Úvodný videoklip k pripravovanému albumu CHVM Chliev patrí coveru skladby Šialené Sanatórium z roku 1985 v prevedení CHVM & B-RABBIT 2020

 

rabit

 

„Začiatkom roka 2019 mi prišla na Messenger otázka od Ľuboša Dzúrika – lídra alternatívnej trenčianskej skupiny CHVM – či by som nemala záujem o opätovnú spoluprácu po 35-tich rokoch.“ Takto začína rozprávanie speváčky Gudrun z Ľahkej Múzy o vzniku idey stretnúť sa, oprášiť staré priateľstvo a upevniť vzájomnú podporu dvoch z najdlhšie existujúcich nezávislých slovenských kapiel – CHVM (1980) a Ľahkej Múzy (1984). Nosnou niťou je 40 rokov existencie CHVM v roku 2020 v ktorom by malo výjsť v priebehu mája/júna nové CD „Chliev“ a práve na tomto albume chcú mať okrem komplet nových skladieb aj jednu s čisto ženským spevom. Preto sa rozhodli pre cover skladby Šialené Sanatórium, ktoré odznelo jediný krát, na už legendárnom koncerte v zatopenom bratislavskom klube Primaf, v roku 1985. V tom čase členovia oboch kapiel študovali v Bratislave a už vtedy si padli hudobne do ucha. Gudrun na koncerte odspievala svoj text Šialené Sanatórium aj sprievodné vokály k ďalším skladbám. Samotný koncert v Primafe sprevádzali nečakané technické problémy vo forme zaplavenia klubu, ale koncert sa nakoniec uskutočnil a zachovala sa aj raritná nahrávka, ktorá vyšla neskôr na MC kazete pod názvom „Sny v pŕhľave“.

 

chliev
 

Po oslovení na nahratie coveru skladby si Gudrun vzala čas na rozmyslenie, lebo jej vokálne smerovanie je v rámci Ľahkej Múzy štýlovo aj výrazovo inde, ako bolo v 1985 s CHVM. Ale zvedavosť a chuť vidieť sa po rokoch zvíťazila a tak sa na jar minulého roku stretávajú v štúdiu CHVM v Trenčíne, aby skladbu nahrali. Dohodli sa, že budú vychádzať z pôvodnej predlohy a čo najvernejšie sa budú snažiť skladbu zrekonštruovať. Prítomnosť Gudrun v štúdiu  Ľuboš Dzúrik využil na 100 % a keďže im nahratie skladby išlo od ruky, Gudrun im v rámci voľnej improvizácie naspievala aj sprievodné vokálne plochy do ďalších dvoch nových skladieb, ktoré si na CD Chliev budete môcť vypočuť. Gudrun tam bude uvedená ako spoluautorka pod nickom B-RABBIT.

 

klip

 

Začiatkom jesene naopak prichádza Gudrun (B-RABBIT) s prekvapivou ponukou pre CHVM a to zrealizovať ku skladbe videoklip, ktorého sa zhostí okrem hereckej, tak  scenáristickej aj v produkčnej úlohe. Po nadšenom súhlase kapely oslovila dvorného kameramana Martina Dobiasa, priateĺov – muzikanta, zvukára a Dja – Mochiho, výtvarníčku Blažík a športovkyňu & majiteľku pole dance štúdia DuShanu, aby si zahrali v bláznivom príbehu 2 metrového čierneho králička a jeho nerozlučných priateľov. Zaujímavosťou je, že  pred natáčaním nikto z nich pred tým nepočul skladbu a mohli len tušiť o čom to bude J Sami sa to dozvedia s Vami až po vzhliadnutí tohoto videa na YT. Keď už bol na svete realizačný tím, na radu prišlo miesto, kde by to mohlo vzniknúť. Gudrun chcela kombinovať interiérové aj exteriérové zábery, ktoré by boli vo vizuálnom kontrapunkte k bláznivému králikovi a v pamäti jej utkvel štýlový a útulný klub ART CAFE v Banskej Štiavnici, v ktorom v máji 2019 hrali s Ľahkou Múzou a Eturnity concert. Oslovila dramaturgičku Zuzanu Bargerovú, či by mohli počítať s možnosťou nahrať interiérové scény práve v ART CAFE klube. Po kladnej odpovedi bolo jasné, že exteriérové scény sa odohrajú v historickom centre mesta Banská Štiavnica a to za plnej prevádzky, uprostred turisticky preplneného, posledného, veľmi teplého októbrového víkendu. Natáčanie bolo veľmi spontánne, Gudrun improvizovala so scenárom v rámci vystavaného príbehu až k záverečnej pointe…Vtipné to bolo zvlášť na plnom Trojičnom  námestí, kde to turisti brali ako možnú prípravu na Hallowen a viacerí si to snímali na svoje telefóny J Natočený material potom spolu Gudrun s Martinom Dosiasom zostrihali a čakali na finálny mix skladby, ktorý práve od CHVM dorazil.. Výsledok si  môžete pozrieť práve teraz. Názov aj obsah skladby je v dobe pandémie a karantény viac než aktuálny aj po 35-tich rokoch…Ale snáď Vás napriek ťaživej téme príbeh skôr pobaví. Lebo to bol aj zámer tvorcov klipu.