IVAN KRAL: Cindy ma pozná lepšie než ja sám * (rozhovor)


Koncert v pražskom klube Roxy

Ivan Kral, stále tak trochu aj naša legenda, vydáva po dvanástich rokoch nový album s názvom Always. Imigrant z Československa, ktorý v roku 1966 prišiel do USA so svojimi rodičmi, je spojený s viacerými menami svetovej hudobnej scény. Blondie, Iggy Pop, David Bowie… ale najviac sa asi preslávil ako basgitarista a jeden z tvorcov repertoáru Patti Smith Group. Neviem ako to vnímajú iní, ale ja keď si pozerám staré fotografie alebo obaly platní kde je Ivan spolu s Patti, je to pre mňa veľmi silný pocit - niekto z našej krajiny a tak veľa toho ukázal. Dodnes je stále aktívny, tvorí hudbu na každom kroku, okrem iného režíroval aj film The Blank Generation - dokument o legendárnom newyorskom punkovom clube CBGB... Po niekoľkých desaťročiach života v USA má toho na svojom konte viac, než o čom stíhame mať prehľad. Za oceánom žije svoj vlastný život, ale stále je to rodák z Prahy, ktorý nezabudol odkiaľ pochádza.

 

 

Aký je to pocit, vydať zase po čase nový album? Darilo sa pri skladaní?

 

Je to fantastický pocit! Šlo to tak jednoducho a prirodzene, piesne sa prakticky písali samé. Obvykle to funguje tak, že ja zložím melódiu a moja partnerka Cindy k nej napíše text. Týmto spôsobom to do seba navzájom zapadne pomerne ľahko a v našom domácom štúdiu to potom dávame celé dohromady. Takto zvykneme „zbúchať“ pesničky dosť často.

 

Ak sa nemýlim, v pesničkách počuť vplyv Keitha Richardsa. Prečo sa ti páčia práve Rolling Stones?

Áno, iste, som ovplyvnený Keithom Richardsom, je to môj hrdina. Mám rád jeho originálne ladenia, riffy a celkovo ten pocit, že vie byť s gitarou jedno telo. Rolling Stones aplikovali do rocku rhythm and blues a to je to, čo robí ich hudbu pre mňa výnimočnou.

 


Ivan Kral v domácom štúdiu. Foto: Cindy 

Čomu sa venuješ teraz?

Píšem hudbu takmer k čomukoľvek, počnúc japonským animovaným filmom cez americké reklamy, až po nemecký metal. Pre českú speváčku Debbi som napísal popovú pesničku s názvom How Can I Resist You. Mám široký pracovný záber a tak sa nikdy nenudím. 

 

Aké máš plány po tomto albume?

Písať viac hudby, nahrať ďalší album... čokoľvek. Doteraz sme písali veľa vecí v tradičnom rockovom duchu, ale nedávno som sa stretol s Markétou Irglovou a jej piesne boli pre mňa pekným odbočením od tohto smeru. Po tom čo som ju videl som nadobudol pocit, ako keby písala nejakú ľudovú hudbu (folk music).

 

Je ešte niečo, o čom by si dal rád vedieť?

Cindy napísala moju biografiu, ktorá čoskoro vyjde aj v českom preklade. Ľudia sa ma tak často pýtali na veci, ktoré sa okolo mňa diali počas môjho pôsobenia v New Yorku v sedemdesiatych rokoch, až ju napadlo, že by to všetko mohla zosumarizovať a niečo o tom napísať. Cindy strávila posledné desaťročie archiváciu všetkých mojich fotiek, filmov, hudby a potom ešte aj rozhovormi s niekoľkými mojimi kamarátmi, takže teraz ma už pozná lepšie než ja sám. Musela mi ale sľúbiť, že tam nedá nič o drogách, sexe, peniazoch a ani žiadne klebety. V podstate je to o tom, aké je byť prisťahovalcom v New Yorku – tak trochu o veciach, ktoré si zažila aj ty Roberta.

 

ROBERTA DOLINSKÁ

Článok patrí k časopisu: