ZRNÍ & Hrdina na festivale YouTopia 2020 * 22. 8. 2020 Trnava, Malý Berlín

zrni
 

Zrní, česká legenda nezávislej scény z Kladna, prišla do Trnavy na druhý ročník festivalu hudby a videa. Zrní totiž pri tvorbe albumu Hrdina počítačové hry jde do světa (2011) sa pohrávali s nápadom vytvoriť k albumu skutočnú počítačovú hru. Plán sa rovnal skôr snu, ktorý vyplnil fanúšik z Trnavy Dalibor Bartoš (DexUS) vývojom hry HRDINA (2019).

Napriek tomu, že sošku Anděl (2012) v kategórii objav roka získali Zrní až tretím albumom Soundtrack ke konci světa, Hrdina je veľmi vydareným koncepčným kúskom v diskografii skupiny a fanúšikmi veľmi obľúbený. Interaktívne spojenie koncertu s počítačovou hrou a živým prevedením dobrého albumu bolo silným lákadlom, takže nevadilo takmer hodinové čakanie na koncert. Na festivale zatiaľ súbežne bežalo premietanie filmu Krvavá pani od Viktora Kubala v exteriéri s alternatívnym experimentálnym soundrackom. 

Hneď v úvode koncertu spevák Jan Unger uviedol, že na koncerte pomiešajú s Hrdinom aj piesne z ostatných nahrávok, ktoré tiež vedia byť zdrojom k novému obrazu. Kto sa tešil na kompletný set Hrdinu bol mierne sklamaný. V hodinke dominovali piesne z Hrdinu premiešané najmä s novinkami z aktuálnej platne Nebeský klid (2020). 

Zo štrnástich hrdinoviek neodznela úvodná Bojim či záverečná 83 000, či inštrumentálna Japonsko ale aj ďalšie. Po skladbe Desing mrtvoly na albume nadväzuje chorálová Loading. Aj z publika sa ozvali jej mierne náznaky, aj huslista Jan Fišer naznačili, aj sa na plátne titulnej obrazovky ukázal jej názov. Škoda, nakoniec sa do nej chlapci nepustili. Chápem, že predstavenie noviniek má na koncertoch svoje miesto, no možno by bolo dramaturgicky lepšie nechať znieť dve tri piesne z Hrdinu potom setlist prerušiť novinkou. Koncept albumu bol veľmi roztrhaný. Kde sa rozbiehal, tam spomalil a kázal poslucháčom sústrediť sa na novinky. Hudba Zrní si však spolu s Hrdinom aj novinkami držala svoju kvalitnú úroveň, no bolo cítiť sínusoidu očakávania na piesne z Hrdinu.  Veľkým a obrovským plusom však bola vizualizácia. Prekonala sľúbené. Pred piesňami dominovalo intro menu, vďaka ktorému bolo zjavné koľko piesní, levelov je pripravených. Jednotlivé levely sa vyberali tesne pred piesňami, takže divák sa dozvedel či pôjde o hrdinovské piesne alebo novinku pár sekúnd pred prvými tónmi skladby. Melancholická a až akustická nálada albumu naživo dostala viac agresívneho a drsného zvuku. Na songoch novinky Nebeský klid znie často flauta o ktorú boli obohatené aj piesne z Hrdinu. Azda to už patrilo ku klubovému soundu, kde gitara príliš strhávala pozornosť na seba voči husliam.  

 

 

Spevák, ktorému jedinému patrilo pódium pred veľkou obrazovkou interaktívne prepájal dianie v piesňach s projekciou. V skladbe Tokio dokonca Zrní náhle stopli na pár sekúnd hranie spolu so zastavením hopsania arkádovej postavičky. Veľmi skvelé 3D prevedenie hry naplňalo celé plátno. Hrdina zbieral body aj texty kapely, po pádoch viackrát ožil, niekedy hra skončila skôr ako pieseň, inokedy skončili spolu.  

Úspech albumu Soundtrack ke konci světa bol v publiku zjavný. Pred skladbou 16:07 zazneli tóny akordu z piesne Hejkal a v publiku to ožilo. To však ešte bolo pár piesni pripravených. Hodinka koncertu zavŕšila posledná skladba z albumu Jiskříci.

Po potlesku sa Zrní vrátili a spustili hit Hýkal. Nasledovala melancholická novinka Štír a motýl a v záverečnej vyhrávke všetkých prekvapila Rychta.  

Navnadený na kompletný set zaujímavého koncepčného albumu kapely Zrní som ako fanúšik nakoniec dostal čo som čakal. Ak by Zrní prišli ešte raz, rád by som si Hrdinu vychutnal čo najkompletnejšie alebo s prepojením tretieho albumu. Ďakujem za koncert.

 

Juraj Gonšor

 

 

Setlist

 1. zrni_logoVězni (Hrdina počítačový hry)
 2. Neposlušnost (Nebeský klid)
 3. Hrdina  (Hrdina počítačový hry)
 4. Autobus  (Hrdina počítačový hry)
 5. 3 minuty pred východem slunce (Nebeský klid)
 6. Tokio (Hrdina počítačový hry)
 7. Mraky, domy, dežď (Hrdina počítačový hry)
 8. Trest (Nebeský klid)
 9. Nebe s hvězdama (Hrdina počítačový hry)
 10. Král, chlap, dredatej typ (Hrdina počítačový hry)
 11. 16:07 (Nebeský klid)
 12. Desing mrtvoly (Hrdina počítačový hry)
 13. Jiskříci raketa toto (Jiskříci)

prídavky

 1. Hýkal (Soundtrack ke konci světa)
 2. Štír a motýl (Nebeský klid)
 3. Rychta  (Soundtrack ke konci světa)
Článok patrí k časopisu: