LIPA & LASICA * Podobnosť čisto náhodná (recenzia CD)

lipa_lasica
 

Na Slovensku je dobrých textárov čím ďalej, tým menej. Preto tento album pôsobí ako balzam na dušu. Vraj už 35 rokov uplynulo od vtedy, ako Peter Lipa naspieval prvé tri Lasicove texty,  na LP Neúprosné ráno (Opus, 1983). Ten čas teda ozaj letí... Od vtedy mu ich Milan Lasicanapísal desiatky. Ako hovorí sám Lipa, nerodia sa ľahko, niekedy je treba čakať aj roky, ale potom Milan vyprodukuje za pár dní texty na celý album. Tie najlepšie sú zaspievané na tomto 2CD. Je ich tu 20 vrátane hitov ako ProsperitaBalada o 4 koňoch, či nádherná verzia Sťahovavých vtákovKúsoček páperia. Samé skvosty. Nielen po textárskej stránke, ale aj hudobnej. Autorom je, okrem jednej, sám spevák, vždy je však uvedený aj spoluautor či skôr aranžér - M. Čekovský, O. Rózsa, J. Tatár, A. Šeban a Lipa ml., čo je veľmi sympatické.

Album otvára skladba Muž činu, ktorú Lipa spieva spolu s Lasicom, ktorý, ako vieme, je skvelým interpretom skladieb Jara Filipa. Z jeho pera je aj tá jediná cudzia skladba na albume, ktorou sú nasledujúci Sťahovaví vtáci. Lasicove texty majú príbeh, sú zároveň aj spevné a dajú sa dokonale frázovať, čo je prvý predpoklad aby lahodili uchu.

Lipa spieva ako vždy ľahko, dokonale frázuje. Je doma tak v pope, fusion či v jazze. 

Album s dokonalým zvukom vyšiel najskôr ako LP pre audiofilov, po roku ako digipak v obale od dvorného výtvarníka Milana Lasicu, Mareka Ormandíka. Asi jediná vec, čo by sa dala tomuto CD vytknúť je, že takýto produkt by si už zaslúžil trochu reprezentatívnejšiu výbavu v podobe bookletu s textami a obsadením.

****

JÁN GRAUS

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: