Víkend plný umenia Tatra Flowers prichádza

Tatry rozkvitnú folklórom, vážnou hudbou, jazzom i hudbou mladých talentov
 

tatra_flowers

 

Rozlúčka s letom bude tento rok vo Vysokých Tatrách výnimočná a iná než doteraz. Do krásneho prostredia slovenskej prírody zavítajú vzácni hudobní hostia; osobnosti, ktorých hudobná tvorba je pre Slovensko a naše kultúrne dedičstvo pýchou podobne, ako prírodné krásy Vysokých Tatier. Ich vystúpenia budú o to unikátnejšie, že budú upravené do špeciálnych verzií tak, aby dokonale zapadli do špecifických prírodných lokácií.

 

Na sklonku letných prázdnin nájdu návštevníci Tatier na svojich obľúbených miestach v našich veľhorách niečo viac. Zaujímavé spojenie umenia, kultúry a Tatier.

 

Lee Morgan: „V prírode neexistujú hranice. Všetko je hudba.“

Jedným z najvýznamnejších hudobných telies so silným zastúpením v programe je SĽUK, reprezentant folklórneho elementu Tatra Flowers. Slovenský ľudový umelecký kolektív sa predstaví v sobotu 2. septembra na Štrbskom Plese so svojím hudobno-tanečným programom Krížom-krážom. Predstavenie pozostáva z ľudových piesní a tancov z viacerých regiónov Slovenska a je pohľadom mladej generácie tvorcov v strhujúcom naštudovaní profesionálnych tanečníkov, spevákov a muzikantov. Program plný energie, vtipu, krásnej hudby a vynikajúcich interpretačných výkonov predvedie spolu až 35 umelcov SĽUKu.

 

Samostatný koncert odohrá v ten istý večer na rovnakom pódiu speváčka Jana Kirschner. Na niekoľko skladieb počas jej vystúpenia sa pridajú i tanečníci a hudobníci zo SĽUKu. Štyri spoločné skladby zaznejú v špeciálnej úprave, ktorú skomponoval hudobný skladateľ Slavo Solovic.

 

Počas Tatra Flowers sa SĽUK zapojí do programu taktiež v špeciálnom zoskupení s kapelou Billy Barman v piatok 1. septembra na Téryho chate. Pri tejto príležitosti s kapelou Billy Barman zaspieva 5 speváčok zo SĽUKu v premiére nevšedného akustického koncertu „Billy Barman a dievčatá… potichu!”

 

„Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) počas svojej bohatej histórie zažil už všeličo. Ponuka na účinkovanie v tomto projekte nás však oslovila ako máločo iné. Veľmi sa tešíme, že počas festivalu Tatra Flowers aj SĽUK rozkvitne medzi inými veľmi zaujímavými umelcami,“ pozýva riaditeľ umeleckej prevádzky SĽUKu, Maroš Červenák.

 

Quintilianus: „Je zrejmé, že príroda nám sama dala hudbu ako dar, aby sme ľahšie znášali strasti“

Billy Barman nie je jediným predstaviteľom takzvanej „mladej krvi“ slovenskej hudobnej scény v programe Tatra Flowers. Nezabudnuteľným zážitkom budú bezpochyby koncerty veľkého objavu alternatívnej scény, hudobníčky Kataríny Málikovej. Tá vystúpi v nedeľu 3. septembra s celou svojou kapelou na Hrebienku a v sobotu 2. septembra v komornejšej zostave na Skalnatom plese. Návštevníci Tatier objavia počas Tatra Flowers tiež kvalitnú novú hudobnú tvorbu z dielne nádejného mladého producenta Samuela Štefanca vystupujúceho pod pseudonymom Bulp v sprievode svojej sestry Jany Štefancovej (1. 9. Štrbské Pleso – Filmové pódium) a Dalibora Kociana alias Stroona, známeho tiež z kapely Puding pani Elvisovej. Milovníci meditačnej hudby si iste zamilujú HANG – švajčiarsky hudobný nástroj, ktorý predstaví Juraj Raši 3. septembra počas svojho vystúpenia na Téryho chate.

Ďalšia hudobná One Man Show sa odohrá 3. septembra na filmovom pódiu na Štrbskom Plese, kde vystúpi multiinštrumentalista Peter Luha, ktorý s použitím loopera, gitary, hlasu (beatbox, spev), flauty a perkusií dokáže vytvoriť celú kapelu, hoci je na pódiu sám. Indie/folkové sesterské zoskupenie Genius Locci spríjemní návštevníkom Tatier 1. septembra pobyt na Hrebienku a 2. septembra na Skalnatom plese. 

 

„Sme naozaj radi, že môžeme vymeniť pódium za Téryho chatu, mikrobus za palicu a ruksak, technikov za horských nosičov a dať dohromady špeciálne hudobné teleso, postavené na čisto akustických nástrojoch a hlasoch krásnych dievčat zo SĽUKu. K folklóru a horám máme blízko, často nám pomáhajú pri písaní textov. Tatra Flowers je výzva, ktorú radi prijímame. Vidíme sa v piatok 1. 9. na Térynke, priatelia,“ pozýva frontman skupiny Billy Barman Juraj Podmanický.

 

Herbie Hancock: „Jazz znamená žiť prítomný okamih.“

Významne zastúpenou sekciou Tatra Flowers je jazz. Dramaturgom a „patrónom“ jazzovej sekcie Tatra Flowers sa stal Boris Čellár, ktorý je okrem iného organizátorom každoročného odovzdávania hudobných cien Esprit a šéfredaktorom portálu Jazz.sk. Pripravil pre vás zaujímavý swing, ktorý prinesie  Marina Zettl z Viedne spolu s kapelou Marina & The Kats (2. 9. Hrebienok). Sám Boris Čellár sa na chvíľu stane taktiež účinkujúcim spoločne so svojou formáciou Woodpack Brothers (1. 9. na Skalnatom plese a 3. 9. na Téryho chate). Milovníci domácej jazzovej elity si prídu na svoje počas koncertov Petra Lipu (2. 9. Park Tatranská Lomnica) či Lucie Lužinskej (1. 9. Park Tatranská Lomnica a 2. 9. Hrebienok). Jazzový program doplnia vystúpenia mladých objavov Valér Miko Trio (2. 9. Park Tatranská Lomnica), Paper Moon Trio (1. 9. Hrebienok a 3. 9. Skalnaté pleso)  a Carpet Cabinet (1. 9. Park Tatranská Lomnica).

 

„Muzikanti zvyčajne trávia veľa času na cestách, v autách, vlakoch, lietadlách a potom príde hotel a sála, alebo klub. Takýto muzikantský život žije aj naša kapela Marina & The Kats. A práve preto sa už veľmi tešíme na festival Tatra Flowers, lebo na konci našej cesty tentokrát nebude sála, alebo klub :) Veríme, že si užijete náš sobotný koncert na Hrebienku a my zase hranie pre vás a vašu krásnu tatranskú prírodu. Ostaňte v Tatrách celý víkend!” pozýva na Tatra Flowers Thomas Mauerhofer z kapely Marina & The Kats.

 

 

Albert Einstein: „Koniec sveta nastane, keď ľudia prestanú spievať“

Dokonalú symbiózu s Tatrami vytvoria počas Tatra Flowers aj tóny harfy a sláčikových nástrojov. Pozvanie organizátorov prijali vzácni hostia, ktorí v tohtoročnom programe reprezentujú sekciu vážnej hudby – uznávaný slovenský harfista Michal Matejčík, ktorého preslávila spolupráca s Georgeom Michaelom či kapelou Depeche Mode (1. 9. Kostol Tatranská Lomnica, 2. 9. Kostol Tatranská Lomnica a 3. 9. Grand Hotel Starý Smokovec), husľový virtuóz Dalibor Karvay (3. 9.  Hrebienok) a sláčikové zoskupenie Mucha Quartet pod vedením Juraja Tomku (1. husle), ktoré vystúpi sólovo 2. septembra na Téryho chate a 3. septembra na Skalnatom plese spoločne s Ivou Bittovou.

 

„Po angažmánoch na Symphonica Tour s Georgeom Michaelom či pre Depeche Mode si človek s harfou len ťažko dokáže predstaviť výšiny znamenajúce návrat k sebe, návrat k prírode.

Po stretnutí s organizátormi festivalu Tatra Flowers som opäť začal veriť, že sú miesta dosiahnuteľné len na krídlach anjelov. Pre mňa sú nimi naše Tatry, kde budem môcť odohrať počas Tatra Flowers pre mňa výnimočné koncerty,“ pozýva na svoje koncerty Michal Matejčík.

Práve na koncerty Michala Matejčíka si kvôli obmedzenej kapacite miest treba vyzdvihnúť voľné vstupenky v infocentre na Štrbskom Plese od štvrtka do nedele, jeden človek môže dostať max. 2 lístky.

 

Nehudobnou súčasťou programu Tatra Flowers bude sekcia venovaná horskému filmu. Tatra Flowers osobne navštívia Peter Hámor a Palo Barabáš so svojimi filmovými projekciami.

Peter Hámor sa predstaví v piatok 1. septembra na Štrbskom Plese s dvomi naživo komentovanými filmami. „Koruna Zeme“ – príbeh o výstupe na najvyšší kopec každého kontinentu a s práve vznikajúcou novinkou, filmom z tohtoročného výstupu na siedmu najvyššiu horu sveta – „Himalayadventure MMXVII – Dhaulágirí“.

Pavol Barabáš príde na Štrbské Pleso v nedeľu 3. septembra a taktiež predstaví dva svoje filmy - napínavý a výnimočný príbeh dvoch mladých horolezcov „Stopy na hrebeni“, vďaka ktorým diváci spoznajú celé Tatry. Druhým filmom bude spoveď najstaršej generácie tatranských nosičov, „Sloboda pod nákladom“, ktorý získal viacero prestížnych ocenení.

 

Ďalšou nehudobnou sekciou Tatra Flowers bude edukatívno - zážitková zóna TANAPu, určená predovšetkým pre rodiny s deťmi, ktorá bude počas celého víkendu na Popradskom plese.  

 

Všetky potrebné informácie nájdete na www.tatraflowers.sk a vstupenky na sobotňajšie vystúpenia Jany Kirschner a SĽUKu na Štrbskom Plese, ktoré je jediným spoplatneným podujatím festivalu, v sieti Ticketportal: www.ticketportal.sk/Event/SLUK_a_JANA_KIRSCHNER_na_festivale_Tatra_Flowers