Svetový jazz opäť na Bratislavskom hrade, slovenský zase vo svete!

Po náročnom pandemickom období sa 14. ročník medzinárodného hudobného podujatia One Day Jazz Festival vracia nielen na nádvorie Bratislavského hradu, ale aj do viacerých slovenských miest a prostredníctvom streamu aj priamo do obývačiek ľudí vybraných krajín v Európe a Amerike. Diváci sa môžu tešiť na osem koncertov v siedmich slovenských mestách a dva masterclassy. Festival štartuje už 22. júna v Bratislave.

 

Festival otvorí 22. júna o 18:00 na nádvorí Bratislavského hradu už legendárne zoskupenie Waking vision. Tentokrát však nielen s novým repertoárom, ale aj v novej zostave s držiteľom ceny Grammy, pôvodom ukrajinským klaviristom, Ruslanom Sirotom. Počas spoločného vystúpenia s Komorným orchestrom Slovenskej filharmónie zaznie v premiére aj Ruslanova nová autorská skladba Noir, ktorá je venovaná Ukrajine. Koncert bude pokračovať vystúpením Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, ku ktorému sa ako sólisti pripoja špičkoví Peter Lipa a Dan Bárta. Tentokrát to z ich strany nebude „len“ o speve, budú totiž aj v úlohe krstných otcov nového albumu. Po krste bude pódium patriť medzinárodnému zoskupeniu Voice of Colours, ktorého členmi sú najlepší inštrumentalisti a sólisti pochádzajúci z krajín V4 a Talianska. Práve spomenutá Vyšehradská štvorka je v tomto projekte kľúčová, nakoľko sa jedná o zoskupenie, ktoré vzniklo z iniciatívy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci nášho predsedníctva vo V4. Vyvrcholením celého večera bude vystúpenie elitného 9-členného zoskupenia SFJAZZ Collective priamo zo San Francisca, ktoré je známe tým, že sa usiluje zachytiť esenciu toho, čo sa aktuálne v jazze deje cez originálne aranžmány jednotlivých členov. Celý koncert bude možné počúvať live na Rádiu JAZZ a stream bude tento rok vďaka Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR možné sledovať vo vybraných 8 európskych krajinách, vIzraeli a v Amerike.

 

Po otváracom koncerte v Bratislave bude festival pokračovať koncertami v Košiciach (23.6.), Modre (24.6.), Prešove (26..6.), Žiline (28.6.), Bratislave (29.6.), Kremnici (1.7.) a uzavrie ho koncert v Brezne (2.7.).

 

Organizátori festivalu majú dlhodobú ambíciu prispievať k tomu, aby sa svetový jazz na Slovensku nielen hral, ale aj vznikal. Práve preto budú v spolupráci so Slovenskou Jazzovou Spoločnosťou súčasťou festivalu dva masterclassy pod vedením SFJAZZ Collective a Voice of Colours. Oba masterclassy sú otvorené širokej verejnosti zdarma a budú prebiehať 21. a 22.6. v priestoroch Malej scény STU.

 

Účasť kapely Voice of Colours podporil v rámci projektu "Visegrad connection with the world" Medzinárodný Vyšehradský Fond. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.

 

Všetky informácie o festivale, vrátane kompletného programu je možné nájsť na www.onedayjazz.skFacebooku a Instagrame. Vstupenky na jednotlivé koncerty je možné zakúpiť v sieti Ticketportal.
 

 

one_day_jazz

 

 

Program galavečera na Bratislavskom hrade:

 

WAKING VISION USA/SK/UA

(Peter Slavov, John Shannon, Martin Valihora, Ruslan Sirota, hosť Kristína Mihaľová)

 & Komorný Orchester Slovenskej Filharmónie 

 

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band + krst CD

hostia Peter Lipa & Dan Bárta SK/CZ

 

Voice Of Colours CZ/Pl/HU/SK/ITA

(David Dorůžka, Piotr Wyleżoł, Kornél Fekete-Kovács, Martin Valihora, Daniele Camarda)

 

SFJAZZ Collective /USA 

(Chris Potter, David Sánchez, Etienne Charles,Warren Wolf, Edward Simon, Matt Brewer, Kendrick A.D. Scott, Martin Luther McCoy, Gretchen Parlato)