Hudba z Marsu roztrúbila Sirény

hzm

 

Vo svojom novom videoklipe Marťania zatriasli stenami trnavskej industriálnej pamiatky.

 

Skupina rada berie divákov na supervýlety k ikonám architektúry: Pútnická kaplnka sv. Rozálie (Final Song), kláštor Katarínka (Som tu a žijem),  kúpalisko Mičurin (Je to ona), Zimný prístav (Tombola live)…

 

Tentokrát Marťania prenikajú do industriálnej legendy, ktorou je trnavský cukrovar.

V rybárskom prestrojení hľadajú stratený vesmírny modul. Používajú pritom rafinovanú vesmírnu technológiu. Problémy im však robia dvaja akční vartáši - Bobo (otec bubeníka Sigiho) a Michal (Štofo). Či bude misia votrelcov aj napriek tomu úspešná, sa dozviete v závere videoklipu.

 

 

Produkčný tím videoklipu je rovnaký ako pri futbalovom klubovom songu Teraz to vyjde: Jakub Fuzák - produkcia, Pavol Banáš - kamera, strih, Juraj Šajbi - dron.

 

Skladba Sirény je singlom z aktuálneho albumu Tombola. Hudobne sa pohybuje na hranici worldmusic a elektronickej tanečnej hudby.

"Urobil som trnavské punjabi, ku ktorému ma inšpiroval DJ Snake a asi aj môj pobyt v Indii." - hovorí o skladbe jej autor Štofo a dodáva: "Dostal som nápad, že zložím pesničku, v ktorej použijem len jeden akord, ale nemôže to byť žiadna monotónna zívačka! Tak vznikol unikát našej tvorby a asi aj slovenského popu."

 

Textovo sa skladba pohráva s paradoxami a skrytými vtipmi - napríklad povzbudivá veta "…hovoria nám - chlapci, vy ste fasa - vaša muzika nervy nedrása…" zaznieva v jednej z najťažšie stráviteľných marťanských skladieb - keby sa mal niektorý kúsok ich repertoáru označiť prívlastkom nervydrásajúci, určite by to boli Sirény.

 

Pozornosť si zaslúži aj samotný zvuk nahrávky. Tak ako celý album Tombola, aj Sirény sú nahraté a zmixované v analógovom štúdiu Birdland majstrom zvuku Milošom Rojkom a zmasterizované majstrom masteringu Janom Zborovjanom (Audio Wizzards).

"V Sirénach nás najviac bavila hra so starodávnym páskovým echom. Krásne je počuť v harmonikovom sóle. Delay vzniká tak, že mašinka nahrá v reálnom čase zvuk na pásku a vzápätí ho prehráva s miernym oneskorením. Keďže ide o vintage prístroj, nefunguje už celkom bezchybne - páska sa nám zamotávala, občas zožuvala zvuk až tak, že bol nestráviteľný, ale nakoniec sme jeden loop získali v prijateľnej kvalite a ten sme použili v celom songu."

 

V Hudbe z Marsu sa pred nadchádzajúcou koncertnou sezónou udiala aj personálna zmena. Basgitarista Ramon Esteves hľadajúc nový životný smer sa vydáva na pešiu púť horami - má v úmysle prejsť celú Cestu hrdinov SNP. Marťanov na pódiu posilní Bohdan Suchoň, známy zo spolupráce s americkým country spevákom Willie Jonesom.

 

Nový album Tombola, nového basáka a nový drive Hudby z Marsu si príďte užiť na tieto koncerty:

 

30.4. Pohoda_FM (Slovenský rozhlas) - Bratislava

18.5. Dúšok - vinársky festival - vinice Slepčany

25.5. Sladký Majáles - Cukrovar - Trnava

1.6. Svijany X. Day 2024 - Amfiteáter - Trnava

1.6. Festival - Zemček - Plavé Vozokany

1.6. Klub DaVinči - Sereď

8.6. Rotunda - Trnava

22.6. Námestie Hlohovec

22.6. Jánska vatra - Sebechleby

29.6. Dni mesta - Svit

20.7. Mafija fest - Behynce

30.8. Žilinský festival piva - Žilina

31.8. Helfest - Prešov

31.8. Námestie - Brezno

14.9. Košický festival piva - Košice

28.9. Hodové slávnosti - Cífer