Tornádo Lue praje všetkým „Dobrou noc“

 

 

 

Na svojom konte majú štyri albumy, na slovenskej i českej nezávislej hudobnej scéne sa pohybujú už približne 30 rokov (dnes si netrúfajú povedať či vznikli v roku 1989 alebo 1990) a ich hudbu si nepomýlite s nikým iným. Je svojská, charakterizovaná nezameniteľným vokálom speváčky a hudobným rukopisom, prevažne českými  textami,  netradičnou inštrumentáciou (spev, gitara, bicie, klarinet, klávesy). Ich pesničky zazneli vo filmoch Divoké včely i Příběhy obyčejného šílenství, ale najčastejšie ich môžete počuť v malých intímnych kluboch, kde sa im hrá najlepšie. Bratislavská skupina Tornado Lue.

 

Po  tridsiatich rokoch existencie,  kedy striedali obdobia tvorivého rozmachu i obdobia útlmu, prichádzajú v plnej sile s novinkou  „Dobrou noc“. Nevedno či ich inšpirovala aktuálna COVID-19 výluka koncertného hrania, alebo je ich záľuba v pomalom tempe nahrávania nových skladieb už chronická. Aj keď nová  skladba nasleduje po naposledy zverejnených „Oči slnka“ na pomery kapely veľmi skoro, zdá sa, že na ďalší radový album si budú musieť fanúšikovia ešte chvíľu počkať. Tornádo Lue však miluje prekvapenia - nechajme sa teda prekvapiť. 

 

„Pokračujeme v našom pláne a postupne dokončujeme a zverejňujeme nové pesničky. Materiál čerpáme zo štúdiovej session, ktorú sme absolvovali už dávnejšie. S výsledkom sa však neponáhľame. Skladby dorábame, mažeme a pridávame stopy... Celkom nás to baví a čas pritom nie je až taký podstatný. Vzniká takto akýsi playlist, ktorý vytvára príbeh. Pesničky do seba zapadajú. Takže je možné, že výjdu spoločne na novom albume a mohol by to byť možno aj vinyl. Postupné zverejňovanie singlov a klipov je pre nás  pohodlná cesta“ - hovoria členovia kapely.

 

Jadro kapely Tornádo Lue tvoria jej zakladajúci členovia – Juraj Hladný, Pavol Murín a samozrejme nezameniteľná speváčka Jana Tóthová. So saxofónom sa pridal Jiří Jelínek známy z legendárnych undergroundových skupín Garáž a Psí Vojáci. 

 

V tejto zostave Tornádo Lue v súčasnosti aj  koncertuje a každý ich koncert je stále osobitým zážitkom. „Koncerty sú pre nás možnosťou ako zmazať čas a priestor. To sme vždy chceli zažívať.  Aj keď je to neuveriteľné, je to zakaždým iné  – kúzlo živého hrania sa nedá nahradiť ničím. Môže to byť oslobodzujúci zážitok, ktorému je ťažké odolať. “

 

Rok 2020 znamená pre skupinu Tornádo Lue 30 rokov ich existencie. Bola síce prerušovaná rôznymi peripetiami – sú ale stále tu, žijú a stále nahrávajú nové skladby.    

 

Zdroj: Pavian Records

 

Článok patrí k časopisu: