PRESONUS REVELATOR * USB mikrofón (test)

revelator

 

Firma PreSonus sa dostala do povedomia hudobníkov ako zdroj cenovo dostupných zariadení, ktoré načas poslúžia, ak na zakúpenie „značkovejšieho“ výrobku už v rozpočte nezvýši. V poslednej dobe je však čoraz rešpektovanejšia pre svoj kreatívny prístup a zdroj inovácií, schopných presadiť sa na hudobnom trhu nie len kvôli cenovej dostupnosti. Novú latku v kategórii USB mikrofónov sa jej podarilo nasadiť aj v prípade modelu Revelator.

 

Ako je to už v prípade digitálneho záznamu a snímania zvuku obvyklé, ide tu o kombináciu hardvéru a softvéru. Mikrofón spojený s počítačom prostredníctvom USB rozhrania ušetrí užívateľovi káblovanie i prostriedky za zvukovú kartu, ktorá v tomto prípade už nie je potrebná. Všetky ovládacie prvky, vstupy/výstupy a prevodníky sa nachádzajú priamo v, alebo na mikrofóne a čo neobsahuje mikrofón, to (+ čosi navyše) je dosiahnuteľné v rámci softvérovej výbavy tohto zariadenia. 

 

presonus

 

Odhliadnuc od ďalších hi-tech vlastností, PreSonus Revelator je v prvom rade kondenzátorový mikrofón s kvalitným zvukom a voliteľnými smerovými charakteristikami. Vďaka svojej citlivosti môže snímať zvuk v rozmedzí od niekoľkých desiatok centimetrov po niekoľko metrov. Revelator má voliteľné tri charakteristiky:

  • Kardioidná - mikrofón sníma zvuky z jedného smeru (pódium, 1 respondent, hráč/spevák) a relatívne izoluje zameraný zdroj od zvukov prichádzajúcich z ostatných strán. 
  • Osmičková charakteristika je vhodná pri zázname rozhovoru z dvoch protiľahlých strán (2 respondenti, spredu a zozadu). Mikrofón zároveň orezáva zvuky prichádzajúce z bočných strán.
  • Všesmerová charakteristika je vhodná napríklad pri zázname porád a rozhovorov okolo okrúhleho stola...

 

Prednosti Revelatoru využijú všetci používatelia USB mikrofónov, ktorí:

  • Pripravujú podcasty.
  • Organizujú Zoom meetingy a záleží im na kvalite zvuku.
  • Youtuberi, vlogeri, novinári a ďalší, ktorí zaznamenávajú a spracovávajú rozhovory prostredníctvom Skajpu.
  • Amatérski zvukári a hudobníci, ktorí nahrávajú živú hudobnú produkciu, či už pracovne (skúšky, kontrolné záznamy z vystúpení), alebo dokumentačne (etnografi, lovci zvukov...).
  • Hudobníci, songwriteri tvoriaci v rámci domáceho/prenosného štúdia...

 

PreSonus Revelator pôsobí už na pohľad solídnym dojmom vďaka kovovej konštrukcii. Súčasťou je masívny stolový stojan, praktický pri domácom použití, ale - ak treba - jednoducho odmontovateľný. Nechýba možnosť upevnenia na štandardný stojan pomocou priloženého adaptéru. Na spodnej strane sú okrem závitu pre adaptér aj konektory (USB-C a 3,5 mm jack pre slúchadlá/monitory). Z prednej strany na mikrofóne vidíme dve obdĺžnikové tlačidlá Monitor a Preset + rotačný gombík na ovládanie hlasitosti slúchadiel s možnosťou rýchleho zapnutia funkcie Mute stlačením (ochrana pred spätnou väzbou). Výstup pre slúchadlá na tele mikrofónu umožňuje priamy monitoring bez latencie. 

 

soft
 

Po zaregistrovaní produktu si majiteľ môže k mikrofónu stiahnuť príslušný softvér (PC/Mac) a manuál. Užitočnou pridanou hodnotou je DAW softvér Studio One Artist, ktorý poskytuje širšie možnosti pre domáce nahrávanie. Základným kameňom práce s mikrofónom softvérový je ale intuitívne použiteľný softvérový mixér, ktorý - okrem nastavenia základných vstupných parametrov, kvalitných kompresorov a EQ, či reverbu - má k dispozícii aj 16 profesionálne vytvorených presetov pre ten či onen typ hlasu, alebo efekt jeho skreslenia. Vhodné presety možno zvoliť v aplikácii, alebo fyzickým tlačidlom priamo z tela mikrofónu. Mixér s použitím dvoch stereofónnych „stôp“, či skôr kanálov (tzv. loopback streams) umožní aj bez potreby použitia ďalšieho softvéru alebo audio rozhrania pridať k signálu z mikrofónu ďalšie externé zdroje a ovládať ich. Okrem vyššie zmienených hovorov cez Skype či Zoom to môže byť napríklad hudba zo Spotify do podmazu komentára doplneného nejakým reálnym zvukom z GarageBandu. Prednosťou je čistota, primeraný vzájomný pomer a zrozumiteľnosť audio signálu z týchto zdrojov, ako aj výsledného zvuku – či už do záznamu, alebo odposluchu. Uvedené príklady sú len ilustráciou rôznorodých možností využitia. Kreativite používateľa sa medze nekladú. Revelator môže poslúžiť rovnako dobre pre seriózne účely, umeleckú tvorbu, či neviazanú zábavu.
K jeho hlavnými prednostiam patrí kvalita zvuku, intuitívne a zároveň bohaté možnosti ovládania, softvérová výbava a to všetko za veľmi priaznivú cenu. Pre PreSonus opäť raz palec hore! 

 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena: 149 €

Mikrofón PreSonus Revelator bol použitý pri nahrávaní úvodného videa s Yxom pre Nový Populár 3/2021.

 

Článok patrí k časopisu: