Skupina Slobodná Európa o pár dní odštartuje poslednú tretiu časť 30 rokov tour 2019, následne si dá rok koncertnú pauzu!

slobodna_europa

 

Rok 2019 je pre skupinu Slobodná Európa extra špecifický, keďže v ňom zaznamenáva už 30 rokov svojej existencie. Toto okrúhle jubileum si pripomína a oslavuje už od konca marca výročným turné 30 rokov tour 2019, ktoré potrvá až do konca roku. Celé toto výročné turné kapely bolo rozdelené na tri časti: jarnú, v rámci ktorej Slobodka odohrala 11 koncertov, letnú, kedy sa objavila na 14-tich festivaloch a jesenno-zimnú, ktorú odštartuje už o pár dní a odohrá v rámci nej 12 koncertov. Budú to zároveň jej posledné vystúpenia nielen v roku 2019, ale aj pred vyhlásenou jednoročnou koncertnou pauzou. Najbližšie turné potom Slobodná Európa odohrá až v roku 2021.

 

V tejto finálnej časti turné sa Slobodná Európa predstaví v 10 mestách na Slovensku a 2 koncerty odohrá v Čechách. V októbri navštívi postupne tieto štyri slovenské mestá: Banskú Bystricu (18.10.), Vrútky (19.10.), Púchov (25.10.) a Skalicu (26.10.), v novembri si odskočí na dva koncerty do Českej republiky do Chrudimi (29.11.) a Prahy (30.11.) a v decembri zavŕši celé turné šiestimi koncertami znovu na Slovensku so zastávkami v Bratislave (6.12.), Novom Meste nad Váhom (7.12.), Žiline (20.12.), Košiciach (21.12.), Prešove (22.12.) a koncertný rok ukončí už tradične ôsmy krát po sebe Vianočným polnočným koncertom v Bratislave (24.12.).

 

SLOBODNÁ EURÓPA – 30 ROKOV TOUR 2019 (ČASŤ JESEŇ/ZIMA) 

 

18.10. BANSKÁ BYSTRICA, Klub 77

19.10. VRÚTKY, Rock Club Mlyn

25.10. PÚCHOV, Queen´s Pub

26.10. SKALICA, Orlovňa

29.11. CZ, CHRUDIM, R-klub

30.11. CZ, PRAHA, Palác Akropolis - Velký sál

06.12. BRATISLAVA, MMC /špeciálny hosť: IVAN MLÁDEK Banjo Band (CZ)/

07.12. NOVÉ MESTO NAD VÁHOM, Klub Za rampami

20.12. ŽILINA, Smer Klub 77

21.12. KOŠICE, Collosseum Club

22.12. PREŠOV, Stromoradie

24.12. BRATISLAVA, Randal Club /Vianočný polnočný koncert/

 

Vstupenky na všetky slovenské koncerty sú už od začiatku septembra k dispozícii v sieti Predpredaj.sk. Všetky koncerty budú bez predkapiel, supportov, či hosťujúcich kapiel a pod. s výnimkou každoročného veľkého koncertu v bratislavskom klube MMC, ktorý sa tento rok uskutoční presne na Mikuláša v piatok 6. decembra a kde sa ako špeciálny hosť predstaví Ivan Mládek Banjo Band a ako support česko-škótska kapela Copycats. Na každej akcii bude ako vždy k dispozícii aj kapelový merchandise.    

 

Prvopočiatky vzniku skupiny Slobodná Európa siahajú ešte niekedy do obdobia rokov 1987/1988, kedy sa spevák Whisky a gitarista Sveťo Korbeľ pravidelne stretávali či už na pive, alebo len tak brázdili bratislavské ulice. Raz niekedy v tom čase Whisky ukázal Sveťovi text skladby Analýza dokázala hovno, ktorú aj sám zložil ešte predtým na základnej vojenskej službe, keď ho Špako z kapely Kosa z nosa naučil hrať prvé akordy na gitare. Sveťovi sa text Analýzy ako aj hudba zapáčili a hrával ju so svojou kapelou Extip na koncertoch, na ktorých si občas zahosťoval aj Whisky a odspieval ju na nich on. Intenzívnejšie stretnutia Whiskyho so Sveťom prebiehali aj v čase novembrových udalostí 1989 počas revolúcie. Tieto akcie v Bratislave na námestí SNP mimochodom Whisky aj zvučil. Po postupných odchodoch Sveťa Korbeľa, basáka Braňa Alexa a bubeníka Oziho z kapely Zóna A sa títo parťáci rozhodli založiť novú kapelu. Nemali však nové pesničky, ani texty. Všetky tieto plány sa kuli hlavne v kedysi legendárnej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (Mamut), kam v tom čase pravidelne chodilo aj celé bratislavské undergroundové podhubie. Po pár takýchto stretnutiach aj s Whiskym ho raz zavolali do skúšobne Extipu. Hudobné nápady sa začali hrnúť, Whisky mal v talóne viacero textov a tak nestálo nič v ceste k vzniku novej kapely, ktorú pomenovali, ovplyvnení udalostiami súvisiacimi s pádom komunizmu, Slobodná Európa. Tá skúšobňa Extipu sa stala aj prvou skúšobňou Slobodky. Od tohto momentu sa začala písať história tejto skupiny, ktorá si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na celom území Slovenska a Čiech. Koncertne začala Slobodná Európa fungovať pár mesiacov neskôr od februára 1990. Whiskyho texty v kombinácii s hudbou Sveťa Korbeľa vytvorili nezameniteľný rukopis Slobodnej Európy na celú ďalšiu tvorbu kapely až dodnes, aj keď Whisky má tiež svoj podieľ aj na autorstve hudby kapely...

 

Behom troch následných desaťročí postupne členmi Slobodnej Európy boli aj traja bubeníci a to dnes už nebohý Ďuro Černý, ďalej Roman „Čunďo“ Čunderlík a Ďuro Vitéz, basák Martin Žumo“ Zimanyi a gitarista Braňo „Temo“ Černák. 

 

Zatiaľ posledná personálna zmena v Slobodnej Európe sa udiala na konci leta minulého roku, kedy do nej na post basgitaristu nastúpil multiinštrumentalista Laco Lučenič. Tento muzikantský fenomén však nie je v Slobodnej Európe žiadnym nováčikom. Laco sa podieľal na nahrávaní gitár na každom jej albume s výnimkou debutového „Pakáreň“, ako aj na Whiskyho sólovom albume a príležitostne vystupoval s kapelou ako koncertný hosť. Tento spevák, skladateľ a producent je z minulosti dôverne známy hlavne z pôsobenia v kapelách Fermáta, Prúdy, Modus a Limit, či v rámci sólovej dráhy v podobe vlastného projektu Laco Lučenič & Satisfactory. 

 

Slobodná Európa za celú svoju existenciu vydala päť albumov: „Pakáreň“ (1991), „Unavení a zničení“ (1994), „Trojka“ (2003), „Bestofka“ (2006) a „Štvorka“ (2014), z ktorých vzišli desiatky dnes už kultových pesničiek („Podvod“, „Analýza dokázala hovno“, „Relatívny pokoj“, „Dry ´69“, „Stará sladovňa“, „Kapitalizmus“, „Boh“, „Unavený a zničený“, „Som ten“, „Čo sa stalo s našim životom?“, „Golden Beach“, „Nič sa nedeje“, „Pes“, „Ráno (1.2.91)“, „Nikdy to tak nebude“, „Stredná trieda“, „Realita“, „Slzy“, „Apatia“, „Vesmír“, „Dievča z horných 10 000“, „The End“ a plno ďalších).

 

Slobodná Európa hrá aktuálne v zostave: Whisky - spev, Sveťo Korbeľ - gitara, Vlado "Jerzi" Jurča - gitara, Laco Lučenič - basa, Tomáš "Tuleň" Vojtek - bicie.

 

Viac info o kapele, ako aj o jej koncertoch je možné nájsť na: www.slobodnaeuropa.sk a www.facebook.com/slobodnaeuropa.

 

Roman Fecko

RF music agency

www.rfmusicagency.sk