IVANA MER * Eearly Works (recenzie CD)

Osem skladieb a jedna nečíslovaná. Early Works je zvláštnou kompiláciou atmosférických piesní, nahrávaných v štyroch krajinách v priebehu rokov 2010 - 2015. Fakt, ktorý dvíha obočie a vzbudzuje pri počúvaní viaceré otázky. Veriť, neveriť alebo dôverovať počúvanému?

Ivanu Mer sme mohli počuť naživo v Moruši Jany Kirschner či v projekte Hrana. Aj preto neprekvapí, že značnou mierou je pod produkciu skladieb podpísaný Oskar Rózsa. Hudobne ide o Ivanine autorské skladby, ktoré najlepšie definuje prvá pieseň. Krajina stratených víl presvedčí, či ste na vstup do Ivaninho abstraktného sveta pripravení. Víla Ivana zaujala v Demovnici_FM skladbou Pachoľa - variáciou na slovenskú ľudovú uspávanku. Nielen v Pachoľati, ale aj v ďalších skladbách je ťažké odhadnúť, či nás chce Ivana uspať alebo učičíkať.

Ivana Mer si teda ide veľmi svojskou hudobnou cestou, na ktorú si ľahko nenavykne uponáhľané ucho aj náročnejšieho poslucháča. Ezoterickosť až éterickosť, jemnosť až naivná krehkosť Ivaninho hlasu udržujú skladby na rovnakej úrovni. Napriek tomu nahrávka pôsobí ako nejednotná kompilácia. V piesňach sú zaznamenané hudobné pokusy, začiatky, dotyky s mestami aj miestami, v ktorých skladby vznikali. Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Čechy a Slovensko. Na tak malom rozsahu sa chce veľa povedať v angličtine i v slovenčine.

 Aj pri opätovnom posluchu však vzniká dojem, či okolnosti a miesta vzniku nahrávky neprebíjajú samotný umelecký výsledok. Uvidíme, kam sa Ivana Mer posunie vo svojich hudobných sférach na ďalších nahrávkach.

**

JURAJ GONŠOR

Článok patrí k časopisu: