Martin Valihora a One jazz Day Festival 2015 (rozhovor)

Bubeník Martin Valihora je v jednom kole. Koncertuje prevažne v jazzových kluboch v New Yorku, momentálne však doma na Slovensku trávi viac času než obvykle – pripravuje totiž ďalší z cyklov svojho festivalu One Day Jazz Fest. A ako prezrádza, tento ročník bude výnimočný.

 


Popular Instruments - súťaž o vstupenky pre nových fanúšikov TU

Martin Valihora je všeobecne známy ako veľmi aktívny, činorodý člen slovenskej umeleckej obce. Aké projekty ťa aktuálne najviac zamestnávajú? 

Projektov a aktivít mám v hlave veľa, no momentálne sa najviac zameriavam na moje muzikantské aktivity a medzinárodné spolupráce a tiež na organizáciu One Day Jazz Festivalu, ktorá si už dnes vyžaduje celoročnú prípravu. Samozrejme, moja agentúra a hudobný klub Music Gallery v Bratislave tiež potrebujú svoju opateru.

 

Ako by si zhodnotil z pozície zakladateľa a riaditeľa festivalu One Day Jazz Festival jeho uplynulých 10 cyklov?

Fungujeme od mája 2008, kedy sa začal prvý cyklus či festivalový deň. Od tej doby sme spravili tých cyklov možno aj viac ako desať a rád by som týmto jubileom poďakoval našim priaznivcom a fanúšikom a pripravil im niečo špeciálne v podobe dvoch dní dobrej kvalitnej hudby rôznych žánrov.

 

Spomínaš si ešte na prvý okamih, kedy vznikla myšlienka založiť One Day Jazz Festival?

Celá idea vznikla niekedy v roku 2001, keď som študoval na Berklee College of Music a začal som spolupracovať a pozývať na Slovensko veľa rôznych mladých muzikantov, ktorí sú dnes už etablovaní na medzinárodnej scéne. Spoznal som aj veľa renomovaných hudobníkov počas účinkovania s japonskou klaviristkou Hiromi a neskôr vznikla u mňa myšlienka festivalu s dramaturgiou, ktorá je mne blízka.

 

Hudobný festival je kolos, ktorý si vyžaduje množstvo produkčnej činnosti. Čo všetko si sa vďaka One Day Jazz Festivalu naučil? V čom ťa tento projekt zmenil?

Vyžaduje to naozaj veľa práce a hlavne hudobnej osvety v médiách, ktorú treba tomuto žánru robiť a sprístupniť ho ľuďom, ktorí majú predsudky a nakoniec zažívajú najkrajšie hudobné a umelecké zážitky. Veľká vďaka patrí aj Matejovi Šálekovi, ktorý so mnou na prvých cyklov spolupracoval a pomáhal.

 

Na základe akých kritérií si vyberáš interpretov, ktorí vystúpia na One Day Jazz Festivale?

Jediné moje kritérium je, aby som tomu veril a cítil to a potom sa to ľahko ponúka ľuďom. Keď veríš tomu, čo robíš, odrazí sa to aj na výsledku.

 

Si festivalový typ? Zvykneš navštevovať slovenské alebo zahraničné hudobné festivaly? Alebo sa u teba festivaly spájajú vždy len s prácou a tvojimi vystúpeniami?

Veľmi rád navštevujem festival Pohoda ako návštevník, aj keď tam často hrávam, ale mám rád všetky dobré akcie. Mojou stajňou a kostolom boli Bratislavské Jazzové Dni a ovplyvnili ma aj profesne. Tie si nenechám nikdy ujsť, pokiaľ som doma, na Slovensku.

 

Čo by si odkázal fanúšikom, ktorí sa ešte nerozhodli, či prísť 21. a 22. mája na jarnú edíciu One Day Jazz Festival 2015?

To, že nás čaká výnimočný, tentokrát dvojdňový festival plný rozmanitej hudby rôznych žánrov a výnimočných hudobných spojení a zážitkov, svetových hviezd aj domácich interpretov. Noa, Ron Affif, Wayne Krantz,Mezzoforte, Juraj Griglák a mnohí ďalší účinkujúci sú zárukou kvalitnej a pestrej hudby a krásnych a silných zážitkov.

 

Adriana Čahojová

Soul for Show

Článok patrí k časopisu: