Vychádza OMNES COLORES legendárnej skupiny FERMATA ako výberová kompilácia na 2LP a 2CD

fermata

 

Omnes colores (Všetky farby) je špeciálna zhrňujúca kompilácia legendárnej slovenskej rockovej skupinyFermata, ktorá vychádza pri príležitosti životného jubilea jej hlavného protagonistu Františka Grigláka (70 rokov), ako aj umeleckého jubilea pôsobenia skupiny (50 rokov). Album vychádza vo formáte 2LP a 2CD a zostavil ho v spolupráci so samotným Griglákom Juraj Čurný. Okrem najlepších inštrumentálnych skladieb skupiny sa na ňom nachádza aj koncertný záznam z jej vystúpenia, ako aj výber z jej pesničkovej tvorby.

 

Historické fakty upresňujú, že úplný vznik skupiny sa datuje ešte do roku 1972 a má aj svoje presné miesto (v záhrade bratislavského pivovaru „U Steina“), kde sa práve Griglák dal dohromady so skladateľom a hráčom na klávesové nástroje Tomášom Berkom.

Juraj Čurný doplnil album výstižným sprievodným textom: Do rúk sa vám dostáva prvá oficiálna kompilácia mapujúca všetky farby (po latinsky Omnes Colores) Fermaty. Prvá platňa (resp. CD) mapuje štúdiové nahrávky z ôsmich albumov vydaných v rokoch 1975-1994 (Fermáta, Pieseň z hôľ, Huascaran, Dunajská legenda, Biela planéta, Generation, Simile, Real Time). Druhá platňa prináša jej ďalšie podoby. Na prvej strane tú koncertnú, ktorá okrem legendárneho Huascaranu prináša aj živé verzie skladieb z albumov X a Next. Záverečná strana dvoj vinylového kompletu ponúka pohľad na (v kontexte celkovej primárne inštrumentálnej tvorby) neveľkú, ale nezanedbateľnú pesničkovú tvorbu. Či už prostredníctvom dobového singla s Mirom Žbirkom z obdobia čerstvo pred jeho návratom do Modusu, ďalej dvoch skladieb z primárne pesničkového albumu Ad libitum až po záverečnú vianočnú Koledu z periférie, ktorú s Fermatou nahral Griglákov objaviteľ Paľo Hammel.“
 

fermata

 

„Ak by sme si Fermatu predstavili ako istú podobu slnečnej sústavy, tak jej hlavnou hviezdou by určite bol tohtoročný jubilant Fero Griglák, ktorý podobu tejto kompilácie aj autorizoval. V úlohách planét a komét rôznej veľkosti (v tomto prípade meranej dĺžkou pôsobenia v kapele) „obiehajúcich okolo neho“ nájdeme hneď niekoľko desiatok skvelých (spolu)autorov, inštrumentalistov a spevákov, bez ktorých by tento skvelý hudobný vesmír nebol úplný. Samotný menoslov tých, ktorí doteraz spomenutí neboli, je impozantný – Jaro, Szapu, Zeleňák, Lučenič, Oláh, Frešo, Bartovič, Jenis, Hanzel, Bartoň, Plánka, Preložník, Valihora, Skovay a ďalší. A aj po 50 rokoch od vzniku tohto vesmíru stále stojí za to ho spoznávať a (znovu)objavovať,“ píše ďalej v sleevnote tohto výberu hudobný publicista Juraj Čurný.

„Som nesmierne rád, že vydavateľstvo OPUS vydalo túto výberovku a dúfam, že sme potešili spolu s Jurajomi všetkých fanúšikov skupiny výberom skladieb, myslím, že vystihujú najlepšie obdobie kapely až do súčasnosti,“vyjadril sa František Griglák ku kompilácii.

fermata
 

Zoznam skladieb na výberovke Fermata – Omnes Colores 2LP/2CD

 

01. A1 RUMUNSKÁ RAPSÓDIA

02. A2 DOLU VÁHOM

03. A3 DA GAMA

04. A4 WITEMIR

05. A5 80 000

06. B1 VIÑA DEL MAR

07. B2 DR. GAMOW

08. B3 HOT STUFF

09. B4 SPOMIENKA NA AMSTERDAM

10. C1 FOR HUASCARAN

11. C2 GUITAR DREAMING

12. C3 YOU AND ME

13. D1 TVÁR

14. D2 SVET NA DOSKÁCH

15. D3 POSLEDNÉ TANGO NA VAJNORSKEJ ULICI

16. D4 KOLEDA Z PERIFÉRIE