V novom klipe k piesni Martina Chrobáka METEOSERVIS účinkuje nebo nad Vysokými Tatrami

 

chrobak

 

Text piesne Meteoservis glosovala jeho autorka, banskoštiavnická poetka Andrea Kočalková ako: „Vzťahy a ich nevyspytateľnosť, zvraty a obraty, keď každý chce v rukách chvíľu držať opraty.”  Mohlo by to vyzerať ako bežný súboj o dominanciu medzi dvojicou aktívnych ľudí, schopných veci meniť a prispôsobovať.

Hudba pesničkára Martina Chrobáka ale zvýraznila skôr senzitívnosť postáv a posunula vyznenie textu do melancholickejšej polohy, keď sa ľudia v páre, zvyknutí jeden na druhého, no uväznení v klietke svojich individuálnych pováh a predurčení, iba prizerajú ostrému nožu času, ktorý ich od seba oddeľuje. Nik z nich nie je schopný privolať na pomoc toho druhého, aby získali od života aspoň toľko, čo doteraz. Bolesť je zmrazená, nohy sa v behu za životným cieľom čoraz hlbšie zabárajú do bahna všednosti, ktoré všetko spomaľuje a necháva plynúť bez možnosti nápravy. Je to stav, v ktorom sa iba prizeráme toku času, tak ako počasiu a úkazom odohrávajúcim sa na nebi. Môžu nás napĺňať pocitmi obdivu a krásy, tá sa ale snúbi s vedomím zmaru a pominuteľnosti. 

 

 

Pesnička Meteoservis pochádza z albumu „Radosť & záujem“, na ktorom hosťovalo viacero známych hudobníkov. Tí pridávali svoje party k pesničkám podľa vlastného výberu. Meteoservis si vybral ako jednu z troch skladieb aj Juraj Haško, klávesista a kapelník skupiny 100 múch. Jeho elektrické piáno intenzívne dotvára atmosféru, podobne - len inak - ako „predbúrkový“ dychový syntetizátor Mariana Jaslovského (aby sme menovali aspoň dvoch zúčastnených).

Autorove predstavy o ilustrácii atmosféry piesne perfektne doplnili časozberné zábery fotografa Jána Kučkovského, ktorý má možnosť zo svojho balkónu sledovať a zaznamenávať meteorologické úkazy nad Vysokými Tatrami. Zaujímavosťou je, že Kučkovský je, okrem zručného narábania s objektívmi (hoci v tomto prípade šlo iba o mobil), zároveň šikovným výrobcom elektrických gitár a basgitár – www.handguit.com

Pozrite si videoklip a až pôjdete na sklonku leta do Tatier, zoberte si sebou na túru s niekým blízkym aj pršiplášť, aby vás vrtochy počasia nijako nezaskočili. 

red.
foto Igor Frimmel

 

Ďalšie informácie:
www.martinchrobak.sk
fb.com/machrobak
www.youtube.com/martinchrobak
soundcloud.com/martinchrobak

Najbližší koncert:
23. august, Banská Štiavnica, Art Cafe o 20:00

Videoklip na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=i4cCjj1bwi4
 

 

radost_zaujem
Radosť & záujem * kúpiť TU

METEOSERVIS

Martin Chrobák / Andrea Kočalková
CD Radosť & záujem
(Nový Populár 2017)

 

Bude slnečno a veľmi teplo

Na nevydržanie!

 

Zhodíme zo seba všetky oblaky

hneď sa však ukáže 

že ty si taká

a ja som onaký

 

Že platí tretí stupeň záťaže

Veľmi intenzívny

zrazu sme obaja až príliš 

meteosenzitívni

 

Z večera do rána vietor prihnal dážď

tak si dnes padáme k zemi

Tak si dnes padáme každý k zemi sám

počasie rýchlo sa mení

 

Tak si dnes padáme k zemi

počasie rýchlo sa zmení

 

*****

Martin Chrobák - gitary, spev, shruti box, programovanie
Juraj Haško - el. piano
Marian Jaslovský - dychový syntetizátor EWI
Stano Kociov - bicie
Radka Rostoková Miklošová - basgitara
Rado Tiňo - 2. hlas

Ján Kučkovský - časozberné zábery Vysokých Tatier

Článok patrí k časopisu: