AMPHION ONE12 * Pasívne nearfield monitory (test)

amphion

 

Pasívne reproduktory strednej cenovej triedy sú stále obľúbenejšie. Aj u poslucháčov, ktorí nepatria k audiofilom. Ponuka je stále širšia ale každý nový tip poteší. A fínska značka Amphion s 23 ročnou históriou vo výrobe Hi-Fi reproduktorov si určite zaslúži pozornosť. Svojim vzhľadom nám v podstate pripomína elegantný škandinávsky dizajn. 

 

One12 je najmenší štúdiový pasívny monitor z radu Amphion. Určený je pre blízky monitoring pri nižších hlasitostiach. Charakterizujú ho malé rozmery (Š x H x V) v mm: 132 x 220 x 259, dva pasívne meniče (1 x 2,54 cm  titanium tweeter, 1 x 11,43 cm aluminum woofer) a jeden pasívny radiátor na zadnej strane reprobedne s rekvenčnou charakteristikou 78Hz až 20 kHz ±3dB.

Reproduktory Amphion One12 sme testovali v našom nahrávacom štúdiu (Real Music House), a to pri počúvaní CD, LP, ako aj práci v postprodukčnom prostredí. Menšie rozmery už dávno neznamenajú malý zvuk. Reproduktory hrali čisto a dynamicky. Pocitovo nám však chýbal zážitok zvukového dotyku. 

Napriek ich prednostiam nemožno rátať s tým, že Amphion One12 splnia všetko, čo sa očakáva od referenčných reproduktorov. Na výsledný efekt má vplyv aj kubatúra daného priestoru. Kompaktné rozmery tieto reprobedne predurčujú pre menšie miestnosti, ideálne obývačky. Presne tam si budú Amphion hľadať svojich poslucháčov. Poslúžiť môžu tak pre potreby domáceho nahrávacieho štúdia, ako aj štandardného „rekreačného“ posluchu, prípadne striedavo pre obe tieto kategórie, pričom ich menšie rozmery môžu byť pri nedostatku miesta bonusom.

            V štúdiovom kontexte sa najskôr uplatnia ako doplnkové reproduktory, ktoré - popri orientačnom mixovaní pri nižších hlasitostiach - slúžia na porovnanie namixovaného zvuku z rôznych zdrojov (pri prepnutí z hlavných, väčších reproduktorov). Po zvukovej stránke nás zaujala slušná artikulácia vyšších frekvencií a hodnoverný stereo obraz. Nástroje v stereo panoráme možno lokalizovať veľmi presne a aj keď hĺbkové (3D) „zobrazenie“ zvuku až také jednoznačné nie je, možno práve „imaging“ považovať za jednu z hlavných predností Amphion One12. Mínus sme videli v zahmlených stredoch a menej výrazných basoch. 

Amphion One12 by sme zaradili do kategórie univerzálnejších reproduktorov. Nesklamali, nenadchli. V tejto cenovej kategórii by sme sa pre profesionálne potreby nášho štúdia rozhodli rozhliadnuť skôr po konkurenčných a overených značkách, ako sú Genelec, Dynaudio, alebo Neumann. Rovnako treba pri nákupe počítať aj s investíciou do kvalitného zosilňovača s výkonom 20 - 100 W, no výhodou je, že jednu alebo druhú časť reťazca môžete podľa potreby upgradovať a s tou, ktorá sa osvedčila pokračovať.     

Pri výmene tak dôležitého ohnivka, akým sú štúdiové monitory, si na nový produkt treba zvykať a učiť sa ho efektívne používať aj pol roka. Napriek tomu, že monitory Amphion One12 sa za krátku dobu testu neprejavili ako „naša šálka kávy“, svoju klientelu bezpochyby nájdu. Ich relatívne vyššia cena vyplýva z kvalitnej konštrukcie a použitých komponentov. Ak hľadáte do svojej obývačky, či domáceho štúdia menej známeho hráča na trhu, navyše s pôsobivým remeselným prevedením a dizajnom, budete spokojní. 

ROBERT POSPIŠ / MARTIN SILLAY

 

  • 2-pásmové pasívne reproduktory, pasívny radiátor
  • Meniče: 1 x 2,54 cm  titanium tweeter, 1 x 11,43 cm aluminum woofer
  • Deliaca frekvencia: 1600 Hz
  • Citlivosť: 84 dB @ 2.83 V / 1 m
  • Frekvenčná charakteristika: 78 – 20.000 Hz ±3dB
  • Odporúčaný výkon zosilňovača: 20 - 100 W
  • Rozmery (Š x H x V) v mm: 132 x 220 x 259
  • Hmotnosť: 6 kg
  • Farebné prevedenie: Black

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 750 € za kus

 

Článok patrí k časopisu: