XX. ROČNÍK PETRŽALSKÉHO JAZZOVÉHO FESTIVALU (nekonal sa pre Covid 19)

Festival PetJazz sa roku 2020 z dôvodu korona krízy neuskutočnil, no pozvánku, ktorú sme publikovali v druhom tohtoročnom čísle v dobrej viere, že sa to možno ešte podarí ukladáme do online archívu článkov, aby sa čitatelia dozvedeli niečo o plánovaných interpretoch, s ktorými sa možno stretnú v budúcnosti. 

 

Pet Jazz je festival, ktorý koncepčne nadviazal na tradíciu jazzového festivalu  a jazzových večerov, ktoré sa konali v rokoch 1991 – 1999 v Dome kultúry Lúky. Od  roku 2000 sa pod touto značkou začal realizovať v Dome kultúry Zrkadlový háj.

Tento rok oslávi svoje dvadsiate výročie a predstaví sa opäť v šate medzinárodného a multikultúrneho festivalu. Ten prezentuje nielen začínajúce jazzové talenty, ale aj stálych majstrov na hudobnej scéne. Pet Jazz podporuje menšinový žáner a pomáha vytvárať stabilné zázemie na prezentáciu jazzových umelcov zo Slovenska i zo zahraničia. Tohto roku prepojíme mladšiu, strednú a staršiu generáciu jazzu a privítame tieto hudobné formácie:
 

salefuky

ŠALEFUKY
Za projektom Šalefuky stojí jazzman Milo Suchomel, ktorý sa nechal inšpirovať slovenským folklórom, rómskou kultúrou a prvkami balkánu. „Keď sa zjavia Šalefuky, roztancujú nohy, ruky a spália pri tom všetky tuky,“ hovorí Milo Suchomel, saxofonista a autor hudby. Hudobný prejav Mila Suchomela v sebe ukrýva dve polohy: tou prvou je pôvodná afroamerická poetika, druhá zasa nadväzuje na súčasné európske trendy. U Suchomela sa táto výpoveď dotýka základných otázok ľudského života. Zdrojom tohto uchopenia sveta sú práve citové skúsenosti, zážitky a dojmy. Prežité vášne tak náročnou umeleckou formou sprostredkúvajú životnú filozofiu, ktorá ponúka pocit spolupatričnosti. 
Šalefuky okrem Mila Suchomela tvoria: Ondrej Juráši – trubka, Marek Rašman – bicie, Braňo Deviatka – kontrabas, Agáta Kovačiková, Klaudia Škovránková – spev. 

 

genna

ROBERTA GENNA & DANIEL CACCIA PROJEKT (IT /SK)
Hudobný projekt, ktorý spája talianskych a slovenských hudobníkov. Taliansko budú reprezentovať dvaja speváci: Roberta Genna, speváčka, ktorá sa dostala sa do finále viacerých jazzových súťaží v Taliansku. Spolupracovala s mnohými uznávanými talianskymi hudobníkmi a je členkou zoskupenia June Trio. Druhý spevák Daniel Caccia jejedným z najvýraznejších talentov súčasného vokálneho jazzu v Európe. Okrem bezchybnej intonácie a dokonalého rytmu ovláda Daniel umenie scatu. Je tiež veľmi zručným klaviristom a nápaditým skladateľom. Spolupráca so slovenskými hudobníkmi vyústila do dlhodobej pedagogickej účasti na projektoch ako Letná jazzová dielňa alebo VocalEase. Slovensko v tomto projekte zastúpia známy jazzoví interpreti: Andrej Farkaš - klavír, Juraj Kalász - kontrabas, Jakub Valíček - bubeník.

 

matiaboyzz

MATIABOYZZ
Víťaz ceny Live Performance v súťaži Jazz Start up. Zostavu 5-člennej kapely vedie Mattia Müller, mladý slovensko-taliansky bubeník. Začínal už ako osemročný a dnes je žiakom  bratislavského konzervatória na Tolstého ulici. K jazzu a modernému hraniu na bicích ho viedol aj renomovaný slovenský hudobník Peter Szapu a neskôr Michal Fedor. Má za sebou  semifinále súťaže Česko Slovensko má talent 2016, koncerty v Maďarsku, Rakúsku i na Slovensku a účinkovanie s profesionálnymi hudobníkmi ako napr. Sisa Sklovská, Teri Čikoš, Peter Lipa, Slovenská filharmónia a rôzne iné. Ďalšími členmi kapely sú: Juraj Námešný - basgitara, Fredy Košecký a Kajo Toma - gitaristi, Michal Hrabovský - saxofón.

 

mongolot

MONOGLOT  (CH/DE/IS)
 
 rytmus, tajomné melódie, bravúrna improvizácia, to sú hlavné ingrediencie  jazzového kvinteta Monoglot. Ak by sa kapela mala zaradiť do žánrového „šuflíka“ dalo by sa povedať, že ide  o avantgardný rock alebo minimálne post-jazz. Kapela sa predstaví v obsadení: Fabian Willmann a Sebastian von Keler - saxofón, Kristinn Smári Kristinsson - gitara, Valentin Link  - basová gitara a Luca Glausen - bicie. Jazzové kvinteto, ktoré na pódium prináša napätie a energiu! „Sú skutoční, spontánni a ich hudba zaplavuje celé vaše telo a odvádza vás ďaleko od reality. Chémia medzi nimi je očarujúca, aj keď kapela tvorí jedno telo, môžete cítiť nezávislý charakter a totožnosť každého z nich.“ - Lizette Havener, Effusive Magazin.

 

Milí priaznivci jazz-u, veríme, že vás na tohtoročnom výročnom Pet Jazz-e očaria hudobné kompozície v jedinečných interpretáciách kvalitných muzikantov a príjemne pohltí typická komorná atmosféra festivalu. Tešíme sa na vás na petržalskom dvadsiatom jazzovom festivale PET JAZZ v Dome kultúry Zrkadlový háj.

Hlavným partnerom podujatia a z verejných zdrojov festival podporil Fond na podporu umenia.

Článok patrí k časopisu: