VOX SDC-1 mini * Kompaktná elektrická gitara (test)

vox_mini
 

SDC-1 je miniatúrna elektrická gitara pre malých aj veľkých hráčov. Dĺžka menzúry 467 mm predstavuje asi ¾ štandardu. Jednotlivé políčka medzi pražcami sú teda o niečo kratšie, no orech so svojimi 42 milimetrami predstavuje priemernú šírku hmatníka „dospelej“ elektrickej gitary. Podľa promo popisov poskytuje tento kompaktný nástroj hráčovi nie len zvuk, ale aj feeling elektrickej gitary plnej veľkosti. Áno aj nie. Možnosť vyskúšať si ho v realite potvrdil, že pri správnom nastavení a know-how by ste z nahrávky asi nepostrehli, či dravý rockový riff bol vylúdený z tohto (na pohľad) hračkárskeho nástroja, alebo za jeho zvukom stojí nejaký „working horse“ rockového hudobníka.
 

vox_bass
 

Rockový zvuk „vie“ SDC-1, vybavená pomerne silným minihumbuckerom pri kobylke, podať asi najlepšie. Hráč sa ale musí na jej proporcie a tenziu strún trochu adaptovať. Rozdiel nespočíva ani tak v samotnej veľkosti, ktorá predurčuje nástroj tak do rúk detských začiatočníkov, ako aj skúsených dospelých (ktorí si napríklad chcú takúto gitarku pribaliť do svojho cestovného kufra), ako skôr v spôsobe reakcie strún s krátkou menzúrou. Tá je citlivejšia na ladenie a preto treba v prvom rade korektne nastaviť kobylku. Na gitare sú z výroby natiahnuté struny .012 - .054, gitarista má však pocit, akoby hral čosi medzi deviatkami a desiatkami. Tenzia je teda normálna, struny sú však extrémne citlivé na každé vytiahnutie, vibrovanie i silnejší prítlak. Vibráto jednej či viacerých strún má väčší rozsah a strunu G v strede možno bez problémov vytiahnuť aj o tri tóny. Bonusom gitary teda sú popri jej prenosnosti a štandardnom rockovom zvuku aj zvuky neštandardné, ktoré by ste s normálnym nástrojom asi nedosiahli. Tie môžu ozvláštniť nahrávku práve do tej miery, do akej je hráč kreatívny.

vox

Gitara je vypracovaná vcelku OK, pražce nedrnčia i keď by na okrajoch mohli byť zabrúsenejšie. Akustická kvalita použitého dreva je priemerná, adekvátna pomerne ľudovej cene nástroja.

Vox SDC-1 mini môže byť vhodným tipom na darček pre muzikálne založených otcov, ktorí by chceli vychovať gitaristov. V rukách malých adeptov v rozmedzí šesť až desať rokov pôsobia proporcie nástroja celkom prirodzene a neodradia ich od hry ani tvrdé struny. A keby ich to prestalo baviť, nástroj vždy ešte môže poslúžiť aj tomu, kto Ježiškovi tento tip našepkal.  

 

MARTIN CHROBÁK

Zvukové ukážky nahral Peci Uherčík:

 

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.cz * Cena: 189 € (Vox SDC mini)

Článok patrí k časopisu: