Vychádza kompletný životopis legendárneho hudobníka Fedora Freša

fedor_freso

 

Fedor Frešo (6. január 1947 – 26. jún 2018) patril k legendám slovenskej hudobnej scény. Multiinštrumentalista, ktorý sa podieľal na vzniku desiatok hudobných albumov, vyrastal v hudobnom prostredí, ktoré ho výrazne ovplyvnilo.
 

Neexistuje univerzálna formulka, ako sa z človeka stane muzikant. Hoci zo mňa sa nakoniec stal, neviem, či by som na to vedel dať niekomu recept, hoci ma o to už X ľudí požiadalo. V mojom prípade asi zafungovalo, že obaja rodičia boli hudobníci...,“ týmito slovami sa začína jedinečná kniha Fedor Frešo Komplet, ktorú zostavil jeho syn Viktor Frešo a ktorá obsahuje množstvo doteraz nepublikovaného materiálu.
 

Publikácia zachytáva život jednej z najvplyvnejších postáv bratislavskej rockovej scény 60. až 80. rokov, člena legendárnych skupín Soulmen, Prúdy, Collegium musicum, Modrý efekt a Fermata, štúdiového hudobníka a multiinštrumentalistu Fedora Freša. Kniha zostavená jeho synom Viktorom Frešom zahŕňa hudobníkovu autobiografiu Sideman, denníky z konca 60. a začiatku 70. rokov, rozhovory, publicistické texty, spomienky rodinných príslušníkov, priateľov a spolupracovníkov i množstvo doteraz nepublikovaného obrazového materiálu.
 

Pri príležitosti uvedenia knihy Fedor Frešo komplet sa 29. júna v priestoroch bratislavského V – klubu uskutoční spomienkový koncert na tohto legendárneho multiinštrumentalistu. Vystúpia na ňom Peter Lipa remember, T&R Band, B.F.K a hostia.

 

O autorovi: 

Fedor Frešo vyštudoval konzervatórium v Bratislave – odbor kontrabas. Známy je predovšetkým ako basgitarista. Hudobne inklinoval k rocku a jazzu. Spolupracoval s rôznymi hudobnými skupinami (Prúdy, Collegium musicum, Blue Effect, Fermata, T&R Band, Tradiotional Club Bratislava) a nahral desiatky albumov. Spolupracoval tiež s rôznymi umelcami (Pavol Hammel, Marián Varga, Peter Lipa, Radim Hladík a s ďalšími). V roku 2013 s Tomášom Berkom napísal knihu Rocková Bratislava. Kniha Fedor Frešo Komplet vychádza z knihy Sideman, ktorá vyšla v roku 2011.