UNIVERSAL AUDIO Galaxy ´74 Tape Echo & Reverb (test)

ua
 

Značka Universal Audio opäť raz nesklamala a priniesla nám ďalší z veľmi známych efektov analógovej éry, tento raz sa jedná o legendu medzi páskovými echami Roland Space Echo. Toto zariadenie vo svojej dobe nebolo možno tak prevratné, Space echo ale obsahovalo až tri dozvukové hlavy ktoré sa dali kombinovať v širokej palete kombinácií, dobre znejúci predzosilňovač (preamp), ktorý zvuk vhodne obohacoval, a na záver samostatný vstavaný pružinový reverb. Cena originálnych kusov vyletela v posledných rokoch do astronomických čísel, takže pre bežného smrteľníka bolo dostupnejším riešením kúpiť si napríklad od UA plugin, ktorý simuluje toto echo. A presne táto virtuálna verzia bola aj základom tejto pedálovej varianty.

Pedál samotný má už klasickú a tak povediac osvedčenú formu pedálov UA. Zo zadnej strany nás vítajú ako dva teda stereo vstupy a výstupy, tak isto konektor pre napájanie 9v 400ma, ďalej USB-C konektor a tlačidlo pre spárovanie s Bluetooth zariadením, či už mobilným telefónom, tabletom a pod. UA si pri tejto rade totiž zakladá nie len na ovládacích prvkoch ktoré nám fyzicky osadí na pedál zvrchu, ale tak isto na možnostiach rozšíreného ovládania pomocou napríklad mobilu. Možno tak dodatočne nastaviť typ Bypasu konkrétne tzv. Trails, teda to či efekt aj po vypnutí ešte nechá doznieť opakovania, alebo ich po stlačení prepínača okamžite utne. Ďalej nám aplikácia dáva na výber čo majú samotné dva footswitche robiť, z továrne sú nastavené tak, že ľavý je celkový Bypass pre pedál a pravý slúži ako Tap tempo, teda na nastavenie rýchlosti opakovania, pri jeho podržaní je možné dostať pedál do oscilácie, teda ako keby sme otočili Feedback naplno. Alternatívne sa dá nastaviť aj tak, že pri podržaní sa rýchlosť echa rozbehne, alebo naopak - spomalí, a je možné aj skombinovanie s osciláciou, alebo bez nej. Druhý variant nastavenia footswitchov je, že pravý nám bude zapínať Reverb a ľavý Delay.

ua_reverb_echo
 

Pedál vieme ovládať korekciami Echo Time, teda rýchlosť akou sa budú echá opakovať, Feedback nám ovláda počet opakovaní, je veľmi citlivý na nastavenie a rovnako ako na analógových jednotkách reaguje inak od zvolenej rýchlosti opakovaní a počtu hláv. Pedál vie veľmi realisticky napodobniť opakovanie echa na hrane jemnej oscilácie, spätnej väzby ktorá vzniká keď echo opakuje svoje samotné opakovania, tak isto ako jeho predloha vie sa zo svojej väzby dostať sám pri nastavení len na jej hrane, pri Feedbacku naplno oscilácia ovládne celé spektrum a dá sa s ňou pracovať menením rýchlosti opakovaní. Echo Vol je pomer medzi čistým signálom bez echa a tým ktorý ide cez efekt. Výrobca uvádza že čistý signál ide v tomto pedáli cez efekt na priamo, digitálnu úpravu dostáva teda len oneskorená zložka signálu. Prepínač Head Select nám umožňuje zvoliť si z troch hláv alebo z ich kombinácií, keďže na originálnej jednotke bola každá umiestnená v inej vzdialenosti od nahrávacej hlavy má teda aj každá inú dĺžku dozvuku (delayu), ich kombináciami teda vniká rytmické opakovanie ktoré sa ešte mení od závislosti na nastavenia úrovne ovládača Feedback. Kombinácie hláv sú možné všetky ako na pôvodnej jednotke, teda každá zvlášť (3), potom 12, 23, 13 a 123. Hlavne pri poslednom nastavení človek pochopí meno Space echo, alebo ako v tomto prípade Galaxy - zvuk sa naozaj rozprestrie akoby letel nekonečným priestorom. Potenciometer Input Vol nám umožňuje meniť množstvo signálu na vstupe efektu. Reverb na tomto pedáli ovládame poslednými dvoma knobmi tohto pedálu. Dwell nám mení intenzitu signálu, ktorá by tiekla do reverbu v pôvodnej jednotke. Zvuk sa dá zmeniť teda z klasického jemného dozvuku až po zvuk prebudený s výrazným zvukom pružín. Reverb Vol zase ovláda mix signálu reverbu, od nuly kedy je reverb akoby vypnutý, až po plný mix, kedy je zvuk vhodný hlavne na experimentálnejšie a moderné žánre ako post rock, noise a ambient. Celkovo tento pedál - napriek tomu že napodobuje staršie analógové echo - zvukovo veľmi sedí na tvorbu moderne znejúcej hudby. Prepínač Main / Alt nám odomkne ďalšie parametre na nastavenie, v spodnom rade tak dostávame korekcie Tape Age.  Pri týchto páskových echách to bola práve ich hlavná časť, teda slučka z magnetofónovej pásky a tá, ako sa opätovne premazávala a nahrávala niekoľkokrát za minútu, časom degradovala. Vznikalo tým nepravidelné kolísanie, efekt jemne podobný chorusu. Trvalo dlhé roky kým sme takúto degradáciu dokázali realisticky napodobniť, tento pedál ale túto úlohu zvláda bravúrne, výsledný efekt je naozaj realistický. Posledné korekcie sú Bass a Treble, teda veľmi vhodná úprava basov a výšok vo farbe zvuku opakovaní samotných, je tak možno nastaviť ako zvuk veľmi čistý, s opakovaniami znejúcimi rovnako ako nahrávaný signál, tak aj zvuk kde echá sú oklieštené od výšok a basov, čo je veľmi vhodné keď hráme s takýmto pedálom do nejakého skreslenia. 

Záverom by som zhodnotil, že tento pedál napriek obrovskej konkurencii delayov prekvapil svojou realistickou simuláciou, vyladenou farbou zvuku a dobre spracovaným ovládaním. Odporúčam vyskúšať ako gitaristom, tak aj hráčom na klávesové nástroje. Dobre oživená klasika a zároveň moderne znejúci pedál, ktorým by nepohrdol ani majiteľ mnohých delayov a páskového echa ako ja. 

 

MICHAL KUJAN

 

 

Distribúcia: DISK Multimedia * www.disk.cz * Cena: Cena: 8 090 Kč / 379 €

 

Článok patrí k časopisu: