Na Colours of Ostrava zavítajú post-rockoví Mogwai aj charizmatický Xavier Rudd

xavier

 

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava oznamuje dve nové veľké mená pre rok 2019. Do industriálneho areálu Dolních Vítkovic príde v júli škótska formácia Mogwai, jedna z najdôležitejších post-rockových skupín hudobnej histórie a z Austrálie do Ostravy privezie svoj podmanivý folk rock úspešný pesničkár Xavier Rudd.

 

Mogwai ani po rokoch nevykazujú známky tvorivého útlmu. Stále dokážu zmraziť divákov drsnou, ale aj napriek tomu nádhernou a emotívne vygradovanou, art rockovo vynaliezavou a dynamickou hudbou,” približuje Mogwai riaditeľka festivalu Zlata Holušová. “Xavier Rudd, charizmatický gitarista, perkusionista, hráč na didgeridoo a fúkaciu harmoniku má copyright na povznášajúce, melodické a hlboko úprimné skladby, v ktorých sa prelína folk rock s tribal groove, reggae a popom druhu Paula Simona,” dopĺňa Zlata Holušová.

Mogwai - Coolverine

 

 

Budú vám krvácať uši, ale majestátna hudba, akú dokážu hrať snáď len oni, vám rany rýchlo zahojí,” napísali niekedy o kapele Mogwai, ktorá spolieha prevažne na inštrumentálne, melancholicky zafarbené kompozície pohybujúce sa od krásy k chaosu. Nový album Every Country's Sun potvrdil, že Mogwai zostávajú relevantnou súčasnou kapelou. ”Táto platňa ukazuje, že je v nich ešte veľa života, že sa menia a rozvíjajú, aj keď nezabúdajú na minulosť. Čo je ale najdôležitejšie: stále vytvárajú zaujímavé a zásadné albumy,” dočítame sa v recenzii na musicOMH. Kapela stojí aj za soundrackovým albumom Kim spojeným s americkým filmom režiséra Jonathana Bakera a Mogwai takto pokračujú v spolupráci s filmármi. Ich skladby zazneli aj v mnohých televíznych seriáloch - Sex v meste, Les Revenants, alebo Kriminálka Miami, vo filme The Fountain a v oceňovaných dokumentoch Zidane: A 21st Century Portrait, Lost in France Before the Flood (spolu s Nine Inch Nails) alebo v alarmujúcom BBC Atomic: Living in Dread and Promise o histórii jadrového zbrojenia. “Rozhodne nie sme mainstreamová kapela, nosíme v sebe aj punkový postoj a chránime si slobodu tvorby,” tvrdí leader a gitarista skupiny Stuart Braithwaite.

Xavier Rudd - Spirit Bird

 

 

Jeden z najuznávanejších austrálskych hudobníkov Xavier Rudd zostáva už dvadsať rokov  pevne vo svojich názoroch na ochranu prírody, v úcte k Aborigéncom a ľudskej slobode. Vášnivý surfer sa tak púšťa do politikov, nadnárodných korporácií, populistov a problémov súčasného sveta. Spolupracuje s OSN, viacerými neziskovými organizáciami a medzi svojich priateľov radí bývalého sudánskeho detského vojaka Emmanuela Jala, dnes rešpektovaného rapera. Xavierove albumy získali viacero austrálskych hudobných cien a úspešne sa predávajú po celom svete. Xavier Rudd sa narodil do zmiešanej európsko-austrálskej rodiny a jeho prababička pochádza z aborigénskeho národa Wurundjeri. “Hudba je môj kostol a aborigénska kultúra mojim náboženstvom,” tvrdí Xavier, pre ktorého je hra na didgeridoo tým najprirodzenejším vyjadrením vzťahu k Aborigéncom.

 

Osemnásty ročník festivalu Colours of Ostravasa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine Lewis Capaldi. Program na 20 scénach ponúkne cez 350 programových bodov - pri koncertoch viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprievodné aktivity.

 

Štvordňové vstupenkyna Colours of Ostrava 2019 sú už v predaji vo festivalovom e-shope na www.colours.cz. Cena 102 EUR (2490 Kč) platí na limitované množstvo 9000 kusov.

 

Aftermovie z Colours of Ostrava 2018

 

 

 

Mogwai - I'm Jim Morrison, I'm Dead

Mogwai - Teenage Exorcists

Mogwai - Party In The Dark

 

Xavier Rudd - Honeymoon Bay

Xavier Rudd - Follow The Sun

Xavier Rudd - Walk Away