Zelená pošta na vinyle

varga_hammel_zelena_posta

 

Po mimoriadnom úspechu 2LP platne Konvergencie, ktorej prvý náklad sa rozobral v priebehu niekoľkých hodín, prichádza vydavateľstvo Opus s ďalšou kultovou nahrávkou zo svojho archívu. Rad prišiel na legendárnu Zelenú poštu dvojice Pavol Hammel & Marián Varga, ktorú Opus vydáva ako 140g LP platňu.

 

Album Zelená pošta vyšiel v roku 1972 a bol tak trochu renesanciou spolupráce Mariána Vargu so spevákom Pavlom Hammelom, textárom Borisom Filanom a básnikom Kamilom Peterajom. Nenájdeme na ňom skladby, ktoré poznáme z produkcie Vargovho Collegia Musica, ale môžeme si tu vypočuť piesne v najlepšom slova zmysle, vychádzajúce z Vargovho ideálu jednoduchosti a zrozumiteľnosti. Týmto atribútom dokonale zodpovedá i spevácky prejav Pavla Hammela. Básnická reč textov jednotlivých piesní je svojou poetikou citlivo skĺbená s rečou hudby. Tento album je tvorivým vyznaním a súčasne i trvalým dokumentom vždy živého a každej hudbe prospešného muzicírovania, na ktorom sa podieľajú tie najtalentovanejšie osobnosti slovenskej modernej populárnej hudby.

 

Daniel Hevier o Zelenej pošte napísal: „Hoci na prvý pohľad išlo iba o kolekciu piesní, album je v skutočnosti koncepčný. Nie je to skladačka ani kaleidoskop, je to štrukturovaný koncept. Absorbuje princípy platne piesní a zároveň prvky konceptuálneho albumu – vôbec sa neberie do úvahy hitovosť, nekalkuluje sa so striedaním lyrických a rockových piesní, spevácke party sú miestami potlačené na minimálnu mieru, sú tam neobvykle dlhé inštrumentálne plochy, jednotlivé skladby ignorujú proporcionalitu dĺžky (od najkratšej Nechtiac 1:47´až po najdlhšie Pošta 7:07´ či  Krajina bielych dievčat 6:48´). A hlavný rys: platňa nebola vyselektovaná z úspešných koncertných čísel, ale vznikla štúdiovou cestou. Ale najväčším prekvapením bola samotná zmena v chápaní piesne. Po veľúspešnom albume Zvoňte zvonky, kde mal Varga skladateľskú prevahu a Piesňach z kolovrátku začlenených do Konvergencií, sa Varga realizoval najmä ako skladateľ veľkých inštrumentálnych plôch. Na Zelenú poštu sa vracia vo svojej plnej skladateľskej i hráčskej potencii a invencii. V plnom zmysle slova sa dá povedať, že Varga tu nanovo definuje nielen osobitosť slovenskej (ba slovanskej) rockovej piesne, ale môžeme to povedať univerzálnejšie – regeneruje piesňovú formu a melodiku ako takú, bez závislosti na cudzích vzoroch jej vracia nebývalú silu a pôsobivosť.“

 

Rovnako, ako v predošlom prípade, bola LP platňa lisovaná v nemeckej Schallplattenfabrik Pallas GmbH analógovou metódou, priameho metalického masteringu. Titul vychádza 20. júna, predpredaj je už spustený v internetovom obchode vydavateľstva Opus (www.opus.sk).

 

Návrat záujmu o LP platne je neodškriepiteľný, čo potvrdilo i vydanie dvojalbumu Konvergencie Collegium Musicum, ktorú Opus vydal na jar tohto roku a prvý náklad sa rozobral doslova za pár hodín. Pripomeňme, že Konvergencie sú druhou štúdiovou nahrávkou formácie Collegium Musicum, v ktorej sa stretli osobnosti Marián Varga, Fedor Frešo, František Griglák a Dušan Hájek. Sú zároveň prvým slovenským rockovým dvojalbumom a tiež prvým albumom vydavateľstva Opus, ktoré vzniklo oddelením sa od pražského Supraphonu. Nahrávka už vtedy mala obrovský úspech, predalo sa z nej okolo 140 000 kusov. Záujemcom, na ktorých sa v prvom vydaní nedostalo s radosťou oznamujeme, že od 10. júna je titul opäť v ponuke e-shopu vydavateľstva Opus (www.opus.sk).

 

red a DANIEL HEVIER

Foto: Tibor Borský

 

Článok patrí k časopisu: