TEDESCHI TRUCKS BAND * S plným kamiónom blues

ttb

 

Tohoto blonďavého chalana s copom som zaregistroval na koncerte Erica Claptona v roku 2006 v Budapešti. Derek si možno vtedy zahral skoro toľko, ako sám majster. Jeho nezameniteľný zvuk a hra slide gitary ma oslovila natoľko, že som si neskôr začal zháňať jeho albumy a pátrať, čo je zač…

 

            Derek Trucks (8. 6. 1979) sa narodil na Floride rodičom oddaným hudbe. Tí sa pri výbere mena pre svojho syna nechali inšpirovať názvom skupiny Derek and the Dominos, ktorá nahrala ich milovaný album „Layla“. Muzikálnosť a záujem o hru na gitare prejavil už ako dieťa. Svoju prvú gitaru za 5 dolárov rýchlo vymenil za lepší nástroj a už ako 9 ročný absolvoval svoj prvý koncert za peniaze so skupinou Gregga Allmana. Do svojich dvadsiatich rokov koncertoval s takými veličinami ako Bob Dylan, Buddy Guy, Joe Welsh… 

 

 

            V roku 1994 založil svoju kapelu Derek Trucks Band, s ktorou koncertoval až do roku 2010 a vydali spolu deväť albumov. Jeho strýko, Butch Trucks, bubeník slávnych Allman Brothers Band, ho pritiahol ako hosťujúceho gitaristu do tejto ikonickej kapely v roku 1999. Derek sa pripojil ku kapele na turné k 30. výročiu vzniku a už z nej neodišiel. Hral aj na ich poslednom koncerte v legendárnom Beacon Theatre v New Yorku 28. októbra 2014. Bolo to ich 238. vystúpenie v tomto divadle počas dlhej, 45-ročnej kariéry. Šou trvala do skorých ranných hodín a Allmani zahrali prierez repertoárom z celej svojej kariéry. 

Butch Trucks zomrel v roku 2017 v dôsledku nešťastnej náhody. Jeho synovec ale už mal rozbehnutú skvelú kariéru. S legendárnymi J. J. Caleom a Ericom Claptonom nahrali v roku 2006 spolu skvelú platňu „The Road To Escondido“, ktorá zaujala čestné miesto v diskografii všetkých zúčastnených. Nasledovalo turné s Ericom Claptonom, pozvanie na festival Crossroads v roku 2007. Derek Trucks vystupoval v tom čase s tromi kapelami a napríklad v roku 2006 navštívil na rôznych turné 17 krajín. 


 

 

            V roku 1999 na niektorom koncerte Allman Brothers Band skrížila Derekovi cesty gitaristka Susan Tedeschi, ktorá im so svojim Susan Tedeschi Band robila predkapelu. Ich osobné sympatie prerástli do manželstva, ktoré uzavreli v roku 2001. Okrem svojich kapiel a projektov začali koncertovať aj spoločne, s kapelou Soul Stew Revival. Skupinu vytvorili z členov oboch kapiel a na post bubeníka angažovali aj Duane Trucksa, mladšieho brata Dereka. V roku 2008 sa skupina rozrástla o trojčlennú dychovú sekciu. Do roku 2010 absolvovali niekoľko spoločných turné po Spojených štátoch, až nakoniec obidve skupiny rozpustili a vytvorili spoločný projekt Tedeschi Trucks Band. Tento dvanásťčlenný súbor brázdi teda už 12 rokov po všetkých možných festivaloch a pódiách v USA, ale aj v Európe. Ich prvá album „Revelator“ sa stal megaúspešným a hneď získal aj cenu Grammy za najlepší bluesový album roku 2011. Dobové kritiky ocenili hlavne autorský prístup v duchu tradícii ale v modernom kabáte, veľký emočný náboj a originálne aranžmány, ktoré stanovili akýsi nový štandard, ako by mala súčasná bluesová hudba vyzerať. Spev Sue je veľmi emocionálny, pevný a má ten správny bluesový smrad. Kritik časopisu Rolling Stone napísal, že TTB je najlepší funk rockový diexieland od čias Delaney & Bonnie Bramlett. Skupina vydala dodnes šesť štúdiových a tri koncertné albumy. 

            Zatiaľ posledný album, „Layla Revisited (Live at LOCKN’)“, je jedinečným záznamom živého prevedenia albumu „Derek & The Dominos Layla and Other Assorted Love Songs“ z 24. augusta 2019. Takto sme sa oblúkom preniesli opäť k tejto kultovej nahrávka, ktorá je neoddeliteľne spätá s rodinou Dereka Trucksa. Dokonale do toho zapadla aj Susan Tedeschi, ktorá sa narodila 9. novembra 1970, v deň, kedy LP „Layla" vyšla. Nahrávka zachytáva kapelu ako úžasný bluesrockový band s dvoma bubeníkmi a hosťujúcim hviezdnym gitaristom, Trey Anastasiom (vedúca osobnosť skupiny Phish, ktorá sa preslávila svojimi improvizáciami a nekonečnými jamami na pokraji všetkých žánrov). Verejnosť a kritika prijali túto nahrávku rôzne. Od kritikov zazneli aj rozpaky nad zmyslom takéhoto projektu, iní zase vyzdvihli osobitý prístup k materiálu a samozrejme spev Sue Tedeschi. Ak by sme však album porovnali s Claptonovými „lockdown sessions“ s názvom „The Lady in the Balcony“, ktoré vznikli na báze koncertnej dramaturgie a počas epidemiologických obmedzení boli zaznamenané síce naživo, ale v štúdiu a bez divákov, uvedomili by sme si, ako ďaleko TTB - vďaka nefalšovanému energetickému vkladu a radosti, ktorú počuť z ich prevedenia  klasického materiálu - zanechávajú Trucksovci svojho vekom zaťaženého mentora za sebou v prachu.

 

 

            Pandémia samozrejme zasiahla, ako každý iný aj tento podnik. Po istom čase oddychu, nastala opäť práca, ktorá však mala aj svoje špecifiká. Derekovi jedného dňa prišiel mail od speváka a gitaristu skupiny Mika Mattisona s návrhom, aby si pozorne prečítal báseň - poému o láske - od perzského básnika Nizamiho Ganjaviho, Layla a Majnun z 12. storočia. 

Na základe tohoto začali rozhovory medzi členmi kapely a postupne sa rysoval projekt, ktorý nakoniec dostal meno „I Am The Moon“. Táto nová nahrávka Tedeschi Trucks Bandu vyjde na 4LP a má 24 pôvodných skladieb. Skladby sú teda inšpirované klasickou literatúrou, ale aj bezprostrednou emóciou z izolácie, ako aj smútkom z pandemického obdobia. Jednotlivé časti albumu majú svoje samostatné názvy. I. Polmesiac, II. Nanebovstúpenie, III. Pád, IV. Zbohom. Derek Trucks hovorí, že pri nahrávaní a samotnom vzniku hudby zažili úžasné chvíle, pretože napriek svojmu objemu, väčšina hudby vznikla v pomerne krátkom čase a tiež pomerne krátko trvalo jej nahrávanie. 

            „Nikdy som nebol súčasťou takéhoto projektu,“ hovorí Trucks, čo je zaujímavé vyhlásenie gitaristu, ktorý sa v takom ranom veku ocitol v prvej hudobnej lige a spolupracoval s tými najväčšími menami svojho žánru. „Všetko bolo koncipované v rovnakom čase a rovnakom priestore. Bola to len hudba, ktorú sme stále písali. Nemysleli sme na to, koľko toho bude. Vždy chcete robiť niečo veľké. Ale toto bolo prvý krát, čo sa to stalo úplne prirodzene.“ hovorí Dereck Trucks. Téma lásky teda opäť zarezonovala, ako už v hudbe a umení mnohokrát a na základe príbehu Layly a Majnuna vzniklo nové dielo, tvorba ktorého zaujala autorov priam magicky, takže písanie im išlo od seba takmer samé.

 

ttb
 

Tedeschi Trucks Band tvoria Susan Tedeschi (gitara, spev), Derek Trucks (gitara), Gabe Dixon (klávesy, spev), Brandon Boone (basgitara), Tyler “Falcon” Greenwell (bicie), Isaac Eady (bicie), Mike Mattison ( spev), Mark Rivers (spev), Alecia Chakour (spev), Kebbi Williams (saxofón), Ephraim Owens (trúbka) a Elizabeth Lea (trombón).

V októbri (27.X.) navštívi tento neskutočný band po prvý krát aj blízku Prahu. Verím, že nám svoj nový opus predvedú naživo a nám nezostáva nič iné, len sa toho dožiť. 

 

JÁN GRAUS

 

Článok patrí k časopisu: