The Tiger Lillies – prekliati námorníci s dušou šansoniérov

lilies
 

Kultová britská skupina The Tiger Lillies zavíta 6. decembra 2023 vôbec po prvýkrát na Slovensko. Ich piesne plné splínu a melanchólie, irónie aj briskného čierneho humoru, životnej skepse i radosti zaznejú 6. decembra v bratislavskej Novej Cvernovke. Predstavia sa s tým najlepším z ich tridsaťštyri ročnej tvorby v programe From the circus to the cemetary – The Best Of. Koncert sa uskutoční v rámci série Danube Music Day.

The Tiger Lillies blúdia svetom už tridsaťštyri rokov. Priekopníci dark kabaretu začali svoju púť v roku 1989, kedy vznikli na základe inzerátu v novinách Loot. Názov ich kapely má dvojakú teóriu: bola pomenovaná podľa zavraždenej prostitútky Lillie oblečenej vo zvieracom kostýme, ale niektorí zasvätenci tvrdia, že skôr podľa obrazu, ktorý visel spevákovi v jeho spálni. Vráťme sa ešte na chvíľu viac v čase – do obdobia druhej svetovej vojny, v ktorej vyšla próza nemeckého dramatika Bertolta Brechta. Ten musel pred nacistickým režimom, ktorý verejne spálil jeho knihy, utiecť do exilu, kde založil Berliner Ensemble (Berlínsky súbor) na základe svojej metódy epického divadla. Brechtovský kabaret sa stal predobrazom temného kabaretu The Tiger Lillies, ktorý sa k nemu dodnes hlásia, keď zinscenovali niekoľko projektov na základe Brechtových hier.

Kočovníci

Impresário tohto súboru Martyn Jacques chcel vyrozprávať o temných zákutiach ľudskej duše prostredníctvom vplyvov z francúzskeho šansónu, nemeckého kabaretu, tradície kočovných gypsy súborov, ako aj operných kontra tenorov resp. kastrátov. S divadelným presahom súvisí aj ich nalíčenie a kostýmy, vďaka ktorým bavia publikum bez toho, aby išlo o krátke-uzavreté scénky. Okrem cca dvadsiatich siedmich divadelných hier skomponovali aj vlastný muzikál Shockheaded Peter, na základe starých nemeckých rozprávok z 19. storočia, s ktorým získali prestížne divadelné ocenenie Olivier Award. Oceňovaná je aj ich hudobná stránka, keď za album The Gorey End – v spolupráci s prestížnym Kronos Quartet – boli nominovaní na Grammy za „Najlepší klasický crossover album“. Hoci je ich základom šansón, ide o mimoriadne pestrú zmes, ktorá sa mieša a mení v ich bohatej diskografii zahŕňajúcej cez dvadsať albumov. V nich príznačne vedeli urobiť kontrast medzi jemnou až intímnou hudbou a drsnými príbehmi z bordelov, ópiových brlohov a z pouličného života pouličným životom kriminálnikov, vrahov, travičov a zblúdených duší.

Sláva Ukrajine! Hanba grázlovi!

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine sa postavili na stranu napadnutej krajiny. M. Jacques bol veľmi aktívny na svojich sociálnych sieťach, kde uverejňoval častokrát veľmi drsné karikatúry ruského prezidenta, ktorému odkazoval, aby dal Ukrajine a všetkým svätý pokoj. Táto väzba nie je náhodná, keďže pred vypuknutím vojny tam radi chodili hrať v rámci svojich koncertných turné. Nápad nahrať album s ukrajinskou tematikou prišiel spontánne: „Cítil som pocity hnevu a frustrácie. Z politických, ekonomických, patriotistických dôvodov. Niektoré z piesní sú o arogantnom, zlom, korupčnom Putinovi. Niektoré piesne sú o utrpení ukrajinského ľudu počas tejto hroznej vojny. Cítim veľké pochopenie a smútok pre obyčajných ľudí, ktorí platia svojimi vlastnými životmi alebo životmi ich milovaných pre jedného arogantného cára – gangstra v Kremli,“ takto to zdôvodnil M. Jacques. Motiváciou k tomu, aby vzniklo trinásť nových skladieb, bolo naživo ich prezentovať statočnému ukrajinskému ľudu. Život sa na Ukrajine nezastavil ani napriek vojne. Stále tam prebieha obchod, výroba, otvorenú sú školy, úrady aj kultúrne inštitúcie. Pre zdecimovanú krajinu je nesmierne dôležité spoločné stretávanie a povzbudzujúce, že na nich svet nezabudol. Boli tu už nejaké pokusy od zahraničných hudobníkov, tam vystúpiť. Svoj tajný koncert tam odohrali Bono a The Edge z U2, pripravená bola aj šou provokatívnej slovinskej kapely Laibach, ktorú nakoniec zrušili organizátori pre ich nevhodné vyjadrenia. The Tiger Lillies sa vydali na neistú cestu s rizikom, že hocikedy sa môže stať nešťastie. Len pár dní pred ich vystúpením v Ľvove, tam zabila ruská raketa desať ľudí. Napokon odohrali v tomto meste a Kyjive oba koncerty ako vôbec prvá západná kapela po začatí vojny.

To najlepšie nakoniec

Na Slovensku sa predstavia vo svojej premiére s tým najlepším, čo doteraz vytvorili v programe pod názvom From the Circus to the Cemetary – The Best Of. Najslávnejší divadelný festival na svete Edinburgh Festival o tomto predstavení napísal: „Je ťažké dostatočne oceniť temnú brilantnú poetiku The Tiger Lillies, takže najlepšia vec je, keď si zaobstaráte lístok na túto slávnu šou.“

 

Daniel Hevier ml.

Článok patrí k časopisu: