PAUL RODGERS * Midnight Rose (recenzia)

rodgers

Heartstar Music / Universal Music

60%

 

            Legendárny spevák a gitarista, Paul Rodgers,  člen skupín Free a Bad Company, ktoré zanechali trvalú stopu v histórii rockovej hudby, prichádza po štvrťstoročí s pôvodným materiálom. Jeho najnovšia kolekcia pod názvom „Midnight Rose“, obsahuje 8 skladieb, ktoré Rodgers skomponoval počas kovidu. A je to kolekcia veľmi vkusná, uspokojí všetkých bývalých aj nových ctiteľov rockovej pesničky. Album to nie je dlhý, má len 33 minút, ale vďaka aj za ne!

            Hneď v úvode zaznie rezká „Coming Home“ s chytľavým refrénom. Rodgers už nie je taký agresívny, skôr sa v speve drží pri zemi. Ale jeho zdravotné problémy z roku 2019, pre ktoré skoro stratil hlas, nezanechali chvalabohu stopu. Jeho zmysel pre melódiu a rockovú dušu je cítiť z každej skladby. Akustický úvod titulnej skladby znie ako od Springsteena a rocková vypaľovačka „Living It Up“ zase ako od jeho súčasníka, Glenna Hughesa. „Dance in The Sun“ je pekná melodická skladba s akustickými gitarami a mandolínou v sviežom tempe, kde v závere počujeme smiech jeho vnúčat. Pekne vystavaná je aj nasledujúca „Take Love“ s gitarovým sólom a zbormi pripomínajúcimi skvelé nahrávky zo 70. rokov. V pomalšej, hojdavej „Highway Robber“ počujeme zase Rodgersa na harmonike. Je to  country, ku ktorému sa mnoho rockerov často vracia. Záverečná „Melting“ je zase  blues, ktoré prerastie do znamenitej rockovej pesničky, ako z najlepších čias Bad Co. Pri prvom vypočutí, priznám sa, ma táto kolekcia veľmi nevzrušila. Chýbal mi tam moment prekvapenia, niečo, by ma nakoplo a povedal by som si: „tak toto je pecka!“  Pri opakovaných posluchoch som sa ale presvedčil, že sila tejto nahrávky je v jej vyrovnanosti a latka, ktorú dosahuje, je postavená predsa len trochu vyššie, ako je priemer. A ešte jeden poznatok, album treba počúvať nahlas!

 

            Paul na obale píše: „Skladba Coming Home“ bola inšpirovaná veteránmi a bojovníkmi v prvej línii. Odvážnymi mužmi a ženami, ktorí stoja v prvej línii a bojujú za našu slobodu. Tento album venujem im a všetkým hudobným fanúšikom po celom svete. Udržujte hudbu pri živote!“

 

JÁN GRAUS

Článok patrí k časopisu: