To bolo rečí... (1998) * prvý album Martina Chrobáka a Private Music je na streame

 

private_music

Foto Peter Haruštiak

Album "To bolo rečí..." vznikal v 2. polovici 90. rokov, v období spolupráce pesničkára Martina Chrobáka so spoluhráčmi Stanom Dobrovičom (kontrabas, akordeón, klarinet, spev) a Jarom Gregorovičom (bicie, spev). Obsahuje väčšinou skladby z prvého folkového obdobia (duo Harachrobák, texty Pavel Oravec) aranžérsky doplnené nástrojovým obsadením folk-rockového tria, dychovej sekcie a spriaznených sólistov (Boboš Procházka - hca, Shawn Loescher - sax, Michal Pigoš - el. gtr. a ďalší).
 

private_music
Link na album online

O albume napísali:

 

Ondřej Bezr,  Rock & Pop * marec 1999

... Chrobák má zjevně vztah k jazzu, jehož prostředky používá (v tom připomíná Karla Plíhala – např. Vodné hodiny, Ponúkač dažďa), ale I k rocku (Ženám never), blues (Líškam sa starým láskam, Alkohol) nebo latině (Ozveny tváre). Zpusob zpěvu, texty (většinou Pavel Oravec) i "feeling" jsou ovšem docela pohodově folkové; stylová komplexnost Chrobákových nezamindrákovaných písniček je nicméně hodně sympatická, vzdálená nadbytečné roztříštěnosti. Netuším jaká je pozice Martina Chrobáka na slovenské scéně, ale z toho co knám z ní tu a tam zaletí, patří To bolo rečí… k tomu nejpříjemnějšímu.  

Marian Jaslovský / Domino Fórum  * október 1998

... V rozhovore pre Twist Chrobák nedávno povedal, že jeho folk už dlhšie nezaujíma. Ja by som dodal - asi je to dobre, pretože mu to otvára okná. Okrem kvality textov si začal všímať aj iné veci. Aranžmány, harmonickú pestrosť, drobnokresbu, zvukovosť. Album je/nie je folkom tak, ako je/nie je folkom Nerez, Soňa Horňáková... Počujeme tu rock, jazz, pop, poteší precízna inštrumentácia (okrem základnej trojice hudobníkov sa tu premlelo až sedemnásť hostí) a milé melódie. Hravosť, objaviteľské výlety, rozčerené jazzerá, rockové poryvy i pohodu "domáceho muzicírovania". Chrobák je dobrý gitarista, ktorý nemá problémy s rôznymi polohami a presvedčivý spevák, ktorý zasa polohy až tak často nemení. Zúčastnení hudobníci mu stačia s dychom. Autorom textov je hlavne Pavel Oravec a aj zhýčkané ucho poteší, že niekto vie s jazykom narábať elegantne, zvukomalebne a čisto. Hej, čistota, to je jeden z najsilnejších dojmov z tohto albumu...

 

 

Martin Chrobák online

Stream            https://bfan.link/to-bolo-reci
YouTube         www.youtube.com/martinchrobak 
Web                 
https://martin-chrobak.webnode.sk/
Facebook        www.facebook.com/machrobak
Instagram        www.instagram.com/machro/

 

TRACKLIST

1. Pstruhy * Chrobák/Turčan 3:58 (lyrics video)

2. Vodné hodiny * Chrobák/Oravec 2:43 

3. Duša * Harach, Chrobák/Oravec 4:27 

4. Ženám never * Chrobák/Oravec 2:06 

5. Líškam sa starým láskam * Chrobák/Oravec 1:23 

6. Nedoplatky * Chrobák/Oravec 2:24 

7. Popolvár * Chrobák/Oravec 2:31 

8. Ozveny tváre (Karyatída) * Chrobák/Oravec 2:28

9. Alkohol * Chrobák/Oravec 2:48 

10. Ponúkač dažďa * Chrobák/Chrobák 2:47 

11. Balabájka * Chrobák/Oravec 4:25 

12. Večera s Gershwinom * Chrobák/Oravec 2:26 

13. Sme * Harach, Chrobák/Oravec 4:07 

14. Patológie * Chrobák/Oravec, Chrobák 3:01 

15. Fotoalbum * Chrobák/Turčan 3:42

 

Článok patrí k časopisu: