EXFÓNIA * Trochu iný tanec (recenzia CD)

exfonia

LP Studio Slovakia

****

 

            Niektorí ľudia sa práve v týchto ťažkých, rýchlych a frustrujúcich časoch viac obracajú k poézii a čerpajú z nej silu. I ja k nim patrím. A práve teraz si ma našiel najnovší album kapely Exfónia nazvaný „Trochu iný tanec“. Naozaj je to trochu iný „tanec“ než to, na čo sme zvyknutí v hudobnom mainstreame.

            Skladby majú texty od majstrov poetického slova: viaceré sú od Jozefa Urbana a Maroša Bančeja a po jednom od Miroslava Brücka, Jozefa Libjaka a frontmana Exfónie Juraja Maxiána. Príjemne pôsobí i  krátka jemná inštrumentálka „Zaspala princezná na hrášku“. Autorom hudby všetkých skladieb je Juraj Maxián.

            Kapela Exfónia album nahrala v širokej zostave zvučných mien. Už podľa zúčastnených hudobníkov možno vytušiť, že hudba je tu virtuózna a rozmanitá: má príchuť folku, rocku, jazzu i blues a žánre sú spojené úplne prirodzene, svižne. Skladieb je štrnásť, čo je poriadna porcia básnických slov.

            Texty sú ľahko plynúcimi zamysleniami nad životom. Majú melancholickú meditatívnu atmosféru, a tak sa pesničky väčšinou nesú v pomalšom tempe. Hudba je uchu lahodiaca, ladí s textami, ktoré sa všetky nachádzajú v booklete cédečka spolu s fotkami z nahrávania. 

Zo speváckeho prejavu frontmana Exfónie cítim senzitívnosť a pokoru, čistý zvonivý zvuk jeho akustickej gitary je radosť počúvať. Hra klávesistu Petra Preložníka má mnoho inšpiratívnych tvárí. Gitarista Pišta Lengyel prináša do kapely výživnú ingredienciu – závan bluesrocku. Ďalšou osobnosťou s blues v krvi je Boboš Procházka. Jeho ústne harmoniky tu znejú prevažne zádumčivo a lyricky. Dôležitá je invenčná rytmika, ktorá nesklame: Fero Horváth (basová gitara) a Miro Hank (bicie a perkusie). Sisa Michalidesová obohacuje dve skladby o tóny fláut – nežné, éterické, ale mocné. A v ďalších dvoch skladbách sa blysne dokonca dychová sekcia – Ondrej Juraši (trúbka), Pavol Ruček (saxofón) a Michal Motýľ (trombón).

            Ktoré skladby na albume ma najviac zaujali? Pesnička „Skúšobná kabínka“ je pekným úvodom albumu: energická hudba znie plnosťou života. Témou textu sú však riziká bežného dňa a pominuteľnosť. V pesničke „Nápev o čakaní“ naliehavý spev podčiarkuje nepokoj v texte i v hudbe. Text pesničky „Letné nástrahy“ je zaujímavý okrem iného voľným veršom, takže mi trochu pripomenul tvorbu kapely Tady to máš. Z pesničky prebleskuje letná horúčka, pointa sa skrýva medzi riadkami. Najviac dúfania a životnej sily nachádzam v pesničke „Pavúk Amundsen“. 

            Kapela Exfónia ponúka vo svojich textoch záznamy životnej neistoty, podnety na premýšľanie, no i prepotrebnú nádej. V pesničke „Kameň, chlieb, Mendelssohn“ sa spieva: „Kamoši starnú ako víno / a lásky ako noviny.“ Som si istá, že pre lásku k hudbe a poézii to neplatí.

 

RUŽENA ŠÍPKOVÁ


 

 

Článok patrí k časopisu: