VOX MV50 CR Rock (test)

 

vox

 

Zosilňovač VOX VM50 Rock je poslednou novinkou výrobcu VOX Amlification Ltd. Ide o typ aparátu, ktorý okamžite zaujme úspornými  rozmermi a nízkou hmotnosťou.

Pekne, minimalisticky dizajnovaná skrinka s chrómovým držadlom má rozmery 135 x 75 x 100 mm a  hmotnosť  iba 540 gramov. Na paneli vpredu sa nachádzajú tri potenciometre Gain, Tone a Volume, analógový indikátor výkonu a vstupný jack pre gitaru. Na zadnom paneli je zľava výstupný Phones/Line jack pre slúchadlá alebo vstup napr. do mixu, prepínač Eco pre automatické vypnutie zosilňovača pri nečinnosti viac ako 15 minút, Standby pre zapnutie zosilňovača, konektor napájania DC 19 V, prepínač EQ Flat a Deep pre tonálnu zmenu, prispôsobujúcu sa veľkosti pripojeného reproboxu a celkom vpravo je prepínač výstupu pre 4, 8 alebo 16 Ohm.

Ako píše výrobca, celoanalógový predzosilňovač využíva novú miniaturizovanú elektrónku Nutube 6P1. Koncový zosilňovač triedy D má pri štyroch Ohmoch skvelý výkon až 50 W, pri ôsmich 25 W a pri šestnástich 12,5 W.

 

vox_mv50_rear

 

Použitie

V podstate sa celý register zvukov nastavuje iba tromi potenciometrami Gain, Tone a Volume. V každej ich polohe a spoločnej kombinácii je účinok elektrónky veľmi zreteľný. Prednes z gitary je podľa nastavenia od čistého až po plný lead. Výsledný sound v čistej podobe je o poznanie slabší (nemá za sebou ďalší predzosilňovací člen, takže všetko ide priamo, tak ako to je, do koncového zosilňovača triedy D, ktorý jednoducho zosilní iba ponúkaný signál), pridávaním gainu rastie až do brutálnej hlasitosti. Potenciometer Tone pokrýva celú tónovú škálu vhodnú pre gitaru a Volume je klasika. MV50 Rock stíha všetky nuansy hry, reaguje na snímače a čo je zaujímavé, neprehrieva sa ani pri dlhšom hraní. Cez setový box BC108 znie dobre, ale cez Marshall box 4x12 je to už fakt sila. EQ prepínač Flat/Deep účinkuje spoľahlivo. Neskúšal som pripojiť na vstup efekty, ale podľa výrobcu to nebude problém. 

Ako napovedá názov, MV50 je určený hlavne pre rockových gitaristov, ktorí preferujú skreslený zvuk s lampovým charakterom. Ak vás moderná koncepcia miniatúrneho zosilňovača zaujala, ale váš štýl hry vyžaduje skôr čistý, alebo tradičný poloskreslený voxácky zvuk s dostatočnou dynamikou, odporúčame vyskúšať tiež modely MV50 Clean (nemá Gain) a MV50 AC, ktorými výrobca kompletizuje zvukovú škálu tejto inovatívnej série.

Miniatúrne hlavy MV50 sa dajú kúpiť aj samostatne. V prípade, že už svoj kabinet máte, alebo chcete používať tento pololampový gitarový zosilňovač len ako preamp, ušetríte kúpou samostatnej jednotky 60 €, čo však pri zohľadnení hodnoty originálneho kabinetu s 8“ reproduktorom nie je tak veľa (samostatne sa dá kúpiť za 95 €). Ako už ale bolo spomenuté, pri zapojení MV50 do kabinetu 4x12“ je zvuk omnoho presvedčivejší. Voľba je teda individuálna, závisí od konkrétneho vkusu a možností. Kladom je, že záujemca si môže sám vybrať, čo mu vyhovuje lepšie.

 

 

Záver

Zosilňovač MV50 Rock je prvým „mini“ aparátom so skutočne „lampovým“ zvukom. V sete pribalený 4-kilogramový box BC108 8Ohm potrebnú výbavu dopĺňa. Tento „malý obor“ môže podľa mňa nájsť svoje využitie v každom hudobnom žánri, ktorý sa nezaobíde bez gitarového zvuku. Príjemne ma prekvapil!

PETER KROKO MODRANSKÝ

 

 

+          presvedčivý a inšpirujúci charakter zvuku

+          extrémne nízka hmotnosť, rozmery, prenosnosť

+          dizajn, inovatívna koncepcia

+          jednoduchosť a nenáročnosť ovládania

-           nižší výkon čistého zvuku v porovnaní so skresleným

-           (subjektívne) zbytočná funkcia Auto power-off a absencia reverbu

 

Distribúcia: Music Park * www.voxamps.cz * Cena za komplet: 299 €

Článok patrí k časopisu: