Martin Geišberg NA MODREJ PLANÉTE objavuje tanečného ducha svojich piesní

geisberg

 

Po dvoch rokoch od debutu hudobného projektu Sandonoriko sa Martin Geišbergvracia na scénu s novinkou Na Modrej Planéte. Vďaka spolupráci s Danielom Špineroma džezovou balkan-folklórnou skupinou Balkansambel zvýrazňuje tanečnú polohu svojich piesní, pričom ostáva verný aj divadelnému a koncepčnemu prístupu k tvorbe. Album, na ktorom Martin Geišberg odkazuje aj na niektoré dôležité a znepokojujúce témy, vyšiel v piatok 6. septembra na značke Slnko Records.

 

Už päť rokov spolupracuje dramaturg, režisér a pesničkár Martin Geišberg s inšrumentalistom Danielom Špinerom na rôznych divadelných projektoch, vrátane predstavenia Korene s Táňou Pauhofovou v Národnom divadle. Okrem sveta divadelnej hudby spája dvoch výrazných skladateľov aj radosť z improvizácie, ktorá sa na ich novom albume prejavuje v kontrastných hudobných polohách a náladách. 

 

Tancujúce pesničky ako z balkánskeho trubkárskeho festivalu striedajú intímne balady a meditatívne zvukové plochy. Predovšetkým o tú prvú časť sa zaslúžila žilinská zostava Balkansambel spájajúca hudbu balkánskych kultúr so slovenskou ľudovou a džezovou tvorbou.

 

„Zacítil som, že tancujúca stránka našich piesní by mohla fungovať lepšie, keď v nich budú prítomné nástroje ako tuba, trombón, trúbka či klarinet a namiesto bubnov použijeme skôr niečo perkusívne,“vysvetľuje klavirista Daniel Špiner a dodáva, že voľba prirodzene padla na Balkansambel, keďže ich líder Marek Pastírik je s Martinom Geišbergom dobrý kamarát. 

 

Ako sa neskôr ukázalo, okrem tanečného ducha veľmi dobre zafungovalo aj využitie farebnej stránky dychových nástrojov, ktoré v pomalších a atmosferickejších pasážach vytvárajú zaujímavé jazzové tenzie a akordy. Vďaka rozmanitosti nástrojov tak niektoré staršie skladby dostali priestor zaznieť ináč, ako boli autori zvyknutí. Príkladom je desaťminútová pesnička Voda, ktorá má už viac ako 15 rokov a Geišberg ňou pravidelne zakončuje svoje koncerty aj s výraznou podporou publika. 

 

Voda na Spotifyhttps://open.spotify.com/track/49OUkI23fdKylursFW40YK?si=OtDEJKaQSnWvVk3Y0-4J0w

 

Jeden z vrcholov albumu symbolizuje smutná balada Gretka s pálčivou otázkou, akú planétu chceme zanechať našim deťom. „Klimatické zmeny a problémy vnímame veľmi intenzívne. Až do takej miery, že sme uvažovali, či vôbec hudbu vydávať na CD. Nakoniec sme pri výrobe použili aspoň recyklovateľný papier,“hovorí Daniel Špiner.  

 

Gretka na Spotifyhttps://open.spotify.com/track/1DaZhSYrQGDS6bLjEzzrFa?si=6RkHLcRZRUe8F-DWSBB34w

 

Album Na Modrej Planéte vychádza s podporou Fondu na podporu umenia na značke Slnko Records. Vydavateľstvo ešte túto jeseň plánuje predstaviť novú tvorbu od Longital, Kataríny Málikovej, Živých Kvetov, Blanch a Nanyho Hudáka. 

 

VIAC INFO:

Na Modrej PlanéteCD | FLAC | MP3: https://www.slnkorecords.sk/martin-geisberg-und-daniel-spiner/na-modrej-planete

Na Modrej Planéte Spotify: http://bit.ly/NaModrejPlanete

Na Modrej Planéte Deezer: http://bit.ly/NaModrejPlaneteDeezer

Cover art: Elisabeth