TORI AMOS * Ocean To Ocean (recenzia CD)

tori_amos

Universal

****
 

Obklopená nádhernou krajinou Cornwallu, natočila táto americká Kate Bush svoj 16. štúdiový album. Tori Amos, bola zázračné dieťa, ktoré už v piatich rokoch skladá drobné skladbičky na klavíri. Pri ňom zostala celú svoju už tridsaťročnú kariéru a obohacuje svetovú pop music o nádherné zádumčivé melódie.

            Album „Ocean To Ocean“ ako inak, reflektuje dobu v ktorej vznikol. Tori strieda svoje dve bydliská, Floridu v USA a Cornwall v Británii. Genius loci miesta zrejme zohral pri vzniku albumu podstatnú úlohu, pretože si neviem predstaviť ako by mohli inde vzniknúť skladby ako „Metal Water Wood“ či titulná „Ocean to Ocean“. Vo svojom domácom štúdiu dokonale zvládla majstrovstvo nahrávania s jej dlhoročnými spolupracovníkmi, Mattom Chamberlainom - bicie, perkusie, nahrávací inžinier, Jonom Evansom - basgitara, nahrávací  inžinier a Johnom Philipom Shenalom - klávesy, Hammond organ, nahrávací inžinier. Mix a gitary mal na starosti Mark Hawley. Sama Tori obsluhovala všetky ostatné klávesy - Hammond  B3, keyboards, piano Rhodes, spev, Wurlitzer electric piano.  

 

 

            Na albume je 11 skladieb, ktoré sú inšpirované stratou. Stratou  milovaných, stratou spojenia s priateľmi, stratou čistého životného prostredia. Áno, skoro všetky albumy, ktoré vznikli za posledné dva roky majú podobnú, skoro identickú inšpiráciu. Tori v roku 2019 prišla aj o milovanú mamu, ktorej je venovaná nádherná skladba „Speaking With Trees“ (Hovorím so stromami, hovorím o mojom smútku, som si takmer istá, že smútia so mnou). Tiež „Flowers Burn To Gold“, s nádherným klavírom a anjelskými zbormi vyjadruje podobný pocit – (Kde si? Skenujem oblohu, hlasy vo vánku. Skenujem more. Niekto povedal, že si myslel, že ťa tam videl. Cez oblak na Stredozápade.) Titulná „Ocean To Ocean“ je zase apelom a smútkom nad neustálym atakom na život v moriach. Album drží pokope nie len textami, ktoré si pravda vychutná u nás len málokto, ale samozrejme aj jemná, vkusná hudba, ktorá akoby sa vznášala nad týmito naliehavými textami. Obe zložky vytvárajú spolu jeden originálny celok, ktorý sa veľmi príjemne počúva. Niekoho môže zdanlivá jednotvárnosť pri závere trochu uspať, ale tento album rozhodne stojí za to!

 

JÁN GRAUS

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: