VAN MORRISON * The Prophet Speaks (recenzia CD)

prophet_speaks

 

„The Prophet Speaks“ je 40. sólový štúdiový album severoirského hudobníka Vana Morrisona. Vydané bolo 7. decembra 2018 u spoločnosti Caroline International. Toľko krátka tlačová správa. Čo sa však za ňou všetko skrýva, by hravo vystačilo na celú knihu. Pokúsim sa teda o krátku informáciu, akokoľvek som si vedomý, že je to takmer nemožné. 

 40. sólových albumov, 3 úžasné bilančné živé albumy (ten prvý z roku 1974 bol v jednej z reprezentatívnych ankiet vyhodnotený ako najlepší živák v histórii rocku), niekoľko duetových albumov „výletov do iného žánrového kraja” no a v neposlednom rade 4 albumy so skupinou Them, ktorej bol v 60-tych rokoch vedúcou postavou, to je obdivuhodná bilancia dnes 73 ročného barda zvaného „Van The Man“. 

Miesto nostalgickej oslavy 50-teho výročia vydania jeho najslávnejšieho albumu „Astral Weeks“ (považovaného niektorými kritikmi za najlepší album histórie vôbec), Van Morrison pokračuje vo vydávaní nového materiálu závideniahodným tempom. Jeho najnovší počin je už štvrtým albumom vydaným behom 18 mesiacov. Sleduje rovnakú hudobnú šablónu, aká bola zahájená v roku 2017 „bluesovým” „Roll with the punches“ (s hosťujúcimi Jeff Beckom a Chris Farlowom), pokračovala jazzovejším „Versatile“ a vyvrcholila takmer čisto jazzovým albumom „You´re Driving Me Crazy“ nahraným spoločne s ceneným varhaníkom a trubkárom Joey DeFrancescom. 

Van Morrison, ako správny žánrový chameleón, pohybujúci sa po linke rock´n´roll, blues, jazz, soul, funk, keltská hudba je celou svojou tvorbou len veľmi ťažko žánrovo zaraditeľný. V poslednom období je to najmä blues, R&B a hlavne jazz, ktoré utvárajú zvukovú paletu jeho hudby. Dvojalbum (2LP) „Prorok hovorí“ je kolekciou 14 piesní, z ktorých 6 je autorských a 8 coververzií, pôvodom od hudobníkov, ktorí ovplyvnili cestu VM, napríklad Willie Dixon, Sam Cooke či John Lee Hooker. Za majstrom stojí výborná kapela, ktorej velí a na Hammondky a trúbku exceluje skvelý Joey DeFrancesco. Samotný VM nielen (tradične) výborne spieva, ale rovnako tradične hrá na saxofón, harmoniku, akustickú gitaru. Poradie piesní je dramaturgicky výborne poskladané, kedy štandardy sú vhodne doplnené vlastnými piesňami, z ktorých vyniknú „Ain´t Gonna Moan No More“ a titulná „The Prophet Speaks“ v najlepšej tradícii jeho povestných balád. VM je nielen skvelým hudobníkom, ale i vyhláseným básnikom a jeho texty vždy patrili ku špičke. Ako žijúca legenda je spolu s Bobom Dylanom a nedávno zosnulým Leonardom Cohenom príslušníkom elitného klubu spievajúcich básnikov (Songwriter), ktorí si hudbu sami skladajú, textujú, nahrávajú aj produkujú. Van Morrison známy svojím hudobným i zvukovým perfekcionalizmom a nekompromisným postojom k zákulisiu showbiznisu (nekoncertuje cez víkend, nahrávacej spoločnosti odovzdáva zásadne len hotové mastertapy, bez možnosti zmeny jedinej noty atď.) je istotou skvelého hudobného zážitku aj v 58. roku svojej prebohatej hudobnej kariéry, a jeho nový počin je toho najlepším dôkazom. Pre mňa album roku.

GORAZD BALEJÍK

 

Článok patrí k časopisu: