštalovaná v priestoroch klubu A4 od 1. do 9. marca 2019.

 

Vstup na festival je voľný.

 

Crowdfunding (podporte festival): https://www.startlab.sk/projekty/739-svet-podla-gabriela/#o-projekte
Gabriel ˇSvábenský: https://gabrielsvabensky.sk

 

Súvisiace články: