Vážsky chórus Ľuboša Dzúrika * Suvenír

suvenir
 

„Aj vy ste si prišli zaspievať do země krále Miloslava?“, pýtam sa sympatickej dvojice na Českej strane vysoko  hore na Kykuli tesne za štátnou hranicou. „Ano, ano!“ Česi sa prichádzajú pozrieť na Slovensko a Slováci pozerajú na Česko. Všetkým už chýba voľný pohyb. Najmä nám ktorí žijeme tesne pri hraniciach. Hranice boli uzavreté. Všade na cestách sa váľali betónové zátarasy. Korona kríza nás všetkých pekne otestovala. Každý ukázal svoj charakter a svoju pravú tvár. 

Nikto neprekračuje hranice i keď pešo je to v tejto odľahlej  lokalite  vcelku jednoduché. Všetci sme dúfali, že to všetko  čoskoro skončí a dobre to nakoniec dopadne. Samozrejme že nás pandémia na začiatku pekne vystrašila. Kopa úmrtí všade vo svete. Keď sa však vyskytol vírus u nás v práci, tak to už bolo pekelne blízko. Zaliezli sme do ulity a zavreli na štrnásť dní. 

Zrazu sme si mohli uvedomiť že sú na svete aj iné hodnoty ako každodenné pachtenie sa za materiálnymi statkami.  Tým že sme boli nútení byť uzavretí doma, lepšie sme spoznali vlastnú rodinu. Objavili sme prírodu v blízkom okolí. Objavili sme zabudnuté zásoby v mrazničke. Vyskúšali sme nakupovať tovary z pojazdných predajní a od miestnych hospodárov. Život sa spomalil a mne sa zdal akýsi krajší a lepší.  Zrazu sme si ostali všetci rovní a ťahali za jeden povraz. Na začiatku sme boli opatrní, ale postupom času opäť začíname vystrkovať rožky.

Pomaličky sa začína všetko vracať do pôvodných koľají.  Fabriky začínajú vyrábať. V školách sa začína vyučovať. Kapely začínajú koncertovať. Futbalisti začínajú hrať futbal. Už môžeme chodiť do reštaurácie. Dôchodcovia môžu nakupovať kedy chcú a nielen po jednom. V lese už nemusíme nosiť rúška. A vlastne už skoro nikde a môžeme sa zhlboka nadýchnuť čerstvého vzduchu. Tento pocit si vážme a dobre si ho zapamätajme. Odložme si na pamiatku svoje rúško a z celého srdca dúfajme že už ho nikdy nebudeme potrebovať.

 

ĽUBOŠ DZÚRIK
NP3/20 - Jún 2020
 

Pozrite si nové albumy v našom CD Shope
objednať si môžete napríklad CD Sitra Achra za 9€

sitra_achra

 

Článok patrí k časopisu: