ARTURIA AUDIOFUSE * USB Audio Interface (test)

 

arturia_audiofuse

 

Sám už nejaký čas pracujem s externou zvukovkou EMU 1820m, ktorej kvality sú dobrým východiskom pre porovnanie s akýmkoľvek testovaným audio interface-om. Dnes sa pozrieme na zúbok šikovnej kompaktnej mašinke AudioFuse od Arturie. 

Na rozdiel od tej mojej je poňatá ako ergonomický stolový ovládač s viacerými prvkami, ktoré sú poruke. Na mierne sklopenej a dolu zalomenej hornej doske je centrálne umiestnený potenciometer výstupnej úrovne, nižšie po stranách gainy oboch kanálov a celkom pri spodnej hrane dvojica bližšie k sebe situovaných poťákov hlasitostí slúchadiel s prepínačmi Main/Cue1(Cue2). Kolmo vpredu môžete zapojiť buď dva veľké jacky, alebo dva XLR konektory (Input 1, Input2) hlavných vstupov Mic/Line. Medzi nimi sú zdierky slúchadiel s oboma varietami konektorov (3,5 jack, 6,3 jack). Šikovné. Netreba sa jedovať s redukciami. Vzadu nájdete atypické konektory MIDI In, Out (v balení sú však dve redukcie na starší päťkolíkový MIDI kábel), Wordclock In, Out, SPDIF prístup, ADAT In, Out a pod hranou opatrenou mäkkým nárazníkom trojicu USB hubov, mikro USB pre počítač s možnosťou napájania priamo z neho, prípojné RCA konektory pre gramofón, vrátane uzemnenia a dvoch alternatívnych symetrických insertov, a napokon reproduktorové výstupy monitoringu (speaker A, speaker B) a záverečnú dvojku inputov. A samozrejme, dierku pre pripojenie sieťového adaptéra, ktorý je v balení.

V útrobách sa skrýva ako highlight zariadenia dvojica zákazkovo navrhnutých mikrofónových predzosilňovačov DiscretePro. Inšpirované tým najlepším z vintage konzol bazírujú na tom najlepšom zo súčasnosti a výrobca je právom hrdý na použitie špičkových technológií. A/D prevodníky vedia až 192 kHz, čo je zárukou nielen možnosti práce s HD audiom, ale aj prvotriedneho záznamu zvukovej kvality pri snímaní signálov pri konvenčnom CD protokole. Predstavujú najnovšiu 24-bitovú generáciu. Konektivita sa nedá zaskočiť prakticky ničím – mikrofóny, inštrumenty, štúdiové zariadenia, gramce, kompy (PC, Mac, Linux), tablety či smartfóny s iOS či Androidom. 

arturia_audiofuse_rear

Po odňatí praktického ochranného dekla a potrebnom nakáblovaní som teda priviedol mašinku k životu. Všetky zo 14-tich vstupov a výstupov som nemal v pláne využiť, ale pre overenie zvukovej kvality som považoval za kruciálne prevetrať analógové vstupy (2x Mic, resp. 2x Instrument line) a ich preampy DiscretePro. Ako monitory som pri teste používal reproduktory Dynaudio DBM50 a slúchadlá German Maestro GMP 435S. Mikrofóny – fľaškový RØDE K2 s externým zdrojom a stereo dvojičku Lewitt LCT 340. Linky som preveril ako cez synťák, tak cez gitary direkt aj z aparátu (direct line). Zakaždým som dosiahol veľmi uspokojivú kvalitu záznamu, čo indikuje na fakt, že chvastanie sa prevodníkmi a preampmi neboli len plané reči. Hlavne s „roďákom“ som dosiahol krémový dynamický záznam spevu s množstvom detailov, ktoré robia hlas autentickým a hodnotne odsnímaným. Španielku som točil stereo cez spomenutý kit od Lewittu a opäť som dosiahol pozoruhodné výsledky. Chémia (synths, samples) vyznela takisto teplo, či už sa jednalo o železo alebo VST-čka. Latencia 3 ms umožňuje dobre cítiť groove a nemotať sa za základom. Pre domácich zvukových majstroch, ktorým záleží aj na výzore a vzájomnom farebnom zladení ich zariadení, sú tu na výber tri varianty karty AudioFuse: Silver, Gray a Black.

S mašinou sa pracuje intuitívne a pohodlne a je efektívne použiteľná nielen v projektovom štúdiu, ale aj v teréne či na koncertoch. Príjemne ma prekvapila svojou robustnosťou (hliníkové telo v troch farebných dizajnoch) a veľmi solídnou zvukovou kvalitou. Dajú sa s ňou dosahovať profesionálne výsledky, zvuk pôsobí priezračne čisto a má šťavnatý charakter bez stopy sterility. Za cenu tesne nad pollitríkom veľa, veľa muziky. 

ANDREJ TUROK

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 599 €

 

 

 

Článok patrí k časopisu: