3 Cohens sextet / Ľudové mladistvá * Atelier Babylon 8. IX. 2018

44. Bratislavské jazzové dni - úvodný koncert

         Otvárací koncert tohoročných BJD sa odohral v komornejšom prostredí Atelieru Babylon, ktorý uviedol Patrik Španko. Predstavili sa no ňom Ľudové mladistvá so svojou skvelou šou. Štyri famózne speváčky zahájili koncert trávniocou, ale v priebehu hodiny sme od celej kapely počuli úžasne transformované ľudovky, jazz, dokonca aj prog rock. Koncert končil standing ovation.

         Hlavný hosť večera však bolo famóze súrodenecké trio Cohenovcov z Tel Avivu. Anat - tenorsaxofon, klarinet, Juval - sopránsaxofon a Avishai - trubka. Koncert odpálili skvelou Shufla de Shufla, a publikum okamžite zareagovalo na krásnu ostinátnu melódiu a skvelé groovy. Trio hrá spolu od roku 2003 a od vtedy s týmto projektom obišli snáď všetky významné festivaly a kluby, vrátane Village Vanguard na Manhattane či Carnegie Hall. Ich jazykom je hudba a na koncerte bolo vidieť, ako si ju užívajú plnými dúškami.
 

3_cohens
 

Na svojom nástroji je každý svetovým hráčom, takže sme si mohli užiť nie len úžasné melódie , ale aj skvostné sóla od každého zo sexteta. Najznámejší zo súrodencov, Avishai, si koncert asi najviac užíval a kochal sa v skvelých výkonoch celej kapely. Odzneli autorské skladby od všetkých troch, ale aj Ellington, či pocta Armstrongovi - Tiger Rag. Skvelú zmes moderného jazzu, swingu či niekedy dokonca free, zakončili prídavkom á capella. Len oni traja. Bolo to skvelé otvorenie tohoročných BJD!

Ján Graus, foto autor

 

3_cohens

3_cohens

3_cohens