Yamaha Tyros 5 (test)

Sága nástrojov Tyros sa začala už pred desaťročím. Od začiatku bola dizajnovaná ako top  trieda tzv. arranger workstation v ponuke firmy Yamaha.  Dnes má za sebou štyri generácie, pričom ostatná bola uvedená pred štyrmi rokmi. Niet preto divu, že Tyros 5 bol jedným z najočakávanejších nástrojov poslednej doby.



Hardvér a dizajn
Na prvý pohľad sa Tyros 5 od svojho predchodcu v mnohom nelíši. No už letmý pohľad prezrádza dve veci - nový Tyros má elegantnejšie oblé tvary a krajšiu metalízu a čo je hlavné, jeho klaviatúra sa rozrástla na 76 klávesov (k dispozícii je naďalej aj 61 klávesová verzia). Prínos väčšej klávesnice oceníte napríklad pri klavírnom spôsobe hry v plnom rozsahu, ale aj pri hre so sprievodnými štýlmi. Aj pri rozdelení klaviatúry na tri zóny je rozsah zón dostatočný pre komfortnú hru. Po mechanickej stránke sú klávesnica, ako aj ovládacie prvky a displej totožné s predchádzajúcou verziou. Ak poznáte niektorý zo starších Tyrosov, nebude vám prechod na novinku robiť žiadne problémy. Pochváliť treba novú grafiku v sekciách ako efekty, organ world, ensemble.

Zvuky
Po zvukovej stránke urobil Tyros 5 veľký skok vpred. Pribudlo hlavne množstvo zvukov z kategórie Super Articulation 1 a 2. Ide o technológiu, ktorá rozumie spôsobu, akým na nástroj hráte a na základe toho inteligentne vyberá sample prislúchajúce danej hernej situácii (legato, stacatto, gliss...)  Zvuky tejto kategórie sú inšpiratívne, dodávajú hre realistický výraz, dynamiku i istý vítaný prvok náhodnosti. Nový akustický ConcertGrand klavír so simuláciou rezonancie strún poskytuje dynamickú šírku porovnateľnú s top-end digiálnymi klavírmi. Krásny komorný charakter má Upright pianino. Elektrické klavíre (rhodes, DX7, clavinet) znejú tak ako majú (konečne!). Vďaka spomínanej Super Articulation technológii ožili viaceré sólové dychové nástroje (napr. veľmi vydarená dusítková trubka). Organová sekcia sa rozšírila na päť rôznych organov, pričom možno detailne editovať a ovládať ich jednotlivé zvukové nuansy.
Samostatnou kapitolou je úplná novinka v Tyros 5 - režim Ensemble. Tento režim diametrálne mení spôsob, akým môžu znieť sekcie nástrojov - dychová sekcia, sláčikové kvarteto, orchester a pod. Nevyužíva totiž vopred nasamplované skupiny nástrojov, ale výsledný zvuk sekcie vytvára z jej jednotlivých zložiek, ktoré môže užívateľ detailne editovať (hlasitosť, panoráma, ladenie, timing…). Zároveň využíva inteligentný engine “rozpisovania” hlasov v reálnom čase. Výsledkom je oveľa realistickejšie vyznenie sekcií nástrojov, detailné vykreslenie hlasov a zachovanie charakteru sekcie aj pri hustejších sadzbách. 
K zvukovému aparátu patrí neodlučiteľne aj efektová jednotka. Aj po tejto stránke spravil Tyros 5 veľký posun vpred a to implementáciou VCM efektov. Vďaka tejto výkonnej a teda realisticky znejúcej DSP jednotke (zobratej z top-end digitálnych konzol) dostali úplne nový rozmer zvuky elektrických gitár, či elektrických klavírov.

Sprievodné štýly
Kľúčovou novinkou v tomto aspekte sú audioštýly. Tie nahrádzajú klasickú biciu stopu vyskladanú z MIDI bicích za reálnu nahrávku reálnej hry bubeníka. Inými slovami - keď hráte na Tyros 5, nesprevádza vás automat, ale živý bubeník. Okrem samotnej živej hry k autentickosti prispieva aj charakteristický zvuk bicích, miestnosti, spôsobu snímania a pod., teda všetko to, čo sa s klasickou MIDI sekvenciou docieliť nedá. Napriek tomu, že audioštýl pracuje s nahrávkami, môžme meniť tempo štýlu bez zmeny ladenia loopu. Audioštýlov je celkovo 40 a pokrývajú v podstate všetky dôležité žánre.
Nenápadnou, no dôležitou novinkou je funkcia Upper chord detection area. Tá umožňuje ovládať akordy sprievodu pravou rukou (narodziel od typicky samohrajkového ovládania ľavou rukou), čo je pre mnohých hráčov „ne-keyboardistov“ prirodzenejšie. Navyše, v tomto režime si môžte hrať basovú figúru v ľavej ruke, čo nástroj automaticky ponúka.



Verdikt
Nástroj v tejto kategórii by nemal ohurovať len počtom zvukov, či štýlov, ale prinášať aj istú technologickú inovatívnosť a nadčasovosť. To si v Yamahe uvedomujú a Tyros 5 v tomto ohľade nesklamal. V porovnaní s minulou generáciou je novinka skôr inteligentnou evolúciou, než prevratnou revolúciou. Primárne je to stále sväý grál sólo entertainerov, no zvuková nekompromisnosť z neho robí zaujímavú alternatívu aj pre štúdiových a pódiových session playerov a producentov.

 

+ 76 klávesov

+ množstvo SA zvukov

+ režim Ensemble

+ audioštýly

- audioštýlov mohlo byť viac

 

Roland Kánik

 

Distribúcia: Yamaha Music Europe GmbH * www.cz.yamaha.com * Cena: 3 999 € 

Článok patrí k časopisu: