Rodina Brezovských oživila skladbu svojho syna Mareka. V týchto dňoch by sa dožil 50-tich rokov

brezovsky

 

Krátky život hudobného skladateľa, klaviristu a interpreta Mareka Brezovského bol dynamický, naplnený tvorivým úsilím i osobným bojom. Skončil sa jeho nečakaným odchodom v roku 1994. S odstupom času je ale  jasné, že príbeh  jeho tvorby sa rozvíja ďalej.

V týchto dňoch, by sa autor dožil 50-tich rokov a v novej úprave piesne Biele pierko sa s ním symbolicky spojila celá blízka rodina. 

Marek skomponoval pieseň už v roku 1993. Bola jednou z viacerých piesní,  ktoré vznikli ako súčasť  televízneho filmu Muzikál. Režíroval ho Zoro Laurinc, ktorý súčasne napísal ku všetkým piesňam texty. Už počas nahrávania skladby vznikla aj jej orchestrálna verzia.

„Krátko na to, o pár mesiacov, Marek navždy odišiel,“ spomína jeho mama Vlasta Brezovská. 

Roky plynuli, Marekova hudba si postupne nachádzala cestu k poslucháčom,  najmä zásluhou jeho hudobných súpútnikov a vďaka vzniku legendárneho projektu Hrana. Čas, ktorý prišiel neskôr, bol  pre mnohých  aj objavovaním jeho tvorby.

„V roku 2016 sme s manželom Alim autorsky spolupracovali na viacerých podujatiach v bratislavskom V klube,“ povedala Brezovská. A práve to bolo obdobie, keď vznikol k spomínanej skladbe nový text, ktorý  je  intímnou spomienkou na Mareka. Táto verzia piesne nikdy nebola nahratá a rodina sa k nej znovu vrátila so súhlasom pôvodného textára Zora Laurinca.

Pieseň  s novým názvom Bol to vánok zaranžoval a zrealizoval rodinný priateľ Matúš Uhliarik, ktorý sólový spev zveril Mirke Brezovskej. 

„Tak vznikla  krehká hudobná spomienka na syna a brata,  ktorý v sebe niesol hudbu ako dar,“ dodal otec Ali Brezovský.

Mirka ako každý v jej rodine bola spätá s hudbou. V osemdesiatych rokoch pôsobila ako profesionálna speváčka a autorka textov.  Textárskej tvorbe zostala verná dodnes. 

„Hoci som s bratom Marekom tvorivo spolupracovala, žiadnu jeho pieseň  som nestihla naspievať, odišiel priskoro,“ povedala Mirka.

Rovnako doteraz nikdy nemala príležitosť naspievať text svojej mamy. O to unikátnejšia je pieseň Bol to vánok. K jej nahrávaniu preto pristupovala s o to väčším rešpektom. 

„Je to veľmi osobná pieseň, naplnená spomienkou, venovaná Marekovej pamiatke.“

 


 

 

 

-------------------------------------------

O Marekovi Brezovskom

Marek Brezovský po sebe zanechal rozsiahle hudobné dielo v oblasti rockovej aj vážnej hudby, ktoré vyvolalo obrovský záujem poslucháčov. Marekova komorná aj art-rocková tvorba bola po jeho smrti vydaná na hudobných nosičoch, ktoré obdivovatelia jeho hudby okamžite rozchytali. Album Hrana, ktorý vznikol vďaka Marekovmu spolužiakovi a priateľovi Oskarovi Rózsovi,  po prvýkrát vyšiel v roku 1998 a od tých čias sa dočkal niekoľkých reedícií. Dodnes je vyhľadávaný a patrí k tomu najcennejšiemu, čo v umeleckej oblasti na Slovensku vzniklo. 

V tomto sa vzácne zhodujú názory odborníkov, hudobníkov, kritikov aj divákov. Ide o pozoruhodné dielo, ktoré má svoje pevné miesto v slovenskej hudobnej kultúre. Album sa stal aj základom unikátneho projektu Hrana, za ktorým opäť stál Oskar Rózsa a ktorý  dostal tvorbu Mareka Brezovského na koncertné pódiá.  Okrem skladieb z albumu projekt vďaka Oskarovi postupne prinášal aj ďalšie kompozície a piesne, ktoré po sebe Marek zanechal a ku ktorým písala texty najmä Marekova sestra Mirka.

Život a hudba Mareka Brezovského, ktorý sa narodil v roku 1974 a svoju životnú púť ukončil v dvadsiatich rokoch, sa stal príbehom priam literárnym či filmovým. Záujem o jeho tvorbu potvrdzujú aj mimoriadne úspešné a fanúšikmi vyhľadávané koncerty či dokumentárny film Patrika Lančariča  HRANA: ŠTYRI FILMY O MAREKOVI BREZOVSKOM (2014), ktorý získal hlavnú cenu na medzinárodnom filmovom festivale CINEMATIC 2014 v Piešťanoch.

Brezovského hudba sa dočkala aj ďalších ocenení. Už v roku 1999 vznikla z motívov Brezovského hudby výnimočná scénická hudba k divadelnému predstaveniu Čechovovej Čajky v Divadle A. Bagara v Nitre. Hudbu nahral Oskar Rózsa a Marek za ňu in memoriam získal najvyššie divadelné ocenenie DOSKY 2000.

 

brezovsky

 

Ocenenia sa hudba Mareka Brezovského dočkala aj v roku 2016 pri udeľovaní národných filmových cien SFTA. Brezovský získal in memoriam cenu Slnko v sieti za najlepšiu filmovú hudbu k filmu HRANA: ŠTYRI FILMY O MAREKOVI BREZOVSKOM .

Pozoruhodný dokumentárny projekt, ktorý mapuje život a tvorbu Mareka Brezovského sa uzavrel v roku 2016, keď vyšlo troj-dvd HRANA-TRILÓGIA. Okrem už spomínaného filmu je súčasťou trilógie aj záznam koncertu Hrana a dokument mapujúci priebeh turné, počas ktorého záznam z koncertu vznikol.

V roku 2019 bola osobnosť Mareka Brezovského a jeho  tvorba ocenená aj  významným zápisom do Zlatej knihy SOZA. 15. apríla 2024 by sa Marek Brezovský dožil 50 rokov.