Prečo Žumo odišiel zo Slobodnej Európy

zumo
 

Koncom leta 2018  oficiálne zarezonovala v médiách senzačná správa o ktorej sa medzi nami muzikantmi už dlhšie šepkalo. Na post nového basgitaristu v legendárnej kapele Slobodná Európasa postaví Laco Lučenič, muzikant, producent, multiinštrumentalista, človek s obrovským hudobným prehľadom. 66 ročný Laco pôsobil v kapelách Fermáta, Prúdy, LimitModus, spolupracoval s Mirom Žbirkom. Nahrádza pritom posledného aktuálneho  basgitaristu Martina „Žuma“ Zimanyiho, ktorý pôsobil v kapele Slobodná Európa od roku 2012. Žumo bol spoľahlivý basák a preto som sa spýtal zopár otázok, aké mal dôvody na ukončenie  hrania v Slobodke.

 

Žumo, do Slobodky si nastúpil v roku 2012 po odchode zakladajúceho člena, basgitaristu, punkovej legendy Braňa Alexa, ktorý bohužiaľ už nevládal ovládať svoju životosprávu. V akých kapelách si dovtedy pôsobil?

Do Slobodky ma chalani zavolali, lebo už som predtým hrával s Whiskym v jeho kapele. Bolo to na prelome milénia, volalo sa to Whisky a hrali sme tam aj pesničky Slobodky, takže som v podstate veľkú časť programu vedel. Predtým som hrával v skupine O.B.D., spolu s  Galom a Martinom Valihorom som jej zakladajúci člen. Keď O.B.D. skončilo, tak sme s Dušanom Hrdlíkom a s dvomi členmi kapely Tornado Lue urobili skupinu Happy Melon. Vždy som inklinoval k elektronickej hudbe, toto bola kapela na tanečné párty, so spevmi nám tam pomáhala Jana Kirschnerová, Bety Majerníková a ďaľší.

Skoro všetci muzikanti hrajúci v Slobodke si prežili vlastné  chemické peklo. Bol to aj tvoj prípad?

Áno bol. Som jeden z tých, ktorí si na vlastnej koži zažili príchod drôg do Bratislavy, nemali sme žiadne informácie o tom, čo to s človekom vie urobiť. Po mojom vyčistení sa mi otvorili nové veci a aj koncerty s triezvou hlavou sa hrajú úplne ináč ako s pomätenou. Hodnotu som si našiel hlavne v úplne obyčajnom štýle života, bez toho aby som musel naháňať nejaké extra zážitky.

 

Slobodná Európa je skvelá zabehnutá a uznávaná kapela s históriou. Prečo si vlastne odišiel?


Martin "Žumo" Zimányi
na Pohode
ako člen Slobodnej Európy

Slobodná Európa je jedna z najlepších skupín v tomto regióne, výborne hrá, má skvelý program a veľký príbeh za sebou. Bola to česť pre mňa, keď mi chlapci zavolali, že či k nim nastúpim. Ani na chvíľu som neváhal. Prežili sme veľa, som šťastný, že som hral s Ďurkom Černým a výborne nám to spolu ako rytmickej zložke fungovalo. Natočil som so Slobodkou jeden album, čo je pri ich frekvencii vydávania albumov úspech. Je to kapela z ktorej sa v podstate neodchádza a počúval som rôzne komentáre na môj odchod. Rozhodnutie sa vo mne rodilo už dlhšiu dobu, ale vnímam ho ako jediné správne. Moje iné hudobné aktivity mi už z časového hľadiska bohužiaľ nedovoľujú venovať sa naplno aj Slobodke. Robím zvukovú postprodukciu a hudby v komerčnom prostredí (do TV relácií a seriálov) a zároveň sme doma rozbehli autorský projekt Hanička a Murko pre najmenšie deti, ktorý ma pohltil časovo a aj emočne. Tak som v lete chalanom povedal, že musím skončiť. Potom to už bola len otázka, kto to po mne prevezme. Práve v ten moment, keď sme márne rozmýšľali, že kto by to mohol byť, prišiel Whisky s touto myšlienkou. V ten týždeň mu volal Laco, že by si zahral a tak. A bolo vybavené. Neviem si predstaviť nič lepšie ako toto. Teším sa, že kapela získala takúto osobnosť a určite sa prídem pozrieť na koncert.

 

Popri hraní v punkovej kapele si skladal aj piesne pre najmenších?

Áno, Hanička a Murko je náš rodinný projekt. Začal som skladať pesničky pre najmenších (inšpirovaný našou dcérou Hankou), dali sme to na YT a začalo to pozerať čoraz viac ľudí. Celé to vzniklo veľmi spontánne. Texty skladá moja manželka Lucia, ktorá zároveň píše scenáre na klipy, režíruje ich a stará sa o všetko. Z nenápadnej aktivity sa nám stala práca a to je super. Pesničky spieva naša 17 ročná neter Simi Bartošová a ako hostia nám pomáhajú naši kamaráti, napr. Lasky z Pary, herci Danica Jurčová, Michal Hudák, Adelka Heftyová, hudobnícka rodina Kandráčovci a ďalší. Vybudovali sme pomerne veľký kanál na YouTube a hráme živé predstavenia, kde v roly speváčky a jej kocúrika Murka účinkujú bábky (mapetky). Je to podobné ako známa americká show Sesame Street. Bábky vedú profesionálni bábkoherci a je to kombinácia koncertu a divadelného predstavenia. Deťom sa to strašne páči.

 

Ďakujem za rozhovor.   

ĽUBOŠ DZÚRIK
Foto Waldo Švábenský
 

Článok patrí k časopisu: