DUŠAN HOLÍK * Keď z Očovej pôjdem (recenzia CD)

dusan_holik
 

K náhlemu odchodu ikony slovenského (nielen) fujarového folklóru vychádza kompilačné CD. Dušan Holík (1959 – 2017)patril a vlastne svojím odkazom stále patrí k popularizátorom fujarovej, píšťalkovej a koncovkovej hry. Odišiel uprostred rozprúdených aktivít: 5 ročníkov fujarového festivalu, vydanie fujarového a píšťalkového spevníka s DVD. Do toho treba zarátať nahrávky vydaných či už na MG kazetách alebo na CD. 

Jeho najznámejší a dnes takmer nedostupný album Na kraji Očovej (Akcent, 2000) tvorí jadro kompilačného CD. Do výberovky sa dostali dva kúsky z CD Spojila nás hudba, kde Dušan spolupracoval so španielom Antoniom Oliasom (Očovské virilo, Zabili Janíka). Popri zostavách z predošlých nahrávok (Ján Šimiak – píšťalka, Jaroslav Jackuliak – heligónka, Július Deme – cimbal, Milan Hronček – kontry, Jaroslav Kováč – basa) sú na výberovom CD aj noví účinkujúci. Dve autorské rozprávky Dušana Holíka recituje Michal Gaj a v pozadí hrá Dušanov šikovný a známyžiak Jakub Otčenáš. Pred záverečnou skladbou zaznie spev Dušanovej mamy, Márie Holíkovej.

Škoda len, že uvedený album je chudobný na informácie, odkazy či sumár kompletnej diskografie Dušana Holíka. Album je nabitý píšťalkovou a fujarovou muzikou najvyššej kvality. Dominuje mu Dušanov jemný spev, fujara, píšťalka a koncovka. Kompilácia plynie skôr v ťahavom, pomalom a meditatívnom duchu. O to viac poteší rezkejšia a rýchlejšia hra na píšťalke. Je radosť počuť čisté píšťalkové tóny v rôznych tempách bez zreteľného štúdiového zásahu. Taktiež je CD dobrou inšpiráciou pri výstavbe píšťalkovej muziky v rôznych zostavách: cimbalová muzika, akordeón, sólo hra. 

Veríme, že vydanie CD nie je uzavretím príbehu Spoločenstva fujary. Práve naopak. Keď z Očovej pôjdem je odmenou a darom pre všetkých, ktorí zháňajú oficiálne, ale i neoficiálne záznamy Dušanovej hry a hádam aj predzvesťou reedície niektorých z jeho albumov.

****

JURAJ GONŠOR

Článok patrí k časopisu: