La3nos a ich kubánske dobrodružstvo

la3nos

Kedysi ich mali zaškatuľkovaných, že hrajú prevažne kubánsku hudbu. No tá je iba jedným z mnohých inšpiračných zdrojov kapely, ktorá vyhľadáva rytmy z celého sveta. Osud tomu však chcel, že po tom, čo si zmenili názov z La3no Cubano na La3nos, sa dostali na ďalekú Kubu. Slnko, voda, pláž, rum a trstinový cukor, ale aj chudoba, izolovanosť a tvrdé následky socializmu v praxi. Ťažký život si Kubánci zmierňujú zábavou, súdržnosťou a neoblomnými úsmevmi, za ktorými sa skrýva ich milá povaha a temperamentný životný rytmus. Túto esenciu vyhľadávajú aj muzikanti z La3nos, ktorí sú na javisku známi šírením pozitívnej energie. O inšpirácii kubánskou hudbou sa rozhovoril ich líder Tono Guth: Ten vzťah bol silný hlavne keď sme začínali. Páčia sa nám kubánske nástroje, rytmy a samozrejme máme napočúvané napr. Orishas alebo Buena Vista, ale interpretácii kubánskej hudby sme sa nikdy až tak dôsledne nevenovali. Je to jeden z výrazných vplyvov, ale kombinujeme ich viacero napríklad balkánska hudba, latino, orient, elektonika, afrobeat, kumbia, techno, jazz atď.“ 

la3nos

Kuba sa otvára svetu, a hoci dnes už pomaly z nej odchádza tá autentickosť vinou turistických nájazdov, stále ide o nesmierne zaujímavú krajinu, kde je stále komplikovanejšie dohodnúť hranie. Slovenská kapela sa na Kubu dostala cez pozvanie jednej slovenskej agentúry, ktorá ich oslovila k hraniu na kongrese v rámci prezentácie viacerých slovenských firiem. Keďže sa naskytla táto možnosť, bola by škoda to nevyužiť. Cez slovenskú ambasádu sa podarilo dohodnúť ďalšie koncerty, o ktorých sa Tono viac rozpísal: „Hrali sme hlavne v Havane, okrem toho sme sa ukázali v Pinar del Rio. Najväčší koncert sme odohrali v havanskom klube Fabrica de Arte Cubano. Tam nás videl riaditeľ Havana Worldmusic festivalu, ktorý nás hneď pozval, aby sme vystúpili na jeho najbližšom ročníku. Radi by sme, aj keď túto cestu by nám asi musel niekto pomôcť zafinancovať. Ale aj keby to nevyšlo, je to veľké ocenenie našej tvorby. Páčili sme sa mu, lebo hráme inak ako je na Kube bežné, v našej hudbe počul rôzne fúzie a melódie, ktoré tam nenájdete.“ Hudobníci z La3nos sú spontánni ľudia, ktorí sa radi dostávajú do nepredvídateľných a improvizovaných situácií. Keď už niekam cestujú, pribalia si so sebou aj svoje nástroje a je im jedno, či to rozbalia v klube, kaviarni, alebo len tak na ulici.

la3nos

Obdobnú skúsenosť zažili aj s kubánskou hudbou: „Na Kube sa hrá skoro stále a všade. V centre Havany snáď v každej krčme a cafe. Spontánne sme si zahrali v jednej malej reštaurácii, kde hrali kubánski hudobníci, ktorí mali podobné zloženie nástrojov ako my. Zrazu sme sa vymenili a už sme boli in. Nechali nás zahrať 2-3 songy, takže asi sa im to aj celkom páčilo. Samozrejme sme sa aj bavili o tom, ako sa hrá ten a ten pattern.“ Zatiaľ ešte k nejakej vážnej spolupráci nedošlo. V Pinar del Rio sme si zahrali jamsession spolu s lokálnou kapelou Toques del Río. S chalanmi si dodnes píšeme.“ Čarovná interakcia s miestnymi spočívala aj v tom, že Kuba ešte nie je tak poškvrnená uponáhľaným životným tempom. Chalani z La3nos spomínajú, že najviac ocenili práve tú pohodu bez telefónov a internetového spojenia, ktoré sa dá chytiť iba v niekoľkých internetových parkoch. Komunikácia neprebiehala iba cez hudbu. 

la3nos

Na Kube vplyv Sovietskeho zväzu dodnes celkom nevymizol a tak veľa Kubáncov sa chcelo rozprávať po rusky. Kapela tiež spomína na to, ako mali Kubánci na všetko čas a nikam sa neponáhľali. Ak aj, tak iba za zábavou a diskotéky tam začínali už o štvrtej poobede. Táto pohodová atmosféra sa dostala aj do videoklipu k skladbe Chlapec Vandrovný, ktorú dokončili po návrate na Slovensko. Očarenie kubánskou hudbou sa pomiešalo do slovenskej melodiky. La3nos potvrdili, že ľudia si vedia porozumieť aj bez slov. Stačí, keď im k tomu hudba hrá, ako sa spieva v jednej ich známej piesni.

Daniel Hevier ml.
MusicPress

 

Článok patrí k časopisu: