Eko BAIO E * Multiefektový pedál s integrovaným IR pre elektrické gitary (test)

Do tohto časopisu som prispel mnohými recenziami prevažne gitarových krabičiek. Šéfredaktor mi na testovanie dodáva zaujímavú techniku, ktorá ma viac baví, než naopak a za celú históriu ma vyslovene nezaujal len jeden testovaný kus. Skutočné vzrušenie z testovaných kusov som však zažil len dvakrát. Prvý raz pri teste bezdrôtových gitarových slúchadiel Boss Waza Air, ktoré ma nadchli a dodnes nadchýnajú do takej miery, že som ich po teste ani nevrátil a rovno odkúpil. Druhý raz som tento pocit zažil pri teste krabičiek, ktoré si predstavíme dnes.

Najskôr sa ale na chvíľu pristavme pri ich výrobcovi. Napriek tomu, že dianie v gitarových krabičkách sledujem už zhruba tri dekády, výrobcu testovaných krabičiek – Eko - som na svojom radare nemal. A to sa jedná o taliansku firmu, dokonca podstatne staršiu, než je IK Multimedia, dnes už globálne známy taliansky výrobca hudobného software a hardware vrátane gitarových krabičiek.

 

 

Príbeh spoločnosti Eko začal písať v roku 1959 jej zakladateľ Oliviero Pigini v stredom Taliansku a nájdeme v ňom niekoľko vskutku zaujímavých okamihov. Filozofiou firmy bolo od samého začiatku ponúknuť širokú paletu gitár vyrábaných štandardizovaným priemyselným procesom, ktorý mal zaručiť konzistentnú kvalitu. Firma chcela dobyť trh v segmente nástrojov pre poloprofesionálov. Gitarami, ktoré mali byť ekonomicky dostupné pre každého (spojenie ekonomicky dostupné si zapamätajme). V 60-tych rokoch dobyl beat, rokenrol a pop aj Taliansko. Oliviero Pigini sa držal na tepe doby a často cestoval do Ameriky a Nemecka učiť sa nové výrobné postupy, vďaka ktorým Eko čoskoro začali vyrábať nielen elektrické gitary, ale aj organy a klávesové nástroje. Po skorej smrti Oliviera v rokou 1967 firma naďalej vyrábala hlavne budgetové nástroje. V roku 1973 začala vyrábať akustickú sériu Eko Ranger, ktorá sa stala slávnym „Made in Italy“ exportným artiklom. Hrával na nej napr. aj Jimmy Page z Led Zeppelin alebo Mike Rutherford z Genesis. V tom čase bola Eko Ranger známa ako gitara, ktorá za 20% ceny produkovala 90% zvuku slávnejších a podstatne drahších gitár (opäť tá ekonomika!). Tesne pred pádom komunizmu vo Východnej Európe vtedy už upadajúcu firmu zresuscitoval Olivierov brat Lamberto a na prelome milénia začali Eko vyrábať svoje gitary v Česku. Pred asi 20 rokmi sa stal ambasádorom značky Eko medzinárodne uznávaný gitarista Massimo Varini, ktorý zostrojil nový a originálny rad gitár a – našťastie pre nás – sa firma pustila aj do výroby ďalších produktov pre hudobníkov.

Vedel som, že budem testovať dva multiefekty. Prišli mi v stredne veľkej krabici a po jej otvorení som zažil prvý šok. Vnútri boli dve malé originálne krabice veľkosti balenia mobilného telefónu. Po ich otvorení som zistil, že ešte aj z obsahu balenia tretinu tvoria kábliky. Efekty sú dva a volajú sa BAIO. Znie to taliansky, ale je to skratka pre Box All in One (všetko v jednej krabičke). Biely je určený pre elektrickú gitaru. Druhý, bordový s označením BAIO A je určený pre elektroakustickú gitaru. 

Oba multiefekty majú rovnaký rozmer a keď si ich položíte na ruku, stále vám prečnievajú končeky prstov. Majú na dĺžku len 16 cm. Hoci sú miniatúrne, vďaka kvalitnému kovovému šasi a protišmykovým gumeným podložkám pôsobia odolným a pevným dojmom a s váhou niečo málo nad štvrť kila na stole alebo na zemi ležia pevne bez pohybu.
 

 

eko_baio_e

 

Biely BAIO E

Funkcionality tohto multiefektu poskytnú každému gitaristovi všetko, čo budete na bežné hranie alebo nahrávanie potrebovať, a ešte aj mnoho prekvapení navyše. Krabička disponuje 9 zabudovanými typmi predzosilňovačov (rozdelené do troch kategórií Surd, Overload a Distortion), 2 modulačnými efektmi (chorus a phaser), reverbom, tape delayom (s ovládaním delay time, mix a feedback) a pozor, 8 IR (impulse response), ktoré špeciálne pre BAIO vybral a upravil Massimo Varini z najlepších IR Chop Tones dostupných v prémiovej talianskej ChopTones.com knižnici. Multiefekt má ladičku s funkciou Mute, disponuje módmi Live (pri otáčaní knobov v reálnom čase meníte zvuk) a Preset (svoje nakrútené nastavenia si môžete uložiť až do 3 presetov). Disponuje bluetooth rozhraním na spárovanie s telefónom, tabletom či počítačom, z ktorých si môžete púšťať sprievodné skladby alebo podklady, ako aj rozhraniami, cez ktoré môžete USB káblom prepojiť multiefekt k počítaču alebo k telefónu pomocou phone kábla. Prepojenie k počítaču má 2 možnosti využitia – 1) na nahrávanie nových IR, alebo 2) multiefekt funguje zároveň ako zvuková karta. Inými slovami, pre nahrávanie gitár do vášho DAW nepotrebujete externú zvukovku. Ja som po pripojení k počítaču v Logicu Pro medzi v nastavení vstupných zariadení potvrdil USB-Audio a rovno som mohol hrať a nahrávať. S úplne minimálnou latenciou, ktorá nijako neznižovala komfort pri hraní. Skutočne úžasné. Rovnako to fungovalo aj pri káblovom pripojení k telefónu. Otvoríte Garage band a nahrávate. K pripojeniu nepotrebujete žiadny ďalší interface ako napríklad iRig od už spomínaných IK Multimedia. Zaujímavé tiež je, že keď si na mobile zapnete nahrávanie videa, zvuk, ktorý sa do videa nahrá, je z BAIO krabičky. Ak točíte na mobil domáce video svojej hry na YouTube, či už pre edukatívne alebo prezentačné účely, BAIO je skvelý asistent, nemusíte sa trápiť spájaním videa a zvuku v externých programoch.

Konektivita sa celá odohráva na zadnom paneli. Sprava vstup pre gitaru (štandardný 1/4“ mono/TRS jack), posuvný prepínač na zapnutie/vypnutie multiefektu, micro-USB rozhranie pre spojenie s počítačom alebo nabíjanie, micro-USB rozhranie pre spojenie s telefónom kvôli nahrávaniu (napr. do Garagebandu na mobile), slúchadlový výstup (2,5 mm) a výstup OUT (štandardný 1/4“ mono/TRS jack). Všetky vstupy, výstupy a spínač sú od seba rovnomerne vzdialené a pohodlne prístupné. 

 

eko_bio_e

 

Na spodku je ilustratívne (a veľmi prehľadne) znázornené „zapojenie“ jednotlivých efektov (IN -> Tuner -> Preamp -> MOD -> Delay -> Reverb -> IR -> OUT).

Na prednom paneli je zakreslené ovládanie troch nožných spínačov.
 

eko_baio_e

 

Je až neuveriteľné, čo všetko sa do tejto malej krabičky pomestilo a hlavne ako prehľadne a ergonomicky sú rozmiestnené všetky ovládače a signálne LEDky na vrchnom paneli.

Dominujú tri nožné kovové spínače, ktorými sa prepínajú jednotlivé presety, ak je efekt v Preset režime (Preset režim sa automaticky spustí vždy po zapnutí multiefektu). Súčasným stlačením spínačov 2 a 3 sa efekt prepne do Live režimu. V ňom spínačom 1 aktivujete/vypnete sekciu IR s Reverbom, tlačidlom 2 aktivujete/vypnete delay a MOD (teda chorus a phaser) a tlačidlom 3 preamp sekciu. Pri súčasnom stlačení a podržaní spínačov 2 a 3 sa zapne ladička a zapne sa Mute režim, teda ladíte a z efektu nelezie žiadny zvuk. Pri súčasnom stlačení spínačov 1 a 2 sa aktivuje Bluetooth (rozbliká sa modrá ledka vo vrchnej časti vpravo) a efekt môžete spárovať s mobilom (blikanie sa zmení na stále svietenie). Po vypnutí a opätovnom zapnutí si efekt pripojené zariadenie pamätá a automaticky sa pripojí. Ak je multiefekt v Live režime a vy si nakrútite vytúžený zvuk, do presetu ho uložíte dlhým stlačením spínača 1, 2 alebo 3. 

Nad spínačmi sú otočné knoby na ovládanie jednotlivých efektov, IR a hlasitosti výstupu. Tieto knoby sú biele plastové a výrazne svietia – ak sú aktívne - „svojimi farbami“, ktoré zodpovedajú jednotlivým sekciám, podľa toho, ktorá je v Live režime aktivovaná a následne eventuálne uložená v niektorom z presetov. Pôjdem sprava: Preamp sekcia: 1) červeno svietiaci preamp knob je 9-polohový a volíte ním jeden z 9 preampov, 2) zelený drive, 3) červený tone. MOD+delay sekcia: 4) modrý MOD (Keď je na pozícii 12 hodín, nesvieti a je neaktívny. Otočením doľava sa aktivuje chorus, čím viac doľava točíte, tým je intenzívnejší. Ak od stredu točíte doprava, aktivuje sa phaser a funguje podobne ako chorus), 5) modrý delay (Nastavuje sa delay time), 6) modrý FB (Feedback, nastavenie počtu opakovaní), 7) modrý Mix (Nastavenie pomeru delayu. V polohe 0 sa delay deaktivuje a zhasnú všetky 3 knoby na ovládanie delayu). IR+Reverb sekcia: 8) biely Reverb (V polohe 0 sa deaktivuje a zhasne), 9) biely IR (Opäť 9-polohový otočný knob. V pozícii 1 – úplne vľavo - je IR vypnutý a zhasne). Úplne napravo je oddelene biely OUT, ktorým sa reguluje hlasitosť výstupného signálu. 

Ak je aktivovaná ladička, 3 knoby z Preamp sekcie (2 červené a medzi nimi jeden zelený) indikujú, či je struna podladená, naladená alebo nadladená. Super fičúra je to, že všetkých 6 knobov naľavo od Preamp sekcie je tiež označených E, A, D, G, B, E a pri ladení svieti ten, ktorý zodpovedá strune, ktorú práve ladíte. Toto inžinieri z Eko premysleli do dokonalosti, všetko bez potreby displeja. 

Ovládanie multiefektu sa vám dostane pod kožu za pár minút a je naozaj užívateľsky mimoriadne príjemné.

V manuáli, ktorý je súčasťou balenia (a rovnako ako efekt je maličký a stručný) je pri všetkých ôsmich defaultných IR uvedené, o aké kombo ide, aké sú v ňom osadené reproduktory, akými mikrofónmi je snímané a aký preamp sa pri snímaní použil. Uvediem príklad: IR č. 7: Fender Twin Reverb ’65 reissue 2x12, reproduktory Jensen C12K, mikrofóny Neumann TLM103 + Royer R-121 a preamp Neve 1073. Paleta IR je ale taká pestrá, že si tam svoj aparát nájde každý. Od Mesa Boogie, cez Marshall, Fender, Vox až po Engl. Navyše, ako už bolo napísané vyššie, po pripojení k počítaču si môžete nahrať ďalšie IR.

 

 

A ako to hrá? Pri pohľade na rozmer a skoro až smiešnu cenu som bol pri rozbaľovaní zdržanlivý. Hneď po zapojení zdržanlivosť prešla do nadšenia. Nepreháňam. Zvuky, ktoré z tejto malej krabičky lezú, sú neuveriteľné realistické, bez akéhokoľvek neželaného zašumenia, efekt výborne reaguje na dynamiku hry. Skúšal som do neho zapojiť Stratocaster aj Les Paul a s obomi si rozumel výborne. Po pripojení efektu k PC a nahraní gitár do DAW znejú krásne a presvedčivo aj z nahrávky. Či už hráte blues, rock alebo metal, určite si dokážete natočiť zvuk, s ktorým budete spokojní. 

 

Záverom

Týmto krabičkám dajte určite šancu. Pre mnohých z vás sa stanú parťákmi na domáce ale aj pódiové hranie, alebo domáce nahrávanie. Pomer výkon/cena je skutočne neuveriteľný.
 

Richard Ďurana

 

Plusy

Výborný zvuk

IR v tejto cenovej kategórii!

Intuitívne a jednoduché ovládanie

Funguje aj ako zvuková karta pre pripojenie k počítaču alebo mobilu

Bluetooth pripojenie k telefónu pre prehrávanie podkladov

Ergonómia a prehľadné podsvietenie otočných knobov

Rozmery

Cena!

 

Mínusy

Ladička len pre štandardné ladenie

Bielemu chýba Tap Tempo pre delay, bordovému pre tremolo, ale to už by sme za tú cenu chceli asi príliš veľa

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk * Cena: 110 €

Článok patrí k časopisu: