Dežo – chlapec zo Štiavnice

dezo_hoffmann

Štiavničan Dežo spravil dieru do sveta / Štiavničan Dežo, fotky boli jeho parketa /
Štiavničan Dežo predbehol svoju dobu / no zažil jej pravú podobu a zlobu.
 

Spoznať premenlivý a dramatický život jedného z najlepších svetových fotografov? V troch aj pol minútach sa ho pokúsil vyskladať mladý štiavnický raper Vašo Šimkovič alias Wačkovec.
 

Ešte stále úplne nepoznaný a mnohými tajomstvami opradený osud slávneho fotografa Deža Hoffmanna – rodáka z Banskej Štiavnice – nenecháva chladným ani mladšiu generáciu. Konečne sa tejto osobnosti začína venovať pozornosť, ktorú si skutočne zaslúži, hoci nikdy po sláve neprahol. Svojím fotoaparátom zachytil dejiny a cvakol tých najvýznamnejších ľudí, ktorí žili a tvorili v 20. storočí. Začínal ako vojnový kameraman, aby po strastiplnej púti na konci druhej svetovej vojny našiel pokoj v tieni tých najjagavejších hviezd. Za jeho objektívom stáli také mená ako Marilyn Monroe, Frank Sinatra, Sophia Loren, Shadows, Kinks, Pink Floyd, Jimmy Hendrix, Bob Marley, Duke Ellington, Louis Armstrong, Rolling Stones, či The Beatles, ktorí ho preslávili, resp. ktorých on preslávil.

beatles
 

Spomína sa, ako ho nenechal chladným list jednej fanúšičky v redakcii Record Mirror, kde pracoval. Dožadovala sa článku o vtedy ešte neznámej štvorice z Liverpoolu. Hoffmann presvedčil svojich nariadených, vycestoval za „chrobákmi“ a z dohodnutého trojhodinového fotenia pri zmluve boli nakoniec tri plné dni akčných fotiek. Napriek veľkej vyťaženosti nezabudol ani na svoje rodné Slovensko, keď využíval svoje cenné kontakty, aby do Bratislavy mohol priviesť také veľké mená ako Beach Boys, Manfred Mann či Easybeats.

rolling_stones
 

Po smrti Deža Hoffmanna v roku 1986 zostal jeho odkaz na Slovensku v zabudnutí, alebo sa iba hmlisto vynárali spomienky tých, ktorí ho ešte zažili. Postupne sa to však začalo meniť aj zásluhou publicistu, autora monografií viacerých významných osobností slovenského výtvarného umenia, Mariána Pauera. V roku 2012 otvorili v Žiline pasáž pomenovanú po Dežovi Hoffmannovi, ale rodná Banská Štiavnica akoby sa stále zabudla hlásiť k dedičstvu svojho slávneho rodáka.

dezov_rodny_dom

Dlhé roky tak chátral aj fotografov rodný dom. Nakoniec iniciatíva bratov Michala a Šimona Šafaříka zabránila jeho zrúteniu.
 

dezo_hoffmann
Dežo Hoffman

beatles
fotosession s The Beatles

Dom kúpili, zrekonštruovali a minulý rok sprístupnili verejnosti. Ozrejmiť mladým ľuďom, kto bol ten slávny Dežo, okolo ktorého „baráku“ každý deň chodia, sa rozhodli originálnym spôsobom. Oslovili miestneho rapera Václava Šimka – známeho v hiphovej komunite pod prezývkou Wačkovec, ktorý do dvestodesať sekúnd vtesnal sedemdesiatštyri rokov – celý jeden život.: „Šimon Šafařík mi poslal Dežov chronologický životopis a odkazy na stránky z ktorých som mohol čerpať. Keď som sa tomu začal venovať a všimol si rovnaký dátum narodenia Deža Hoffmanna aký mám ja, vedel som že idem do toho. Následne som tri týždne makal na texte skoro každý deň. Popri tom DJ Ajvy urobil úžasne tematický beat do ktorého sa to pasovalo veľmi dobre a nakoniec sme s Lukášom Pulikom a podporou Šimona natočili klip v rodnom dome Deža.“ Skladba mala premiéru na interaktívnej prednáške Osobnosť Hoffmann (autor námetu Daniel Hevier ml./ autor konceptu Jozef Charfaoui / sprevádzač Václav Šimko – projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia) v Kine Banská Štiavnica. 
 

DANIEL HEVIER ml.
článok bol publikovaný v spolupráci s MusicPress

 

 

 

 

Článok patrí k časopisu: