Katarzia a Pjoni zhmotnili svoju doskami ocenenú tvorbu a vydávajú album Antigona

katarzia

 

Katarzia v spolupráci s producentom Jonatánom Pastirčákom napísala hudbu pre inscenáciu hry Antigona Slovenského národného divadla, za ktorú získali prestížne ocenenie Dosky za najlepšiu scénickú hudbu. Skladby z hry, doplnené o ďalšie autorské piesne, aktuálne vychádzajú na rovnomennom albume Antigona vo vydavateľstve Slnko Records

 

Textárka, skladateľka a producentka Katarzia už v minulosti ukázala, že sa nebojí experimentovať a posúvať svoju tvorbu do nových dimenzií. Pôvodne sólová pesničkárka prekvapila už svojim druhým albumom, na ktorom pridala živú kapelu i vlastné predstavy o zvuku. Na albume Antigona sa posúva opäť, tentokrát k čisto elektronickej produkcii s minimalistickým zvukom a spevom hraničiacim s rapom. Nový kurz udáva aj v textárskej rovine prechodom od vzťahových ku spoločensky mimoriadne aktuálnym a angažovaným témam. Toto smerovanie načrtla už v roku 2017 singlom Nikomu nepatríš, hovoriacom o domácom násilí.

 

Primárnym zámerom spolupráce SND s Katarziou pre hru Antigona bolo priblížiť mladšiemu publiku antickú drámu prostredníctvom modernej produkcie a pesničiek s textami v súčasnom jazyku.Príbeh o odvážnej mladej žene, ktorá sa vzoprie spoločnosti, mal odzrkadľovať vnútorný svet a pocity mladého človeka. Hru začali skúšať vo februári 2018, kedy aktuálne dianie na Slovensku bohužiaľ ukázalo, že mladý človek umierajúci pre pravdu nie je iba metaforou (1).

 

Písanie piesní tak po týchto udalostiach nabralo nový smer: „Už to nebolo iba o mladej žene, ktorá sa vzoprie spoločnosti, ale o všetkých ľuďoch, ktorí sú ochotní vzoprieť sa nespravodlivosti a ohroziť tak svoj život i komfort,”vysvetľuje Katarzia a na margo ústrednej piesne Nepohodlná osobadodáva: „Paradoxom je, že texty ako Nepohodlná osoba a Neodvrávaj pánovi vznikli ešte pred nepríjemnými udalosťami na Slovensku. Neodvrávaj pánovi hovorí o narcistickom vládcovi so sklonmi k sociopatii, Nepohodlná osoba mala odkazovať na životný pocit mladého človeka, na ktorého si všetci ukazujú prstom, pretože je empatický, citlivý a jeho konanie podmieňuje hlboko zakorenený morálny imperatív."

 

Katarzia – Nepohodlná osoba: 

 

 

Na piesňach pre Antigonu spolupracovala s producentom Jonatánom Pastirčákom, známym tiež ako Pjonialebo Isama Zing. Talentovaný producent študoval zvukové inžinierstvo v Londýne a Katarziu už v minulosti zaujal jeho prístup k hudbe a elektronike. „Jonatána poznám ešte z čias vysokej školy a vždy som mala pocit, že je v tom, čo robí, výnimočný,”prezrádza o myšlienke spolupráce Katarzia. „Okrem toho že skladali hudbu, organizovali a dodnes organizujú s jeho kamarátom Adamom Matejom koncerty elektronickej hudby zahraničných umelcov pod názvom MäSS, ktorých by sem nikto iný tak ľahko nedotiahol. Boli prvými ľuďmi, ktorí tu niečo také robili.

 

Katarzia vytvorila hudbu a formu pesničiek v programe Ableton, v ktorom začala produkovať zhruba pred rokom. „Skladby som poslala Jonatánovi, ktorý ich doaranžoval a zmixoval. Priniesol do nich veľa pekných nápadov a stal sa jedným z mojich blízkych kamošov. Som mu extrémne vďačná za to, ako veľa pre celý tento album a projekt spravil a že vôbec chcel, pretože má toho ako šikovný umelec a zvukový inžinier naozaj veľa,” dodáva hudobníčka. 

 

Okrem piesní Nepohodlná osoba, Bojím saBábikyalebo Neodvrávaj pánovivenovanej bývalému premiérovi, obsahuje Antigona i ďalšie autorské skladby, ktoré sa v divadelnej inscenácii neobjavili. Najstaršou je Uspávankaprodukovaná hudobníkmi z Katarziinej kapely, bubeníkom Petrom Hanákom a basgitaristom Lukášom Mutňanským. Pieseň Lepidlo opisuje vzťah dvoch sestier, ktorý sama nezažila. Pôvodne mala hovoriť o sesterskom vzťahu Antigony a Ismény, ale do predstavenia sa nevošla. Album dopĺňa aj pieseň Krásu preklínam,útočiaca na kult krásy a posadnutosť dnešného sveta dokonalosťou: „Krása je niečo, čo všetci milujeme aj nenávidíme. Inklinácia k dokonalosti je aj v hudobnom biznise dôležitý element, ktorý mi vadí a sama s ním bojujem rôznymi spôsobmi. Spievam o tom, že človek nie je korisť a preto sa ho nemusíme chcieť dotýkať, alebo sa do neho zamilovať, dôležité je k sebe navzájom mať úctu a rešpekt.”

 

Katarzia má za sebou mimoriadne rušný rok. Okrem divadelnej hry, nového albumu, ocenenia Radio_Head Awards 2017 za singel roka či špeciálneho koncertu s komorným orchestrom sa zúčastnila na prestížnej Red Bull Music Academy v Berlíne. Ani releasom albumu to však pre ňu nekončí. Aktuálne sa pripravuje na turné Nepohodlná osoba po boku s Jonatánom Pastirčákom a audiovizuálnou umelkyňou Kateřinou Blahutovou známou ako Katla. Jasno však má už aj v ďalšom smerovaní: „Stále sa snažím hľadať nové spôsoby a cesty ako skladať. Po tom, čo odohráme koncerty s Jonatánom, by som rada opäť robila nové veci a ponorila sa hlbšie do Abletonu, hľadám koncept ďalších textov a inšpiráciu. Stále sa tu v Československu a na svete deje celkom dosť udalostí, o ktorých treba hovoriť, alebo sa na niektorých aj smiať,” uzatvára Katarzia.

 

katarzia

NEPOHODLNÁ OSOBA TOUR 2018:

18.10. Plzeň, Anděl klub - vstupenky

06.12. Trenčín, Klub Lúč - vstupenky

07.12. Prešov, Wave

08.12. Košice, Kasárne / Kulturpark - vstupenky

11.12. Praha, Meetfactory - vstupenky

12.12. Brno, Kabinet Múz - vstupenky

14.12. Žilina, StanicaŽilina-Záriečie – vstupenky

15.12. Banská Bystrica, Záhrada - vstupenky

19.12. Trnava, Malý Berlín - vstupenky

20.12. Bratislava, MMC - vstupenky

 

 

Vstupenky na koncerty v rámci SR sú k dispozícii na predpredaj.sk, Prešov je v sieti Tootoot.

 

 

 

VIAC INFO: 

Album Antigona na CD | FLAC a MP3: https://www.slnkorecords.sk/katarzia/antigona

Katarzia – Nepohodlná osoba: https://youtu.be/ZWtVxdvaXYQ

Artwork: Damián Pastirčák

Foto: Jakub Gulyas

 

 

kontext k situácii na Slovensku: https://dennikn.sk/1040891/o-com-pisal-zavrazdeny-novinar-kuciak-vedel-patrat-vo-verejnych-databazach-polovica-z-jeho-poslednych-textov-je-o-kocnerovi/