VOX Cambridge 50 a VOX VX50-GTV * modelingové comb (test)

cambridge

 

Moderné kombá tradičnej značky ušami zvukového technika, jazzového, disciplinovaného a punkrockového gitaristu.

Ježiško prišiel dva mesiace po Vianociach. Prečo? Nie je bežné, aby undergroundovo punková kapela fungujúca viac na báze spoločného názoru a priateľstva než hudobnej virtuozity dostala priestor na názor ohľadne novej aparatúry, no a ešte o tom písala recenziu. Ale zázraky sa dejú a tak hudobník a vydavateľ Martin oslovil Chór Vážskych Muzikantov s požiadavkou na otestovanie dvojice gitarových aparátov famóznej značky. Samozrejme nás to potešilo a snažili sme sa úlohy zhostiť ako najlepšie vieme,  možno viac pocitovo ako vedecky, ale zasa o to bezprostrednejšie. 

vox_cambridge_front
na obr. hore Vox Cambridge 50  (front)
 

S oboma kombami sme vyskúšali viacero gitár, od stratocasterov so singlecoil snímačmi, cez gibsonovské modely s humbuckermi, semiakustický Ibanez a Telecoustic po čistú elektroakustiku. Vyskúšali sme doma potichu i v skúšobni na plné pecky. Od zručného jazzmana po punkového nadšenca. Samozrejme čo človek, to názor, tak ani záver nie je súhrnom alebo priemerom jednotlivých pocitov ale osobitné výpovede jednotlivých ľudí.  Nech sa páči:

vox_cambridge_50
na obr. hore Vox Cambridge 50  (vrchný panel)

 

Technik:

Jedná sa o modelingové kombá renomovanej spoločnosti s bohatými skúsenosťami v oblasti gitarových aparátov.

Firma VOX vyvíja gitarové aparáty už od päťdesiatych rokov minulého storočia. Jedným z výsledkov ich dlhoročných skúseností je aj vlastná modelingová technológia VET (Virtual Element Technology). Táto technológia je veľmi realistická a ponúka veľmi dobré zvuky emulujúce nielen tie známe z legendárneho VOX AC30, ale aj modernejšie zvuky z aparátov novšej konštrukcie. Celkovo ponúka 11 emulácií zvukov, ktorých názvy čo-to napovedajú (Deluxe Cl, Boutique Cl, Boutique Od, Vox AC30, Vox AC30TB, Brit 1959, Brit 800, Brit VM, Sl-Od, Double Rec, Line) a osem typov efektov: (Modulačné – Chorus, Flanger, Org Phase, Twin Trem / Delay/Reverb - A. Delay, Tape Echo, Spring, Hall).

Efekty je možné vybrať zo všetkých prednastavených, pričom použiť sa dajú vždy dva súčasne (po jednom zo skupín Modulačné a Delay/Reverb). Okrem toho je k dispozícii aj funkcia Tap, ktorou si používateľ môže nastaviť delay na požadovanú hodnotu.

Obe kombá disponujú aj jednoduchou ladičkou, korekciami Bass a Treble, nastavením Gain a Volume a potenciometrom Power Level pre nastavenie celkového výkonu.

 

Peter „Kompiš“ Kops - od folklóru cer bigbítový revival až po punk

 

vox

Jazzman:

VOX VX50-GTV (na obr. hore, front)

Šikovný, malý aparát, veľmi ľahučký. Najradšej mám pekný čistý zvuk gitary, čo toto kombo spĺňa.  Ale aj simulácie známych aparátov znejú slušne. Na svoju veľkosť má kombo naozaj silný zvuk, lampa Nutube 6P1 robí tiež svoje. Zabudované efekty sú zvukovo v pohode, no efekty v kombe, okrem reverbu, moc nemusím. Na koncertné hranie dosť nepraktické a aj komplikované nastavenie efektov aj keď viem že sa dá dokúpiť footswitch. 

Ladičku som trochu nepochopil, keďže sa dalo naladiť len spodné E1. Napájací adaptér nie je z pohľadu hráča najpraktickejšie riešenie vzhľadom k možnosti poškodenia či zabudnutia, na druhej strane zabudované efekty ušetria riziko zabudnutia väčšieho množstva krabičiek, káblikov, bateriek a napájacích zdrojov. 

 

VOX Cambridge 50 

Slušne znejúce kombo s jasným zvukom a silným výkonom. 

Simulácie známych aparátov v kombe  moc neobľubujem ale treba uznať, že zvuk je hodnoverný, použiteľný na koncerte i na nahrávaní. Reproduktor Celestion a lampa Nutube boli asi dobrým riešením. Efekty sú zvukovo v pohode, no osobne dávam prednosť krabičkám, hlavne kvôli lepšej ovládateľnosti.  Bez footswitchu je ovládanie efektov, modulácii na koncertoch dosť komplikované a nepraktické, pokiaľ nepoužívate len čistý zvuk. Pre ladičku a napájací adaptér platí to isté, ako u komba VOX VX50-GTV.

Kto má rád tieto modelingové aparáty asi si príde na svoje, vybavenie komba je slušné.
 

Peter Belák - Aurelius Qiuntet, Krajka , Groove 43...
 

vox

na obr. hore VOX VX50-GTV (top, panel)

 

Pedant:

Negatíva

 • Napájanie externým zdrojom 19V. Keď si ho zabudneš doma, tak si na koncerte alebo v skúšobni neškrtneš, napájacie zdroje nie sú bežnou súčasťou vybavenia zvukárov alebo skúšobní tak ako klasický 230V napájací kábel.
 • Veľmi ekonomické prevedenie za pomerne neekonomickú cenu – naplno sa prejavila doba plastová, všetky konektory, vrátane konektora napájania sú z plastu.
 • Vstavaná ladička funguje len na tón E, čo je na škodu veci, určite by sa vošla aj plnohodnotná ladička pri tom množstve funkcií, ktoré aparát ponúka.
 • Množsto ovládacích prvkov pôsobí mätúco, chvíľku trvá, kým sa s aparátom človek zoznámi, je určite potrebné naštudovať si manuál.
 • Digitálne vyhotovenie aparátu v kombinácií s ekonomickým prevedením nie je zárukou 100% spoľahlivosti, čo sa prejavilo aj pri testovaní – museli sme aparát „resetovať“.

 

Pozitíva:

 • Pri menšom kombe VX50-GTV – malé rozmery, nízka hmotnosť, čo je ideálne na cesty, na domáce hranie, na prenášanie do skúšobne.
 • Pri väčšom kombe Cambridge 50 – kvalitnejšie vyhotovenie tela komba oproti menšiemu bratovi. Plusom je použitie 12“ reproduktora Celestion.
 • Použitie elektrónky v preampe.
 • Široká variabilita a škála zvukov, či už voľbou simulácií klasických aparátov alebo moduláciou prostredníctvom vstavaných efektov.
 • Možnosti uloženia presetov do pamäte.
 • Výkon 50W bohato stačí na domáce hranie, do skúšobne a na menšie pódiá.
   

Celkovo sa oba aparáty radia do nižšej triedy tejto značky, čomu zodpovedá aj kvalita prevedenia. Predajná cena by však mohla byť nastavená citlivejšie. V tomto prípade platí, že za značku je potrebné si priplatiť. Je to ideálny aparát pre začiatočníkov, ktorí hľadajú svoje budúce zvukové smerovanie, prípadne pre hudobníkov, ktorí radi experimentujú so zvukom. Kombo poskytuje široké možnosti nastavenia farby a modulácie zvuku, vhodným výberom možností nastavenia aparátu - či už výberom simulácie, modulácie a efektov si však každý vie nájsť zvuk, ktorý vyhovuje jeho štýlu hrania. Výkonovo sa v skúšobni alebo malých kluboch nestratí.

Martin NMH Skovajsa - CHVM, Cpt. Slice, Lubor Martin Microstar, No More Heroes...

 

 

 

 

Pankáč:

Gitaristi, ktorí hrajú z radosti a na staré kolená si plnia detské sny, majú možnosť sa potešiť kúpou aparátu famóznej značky, o ktorej mohli za mladi akurát snívať. Naviac, oproti legendárnym modelom, ako VOX AC30 a podobným klasickým skvostom, sa tu jedná o cenovo dostupné aparáty nielen pre klasických garážnikov, ale aj muzikantov, ktorí hrajú okrem skúšobne aj verejne, či už v klube alebo aj primeranom open air „stejdži“.

Možnosti obidvoch aparátov sú postavené na rovnakej technológii Nutube, čo je produkt firmy Korg vymyslený v Japonsku f. Noritake Itron Corporation – taká srandovná elektrónka s fluorescentným displejom, čo je podstatné – vychádza z nej zvuk lampového aparátu so spotrebou tranzistorového. Celkom zaujímavá novinka. Vďaka tejto technológii sú aparáty veľmi ľahké, čo určite ocenia muzikanti, ktorí si vercajg nosia sami. 

V tomto svetle je asi potrebné vnímať aj možnosti či už VOX 50GTV alebo VOX 50 Cambridge, ale tie vôbec nie sú malé. Spoločne ponúkajú pestrú paletu aparátov, k tomu pridružené dve sady efektov. Pre praktické hranie je vhodné doplniť nejakým z dvoch VOX  footswitch-ov, buď jednoduchší VFS-2 ktorý ponúka dva prednastaviteľné kanály (cena do 30€) alebo väčší VFS-5 s piatimi prepínačmi a možnosťou využitia banky o ôsmich prednastaveniach (A1-A4, B1-B4), čo sa javí dosť komfortné riešenie aj pre náročnejších hráčov. Nastavenie si ukladá všetky parametre modelingovaného aparátu, modulácie, delay/reverb a korekcie bass, treble, ako i gain a volume, okrem celkového výkonu power level – čo je veľmi praktické.

 

Rozdiel medzi aparátmi je najmä v reproduktore – 8“ v 50GTR vs. 12“ v Cambridge 50, čo je samozrejme badateľné na mohutnejších basoch u Cambridge, ale obidva aparáty sú na svoju veľkosť hlasité dostatočne, takže štúdio, skúšobňa a klub úplne stačí bez ďalšieho.

Trocha skromnejšia ladička, ale dá sa požívať. Pripojenie na vonkajší zdroj signálu rieši AUX vstup, je tu výstup na slúchadlá a na spomenutý footswitch. A dôležité pre bádateľov – možnosť pripojenia k PC alebo inému zariadeniu cez USB port, no a tu sú možnosti importu zvukov buď z databázy výrobcu ale od výmyslu sveta... to je asi na samostatnú debatu.     

Celkový dojem – určite si nájdu obidva aparáty  svojich muzikantov, cena je okolo 250.- resp. 330.-€ , asi treba pripočítať footswitch, potom sa to trocha predraží, ale kto potrebuje na koncertovanie, isto rád priplatí. 

Celolampa  a 4x12“ bude vždy o inom zvuku, ale adekvátne  k nárokom na prepravu a cene sú obidva výrobky určite zaujímavé. Osobne by som určite uvažoval nad VOX Cambridge 50, asi kvôli tučnejšiemu zvuku, pretože čisté zvuky sú porovnateľné u oboch.  Pestrosť aparátov a efektov umožňuje slušné využitie bez ďalších krabičiek, t.j. aj káblov a adaptérov, čo je ale už dosť vec názoru a vkusu. Výsledok – za mňa veľmi dobré.

 

Juraj Šinka - CHVM, No More Heroes

 

 

Distribúcia: Music Park * www.voxamps.cz * Cena: 249 € (VOX VX50-GTV) / 329 € (VOX50 CAMBRIDGE)

 

vox

na obr. hore VOX VX50-GTV (rear)

 

vox_cambridge_rear
na obr. hore Vox Cambridge 50  (rear)

 

Článok patrí k časopisu: