M-AUDIO M-TRACK 2X2M * zvuková karta (test)

Firmu M-Audio poznám vcelku dobre, v minulosti som vlastnil nejaké zvukové karty a mám s nimi skúsenosti. Potom však prešiel nejaký čas a vývoj firmy a jej výrobkov som sledoval len tak z diaľky, preto ma potešilo, že môžem otestovať jednu z ich zvukových USB kariet.

 

Design a ovládacie prvky

Výrobca vsadil na stolové prenosné šasi, ktoré mi pripomína gitarový efekt a je vyrobené z plechu, čo zaručuje jej odolnosť. Karta je vybavená dvomi vstupmi na nahrávanie, ktorými môžeme nahrávať súčasne buď ako stereo, napríklad klávesy cez line vstupy na prednej strane, alebo stereo aplikácie mikrofónov na zadnej strane. Môžeme ich použiť aj ako mono vstupy, a to aj v kombinácii nástrojový a mikrofónový. Mikrofónové vstupy sú vybavené aj +48 V napájaním, kde prepínač je umiestnený vpredu šasi. Vstupy sú vybavené aj led ukazovateľmi úrovne signálu na každom vstupe a samostatnými gain potenciometrami, umiestnenými na vrchnom paneli karty. V strede je umiestnený veľký otočný potenciometer na kontrolu hlasitosti line out výstupu. Vpravo hore, na vrchnom paneli, sa nachádza potenciometer na zmiešavanie direct a USB signálu a vedľa potenciometer na ovládanie hlasitosti slúchadiel. Na zadnej strane karty nájdeme USB vstup, line out výstupy a 5 pinový MIDI In a MIDI Out konektor. Pri kúpe karty získate množstvo pluginov od AIR Music Tech a DAW produkčný systém Steinberg Cubase LE.

 

Zvuk

M-Track pracuje ako USB prevodník o maximálnej kvalite záznamu 24bit/192kHz, čo je pri karte v tejto cenovej relácii celkom luxus. Testoval som záznam elektroakustickej gitary cez nástrojový vstup a záznam tej istej gitary na mikrofón. Zvuk bol prekvapivo okrúhly, teplý, možno mal jemne menej stredov, ale zachoval detaily a dynamiku. To isté platí aj pre mikrofónový vstup. Nasledovne som otestoval záznam spevu – mužský hlas. Zvuk bol detailný, mal zdvih na basoch a pokles v stredoch, ale len pocitový. Zvuk bol okrúhly, so zmyslom pre detail a dynamiku.

Príjemne ma prekvapili mikrofónne preampy, ktoré znejú fakt teplo – analógovo, majú detail, dynamiku. Zvuk sa mi zdá vo finále jemne padnutý na stredoch, zdvihnutý na basoch a jemne nakomprimovaný, čo je ale pri tejto kategórii úplne OK. Myslím, že omnoho drahšie karty sú na tom rovnako, alebo horšie.

 

Zhrnutie

M-Audio M-Track 2X2M je prenosná vysokorýchlostná 2x2 USB-C zvuková karta a 24bit/192kHz audioprvodník, zariadenie komplet vybavené na produkciu hudby, kdekoľvek si ho so sebou zoberiete. Vyzdvihujem jej design, logicky usporiadané ovládacie prvky, nulovú latenciu pri posluchu direct signálu, zmiešavač direct a USB signálu, line aj mikrofónové vstupy, dobré prevodníky, dobré mic preampy MIDI In a Out a výborné software príslušenstvo. Karta je vhodná na home recording produkcie, tvorbu digitálnych hudobných podkladov, elektronickú hudbu, ale aj na nahrávanie veľmi slušných demo snímkov.

 

 

PETER DOBRÍK

PJ Sound Studio

 

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 129 €

Článok patrí k časopisu: