Všetko najlepšie Janko!

Žijúca legenda slovenskej pop music, všestranne nadaný renesančný človek a zároveň aj otec veľkej rodiny a dobrý priateľ. To je Janko Lehotský – ten, kto do slovenskej populárnej piesne roky trpezlivo vnášal moderné trendy, predovšetkým soulový „raycharlesovský“ feeling a svojou tvorbou napokon spoluumožnil nástup tzv. veľkej éry populárnej hudby na Slovensku. Okrem hudobného nadania uplatňuje svoj talent v rôznych umeleckých sférach. Príležitostne sa ľuďom predstavuje ako divadelný i filmový herec, textár, pohotový a vtipný glosátor a posledné roky máme na vernisážach možnosť obdivovať množstvo jeho výtvarných diel – rezieb do dreva, kresieb a malieb, vytvorených rôznymi technikami a na rozličných, nielen plochých povrchoch.

Janka však predovšetkým poznáme ako veselého speváka za klavírom s charakteristickým „chrápľákom“ a obľubou v bluesovej pentatonike, soulových rytmoch či pestrých harmonických postupoch. Ako autor či interpret má na konte vyše desiatku rôznych ocenení, viac ako 500 skladieb, celkovo 41 albumov (vrátane sólových, kompilačných, reedičných, s Modusom či anglických) a vyše 30 singlov. Do tejto bilancie taktiež patrí pôvodná hudbu do niekoľkých filmov a seriálov. „Archívne ležiaky“ - pôvodné nahrávky piesní ako Laura, Sám to vzdávam, Včerajší zážitok a ďalších z konca osemdesiatych rokov, spolu s vyše desiatkou Jankových piesní z obdobia rokov 1969-1976, zatiaľ spokojne oddychujú v zatvorených archívoch a verím, že sa jedného dňa dostanú na CD spolu s ďalšou novou tvorbou, pretože Janka tvorivé sily nikdy neopúšťajú. Sedemdesiatka je krásny vek, avšak ňou ešte zďaleka nič nekončí, ba naopak, mnohé ešte len začína.

K okrúhlemu jubileu Ti milý Janko, aj v Novom Populári želáme len to najlepšie a hlavne veľa zdravia, na ktorom postavíš ešte veľa umeleckých projektov a pekných životných situácií!

 

OSKAR LEHOTSKÝ, spolupracovník NP

Foto WALDO ŠVÁBENSKÝ

 

 

Článok patrí k časopisu: