ZVA 12-28 Band * Červenákovci a ich nová frajerka

Texty sú inšpirované reálnym životom, interpretované sú však s nadhľadom. Práve originálna interpretácia a vlastná tvorba kapelu výrazne odlišuje od typického stredoeurópskeho blues-rockového klišé.

Reč je o zvolenskej formácii ZVA 12-28 Band, ktorej členovia oslávia v lete 2015 dlhých 25 rokov na scéne. Okrem toho vydávajú aj nový, rýdzo autorský album Šibenica frajerka, ktorý je už ich štvrtým v poradí. Krátko o tom, čo je v „zetvéá“ nové sme sa porozprávali s jedným zo zakladajúcich členov kapely, hráčom na basgitaru a kontrabas, Lacom Červenákom.

 

Laco od vášho posledného albumu prešlo dlhých päť rokov. Zmenilo sa u za ten čas niečo?

Tak za päť rokov sa zmení toho dosť. Hlavne Stano (huslista Stanislav Fakan) bol čerstvý člen a teraz je už zabehnutá súčiastka v mašine s ešpézetkou ZVA 12-28.

 

Ako prebiehal výber songov na nový albume Šibenica Frajerka? Zostali vám ešte nejaké v šuplíku?

Noro (brat, spevák a gitarista Norbert Červenák) zložil štrnásť piesní. Zo začiatku sa nám zdalo, že ich je veľa na CD, ale nakoniec sú tam všetky.“

 

Album vyšiel vo vydavateľstve Indies Scope, kde prebiehalo nahrávanie?

Nahrávali sme ho v Brne v štúdiu vydavateľstva Indies. Stretli sme sa tam tri razy v čase od augusta 2014 do januára 2015 a nahrali sme si spodky, čiže basa bicie gitara aj husličky, nejaké doprovody a potom sa dohrávali sóla a spevy.

 

Prečo Šibenica frajerka? Ako vznikol názov nového albumu?

Tak s názvami albumov už máme tradíciu, že je to väčšinou názov skladby z daného CD, alebo výňatok z textu. Názov albumu Za fúzy ma poťahaj (2007) pochádza zo skladby Láska bože láska a teraz to je Šibenica frajerka podľa skladby č. 7, ktorá sa nachádza presne v strede nového CD.

 

 

Šibenica frajerka svojou poctivosťou a filozofiou skalných fanúšikov nesklame. Je opäť originálnou inováciou bluesového vyjadrenia otvorenou širokému spektru hudobných vplyvov. Texty vznikali prevažne v období, keď ich autor Norbert Červenák žil v charizmatickom a inšpiratívnom prostredí mesta Tábor. Sú realistickým a napriek tomu veselým obrazom toho, čo ho tešilo či štvalo.

 

Ešte pred vydaním nového albumu ste piesne z neho hrali na vašich živých vystúpeniach. Ako sa ľuďom páčili?

Reakcie na nové veci boli viac než pozitívne. Hrali sme asi päť skladieb a to Bim bim, Papierové blues, Kalatea, Aleba a Paula.“

 

Okrem vydania albumu oslavujete aj 25 rokov existencie kapely. Chystáte k tomuto výročiu niečo špeciálne?

Áno, tento rok bude mať kapela 25 rokov a toto nové CD sme si nahrali ako taký malý darček. Chceli by sme ho v tomto špeciálnom roku aj špeciálne pokrstiť, tak nám naši priatelia z ProMusic zorganizovali veľký krst v DK ŽSR, kde si s nami zahrali skupiny Pančuchy Eleny Hríbovej a B. & The Money Makers - kapela nášho spoluzakladateľa, dlhodobého spoluhráča a hlavne kamaráta, ktorý už nie je medzi nami, Borisa Čiampora.

 

Plány do budúcna?

Hlavne nech je komu a kde hrať a Norberta nech neopustí múza.

 

TOMÁŠ KRŠŇÁK

 

zva-12-28-band

Aktuálna zostava kapely ZVA 12-28 Band:

Norbert Červenák – gitara, spev

Stanislav Fakan – husle, perkusie

Ladislav Červenák – kontrabas

Peter Krško – bicie nástroje

 

Prehľad vydaných albumov ZVA 12-28 Band:

Hrubá múka (2005),

Za fúzy ma poťahaj (2007),

Z ruky zobať (2010).

Šibenica frajerka (2015).

 

Ocenenia kapely:

Medzi najzaujímavejšie patria ocenenia Slovenskou bluesovou spoločnosťou, napr. ocenenie pre Nora Červenáka „Bluesman roka“ 2002, ktoré v rokoch 2007 

Článok patrí k časopisu: