Tara Fuki

Recenzie CD NP1/16

rec CD np1-16

Kamelot, Druhá tráva, Muller/Horáček/Pavlíček, Nebodaj, Iron Maiden, Petra Bornerová, Satin Lead, Tara Fuki, Ty syčáci 

Názov skupiny: 
RADŮZA, LANGEROVÁ, DUSILOVÁ, BITTOVÁ a ďalšie
Rok vydania: 
2016
Vydavateľstvo: 
Indies Scope

Ženské hlasy alternatívnej českej scény, 21 skladieb rôznych interpretiek - ukážky z ich albumov, ktoré väčšinou vyšli r. 2016 u Indies Scope a v ďalších nezávislých vydavateľstvách.
 

Kúpiť album

Názov skupiny: 
Tara Fuki
Rok vydania: 
2015
Vydavateľstvo: 
Indies Scope

Cena: 7€

 
V roku 1972 vydal Chick Corea a Gary Burton album Crystal Silence - Kryštálové ticho. Tak nejako by sa dala charakterizovať aj hudba tohoto famózneho dua. Dve krehké dámy, Dorota Barová a Andrea Konstankiewicz už pätnásť rokov brázdia domáce, európske aj americké kluby a festivaly na pomedzí žánrov. Za tú dobu sa zaradili medzi hviezdy a sú ozdobou každého festivalu. Odvážne spojenie dvoch violončiel a ženských hlasov zasiahlo divákov ako blesk kdekoľvek sa zjavili. Ich hudba na pomedzí jazzu, folku, folklóru, alebo ak chcete etna, je úprimná, zrozumiteľná, ale zaslúži si aj hlbšie skúmanie. Dorotkine, väčšinou poľské texty,  sú tou krehulinkou stránkou, ktorá robí z jednoduchých rytmických figúr tie kryštálovo jemné pavučinky vznášajúce sa v tichu. Ako by ste boli v hlbokom lese, kde slnečné lúče robia to zázračné mihotanie, ktoré zachytili impresionisti na svojich plátnach. Ich spevácky prejav v dvoj-hlasoch, rytmizovaných slabikách, či jasne artikulovanom speve sa rovnocenne zaraďuje k nástrojom. Tara Fuki nie sú dva hlasy a dva nástroje, ale dokonalý súzvuk štyroch hudobných nástrojov.

            Dorota s Andreou sa stretli na konzervatóriu v Brne a odvtedy tvoria jedinečný skladateľsko-interpretačný pár. Vydali päť albumov - Piosenki do snu (2001), Kapka (2003), Auris (2007), Sens (2010), Winna (2014). Z týchto nahrávok teraz vybrali na svoje The Best Of dvadsať skladieb, ktorými chronologicky mapujú svoju kariéru. Každý album je iný, preto aj výber zčasti trpí jemnou nesúrodosťou, preto len 4*. Ich debut je najautentickejší, pre mňa najsilnejší. Na výberovke ja zastúpený piatimi skladbami. Potom nasledujú skladby z Kapky, kde dievčatá pomaly objavujú možnosti štúdia. Na ďalších dvoch albumoch sa objavujú aj hostia a inštrumentár sa rozšíri tu o gitaru, klavír, či trubku a rytmiku. Všetko je však veľmi citlivo zaranžované. Dámy tu skvelo zúročujú svoje pôsobenia v iných zoskupeniach. Posledný radový album sa  znovu zaobišiel bez týchto barličiek, opäť počujeme len štyri známe nástroje, ktoré zazneli v plnej sile.

            Pre tých, čo Tara Fuki ešte nepočuli, tento výber bude skvelým 80 minútovým zoznámením a návodom k jednotlivým albumom. Best Of ponúka aj čosi naviac. Poslednú skladbu, V rytmu s deštěm, mimochodom ako jedinú s českým textom, nenájdete na žiadnej inej nahrávke. Audiofilom odporúčam aj vo formáte 2LP.

 

Ján Graus

Kúpiť album

TARA FUKI * The Best Of (recenzia CD)

tara-fuki

V roku 1972 vydal Chick Corea a Gary Burton album „Crystal Silence“ (Kryštálové ticho). Tak nejako by sa dala charakterizovať aj hudba tohto famózneho dua.

BAZAREM PROMĚN * A Tribute to Vladimír Mišík

Bazarem proměn

Pre Mišíka je pieseň často len hrubý, východiskový materiál, ktorý sa stáva nadčasovým úkazom až vďaka nenapodobiteľnej, samorastlej „mišíkovskej“ interpretácii. A ak sa tá stratí, otázkou môže byť, čo vlastne zostane?