Violončelista Jozef Lupták odohrá štyri koncerty v slovenských mestách. Séria koncertov JL turné pokračuje po pandemickej pauze v Nitre, Hlohovci, Trnave a Čadci

 

V hudbe nemá význam hrať sa na nemennosť hraníc.“ Výrok Mariána Vargu platí aj pre dramaturgiu koncertov aktuálneho turné popredného slovenského violončelistu, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov. Po úspešnom koncerte 18. 6. v Banskej Bystrici s 3. suitou J. S. Bacha a piesňami Mariána Vargu v komorných úpravách V. Šarišského pokračuje ďalšími koncertami s originálnymi programami v Nitre (22. 6.), Hlohovci (23. 6.), Trnave (24. 6.) a Čadci - Oščadnici (25. 6.). 

 

 

„Približne pred rokom som po prvom „lockdowne“ začal sériu koncertov nazvanú  JL turné. Bola to súčasť oslavy mojej päťdesiatky, s hudbou Johanna Sebastiana Bacha a s priateľmi, kolegami, s ktorými dlhé roky spolupracujem. Prvé štyri koncerty (okrem úplne prvého, ktorý bol v Galérii design factory v Bratislave online) boli už s publikom a po trojmesačnej vynútenej pauze to bola slávnosť pre obidve strany: pre nás účinkujúcich aj pre ľudí v sálach. Cítili sme energiu, podporu a radosť z toho, že sa opäť vidíme a hráme naživo. To sme ešte netušili, že príde druhá vlna pandémie a my budeme musieť celú druhú časť JL turné presunúť a v podstate kompletne prerobiť, pretože niektoré programy už nebolo možné zrealizovať. A tak prichádzame za vami nie po troch, ale po ôsmich mesiacoch a tešíme sa na každý jeden večer. Pred nami je veľa hudby, krásne miesta a veríme že vy, ktorí sa spolu s nami prídete potešiť z dobrej hudby a spoločných stretnutí, zažijete výnimočné chvíle, ktoré nám všetkým dajú novú energiu do ďalších dní a aspoň sčasti nahradia čas v izolácii, ktorý nás oddelil.“

Jozef LUPTÁK

 

luptak

 

 

Koncert v Nitrianskej galérii / 22. 6. / 19:00

Vo vynikajúcej akustike nitrianskeho Župného domu zaznie hudba nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha, skladba legendy slovenskej populárnej hudby Mariána Vargu v úprave v Nitre pôsobiaceho skladateľa experimentálnej hudby Júliusa Fujaka a Trio a mol, op. 114 pre klarinet, klavír a violončelo (vo verzii s violou) od Johannesa Brahmsa. Priateľ veľkého romantika Eusebius Mandyczewski o tomto neskorom diele Brahmsa napísal, že znie akoby nástroje boli do seba zamilované. Spolu s Jozefom Luptákom účinkujú Nora Skuta, Július Fujak – klavír, Martin Ruman – viola. 

 

 

Koncert v Empírovom divadle v Hlohovci / 23. 6. / 19:00

Meditácia Johanna Sebastiana Bacha pre sólové violončelo, poetická hudba Roberta Schumanna pre klarinet a klavír i hravé a virtuózne dielo Ludwiga van Beethovena zaznejú na siedmom koncerte v rámci turné popredného slovenského violončelistu Jozefa Luptáka. Okrem majstrovských diel a vynikajúcich domácich interpretov sa koncert v Hlohovci oplatí navštíviť aj kvôli nádhernému Empírovému divadlu, ktoré bolo dokončené v roku 1802 a je najstarším divadelným priestorom na Slovensku zachovaným do dnešných dní. V Hlohovci údajne pobudol aj Beethoven, ktorý mal v priestoroch divadla s vynikajúcou akustikou odohrať koncert. Skladateľova busta od sochára Ľudovíta Gogu stojaca v blízkosti divadla však zatiaľ odmieta prezradiť viac. Spoluúčinkujú: Ivan Koska (klavír) a Branislav Dugovič (klarinet).

 

 

Koncert v Západoslovenskom múzeu v Trnave / 24. 6. / 19:00

Hudobný monológ v podobe Šiestej suity pre sólové violončelo od Johanna Sebastiana Bacha vystrieda na ôsmom koncerte turné popredného slovenského violončelistu Jozefa Luptáka komorný dialóg violončela a akordeónu. Okrem autorskej tvorby obidvoch hlavných protagonistov koncertu zaznie aj populárna skladba Libertango od Astora Piazzollu, ktorého sté výročie narodenia si hudobný svet tento rok pripomína. Na koncerte v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave bude znieť barok, tango, slovenská, rómska i židovská hudba, skrátka hudba bez hraníc. Spoluúčinkuje akordeonista Boris Lenko. 

 

A. Piazzolla: Libertango / B. Lenko, J. Lupták: 

 

 

 

Koncert v Kysuckej galérii v Oščadnici / Lesopark / 25. 6. / 18:00

Záverečný koncert turné violončelistu Jozefa Luptáka ponúkne okrem Šiestej suity pre sólové violončelo od génia nemeckej barokovej hudby Johanna Sebastiana Bacha aj skladby súčasných autorov pre gitaru, ktoré uvedie multitalentovaný mladý slovenský gitarista Ondrej Veselý. Súčasťou medzigeneračného hudobného dialógu, v rámci ktorého zaznejú v Kysuckej galérii diela od baroka po súčasnosť, bude aj kompozícia slovenského skladateľa Vladimíra Godára La Canzona refrigerativa dell arpa di Davide (Osviežujúca pieseň Dávidovej harfy). Dvaja hudobníci, desať strún, nekonečno hudobných zážitkov.

 

 

Viac informácii na: 

www.jozefluptak.com
www.konvergencie.sk

 

//
Organizátor  podujatia sa riadi aktuálnymi protipandemickými opatreniami. 
Pre aktuálne informácie sledujte webstránku www.konvergencie.sk.
Zmena program a účinkujúcich vyhradená. 

//

Koncerty JL turné z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom za pomoc a podporu. 

// 

info@konvergencie.sk

#jlturne #jozefluptak #konvergencie